Nagroda Radia TOK FM za 2016 rok dla Czarnego Protestu - Ogólnopolskiego Strajku Kobiet!

Czarny Protest - Ogólnopolski Strajk Kobiet - laureatem siódmej edycji Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za "wyjątkowy wpływ na rzeczywistość". Jak napisano w laudacji: "Pokazały, że kiedy rozmawia się o kobietach, a nie z kobietami, przejmują stery w decydowaniu o swoim prawie do życia w zdrowiu".

Czarny Protest [LAUDACJA] >>>

Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze [LAUDACJA] >>>

Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej [LAUDACJA] >>>

Polski Alarm Smogowy [LAUDACJA] >>>

Od siedmiu lat Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Zwyciężczynie tegorocznej edycji wskazała Kapituła Nagrody. W laudacji podkreślono, że była to nominacja dla największej grupy społecznej w dotychczasowej historii Nagrody Radia TOK FM, dla tysięcy kobiet uczestniczących w Czarnym Proteście we wszystkich zakątkach kraju, dla kobiet, które nie dały się podzielić i nie pozwoliły na ustawowe regulowanie własnych sumień, myśli i uczuć.

Pokazały, że kiedy rozmawia się o kobietach, a nie z kobietami, przejmują stery w decydowaniu o swoim prawie do życia w zdrowiu. Sukces Czarnego Protestu - wstrzymanie restrykcyjnego projektu ustawy antyaborcyjnej - wzniosły także na wyższy humanistyczny poziom. Polki przypomniały o istocie niezależności sumienia i umysłu. O tym, że decydowanie za kogokolwiek, kto znajduje się w sytuacji moralnego dramatu, nie jest żadną ochroną, tym bardziej ochroną życia – to przemoc, siłowe przejmowanie kontroli i dominacji, często przez postać w sutannie, kitlu czy drogim garniturze

I dalej:

Polki pokazały, że aktywizm może być jednocześnie skuteczny i pokojowy. Skala, wymiar i energia ich protestu odzwierciedliły się w bezradności władzy. „Niech się bawią” – szydził szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski. Wielu mężczyzn dalekich jednak było od bierności i bezradności. Wielu okazało kobietom wsparcie, uczestniczyło w proteście, czy pod jego wrażeniem zabrało głos, jak nasz redakcyjny kolega Wojciech Orliński: „Nie potrzebujemy nowego Lecha, potrzebujemy wielu Danut - skromnych, bezpretensjonalnych, bezinteresownych.” Czarny Protest okazał się także ahierarchicznym świętem ludzi gotowych do wysiłku i uczciwego zaangażowania. Nikt nie dzielił uczestników na gwiazdy i publiczność. Nie było też miejsca dla oficjeli, kupujących miejsce na scenie i niezasłużone oklaski. Rewolucja jest kobietą

- powiedziano podczas uroczystej gali pod adresem laureatek.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie.

Obok Czarnego Protestu, wśród nominowanych byli: Polski Alarm Smogowy, Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej oraz Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Statuetkę, którą otrzymały laureatki, zaprojektował Boris Kudlicka.

Partnerami gali byli: Firma audytorsko-doradcza KPMG, Kulczyk Investments oraz Raiffeisen POLBANK.

Partnerami wspierającymi byli: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Laureatem Nagrody Radia TOK FM za 2015 rok został Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych, nagrodzeni za „akcję „Nasz rzecznik” i umiejętność pracy ponad podziałami, a także wypromowanie osoby od lat walczącej na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.”. Poprzedni zwycięzcy to: Robert Biedroń, płk. Krzysztof Olkowicz, Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz, Danuta Wałęsa oraz Michał Boni. Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka Radia TOK FM. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

TOK FM PREMIUM