Koniec nielubianego przez PiS muzeum. Dyr. Machcewicz apeluje do Glińskiego o zachowanie ekspozycji

Minister kultury "niezwłocznie" połączy Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Drzwi do łączenia placówek dał Naczelny Sąd Administracyjny. Dyr. Paweł Machcewicz apeluje, by nie ingerować w wystawę przygotowaną przez pracowników likwidowanego muzeum.

NSA uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w sprawie "połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

MKiDN błyskawicznie zareagowało - w specjalnym komunikacie poinformowano, że połączenia nastąpi "niezwłocznie".

- Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest ostateczne, więc na drodze prawnej nic nie możemy już zrobić. Ale liczę na to, że ten ruch społeczny, który powstał wokół muzeum, że ci wszyscy ludzie dobrej woli będą bronili wystawy i nie dopuszczą do arbitralnych zmian w wystawie - komentował Paweł Machcewicz, dyrektor likwidowanego muzeum.

Zaapelował do ministra kultury o nieingerowanie w wystawę przygotowanej przez zespół Muzeum II Wojny Światowej. - Apeluję, by minister pozwolił kolejnym tysiącom Polaków zobaczyć tę wystawę. Jakiekolwiek działania zmierzające do zmiany wystawy byłyby brutalną ingerencją w autonomię kultury, w autonomię historii.

Ciąg dalszy w sądzie?

Na apelach może się nie skończyć. Bo już w styczniu dyr. Machcewicz sugerował, że jeśli będą próby zmiany kształtu wystawy - sprawa może trafić do sądu.

- Minister może wjechać buldożerami, zdemontować wystawę i zainstalować swoją własną ekspozycję. Ma do tego prawo. Ale nie ma prawa usunąć np. 20 proc. wystawy i na to miejsce wstawić nowe elementy. To godziłoby w nasze prawa autorskie, jako twórców wystawy. Będziemy bronić integralności wystawy na drodze sądowej, ale mam nadzieję, że do takich zmian nie dojdzie - mówił w rozmowie z TOK FM.

Muzeum na celowniku

PiS od długiego czasu walczył z Muzeum II Wojny Światowej, o którego powstaniu zdecydowano w czasach rządów PO-PSL. 

Min. Piotr Gliński pomysł połączenia dwóch gdańskich placówek przedstawił w ubiegłym roku. Szef resortu kultury - posiłkując się zamówionymi przez ministerstwo opiniami - wytykał, że  ekspozycja szykowana w nowym muzeum pokazuje głównie nieszczęścia jakie niesie wojna. A brakuje wyeksponowania pozytywów. Takich jak "patriotyzm, ofiarność czy działanie w interesie wyższym niż prywatny".

Min. Gliński nie uczestniczył w otwarciu Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej też nie odwiedził placówki, by obejrzeć ekspozycję.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (77)
Koniec nielubianego przez PiS muzeum. Dyr. Machcewicz apeluje do Glińskiego o zachowanie ekspozycji
Zaloguj się
 • pokapipe

  Oceniono 43 razy 19

  Idźcie se szukać pozytywów wojny do Syrii, Afryki Środkowej czy Nigerii, najlepiej jeżeli wyjedziecie wszyscy - panowie i panie posłowie z PiS wraz ze swoimi zwolennikami.

 • edward_1981

  Oceniono 50 razy 18

  nauczcie się w końcu pisowscy ideolodzy, że patriotyzm to nie mordowanie Niemca, to nie ginięcie w skazanym na porażkę powstaniu. Patriotyzm to codzienna ciężka praca dla dobra kraju. Skoro uważacie, że inny aspekt wojny należy wyeksponować i obecna wystawa o nim zapominam, to zróbcie nową wystawę, nowe muzeum itd. ale uszanujcie ciężką pracę setek ludzi, którzy stworzyli to wspaniałe dzieło

 • mistermadmat

  Oceniono 16 razy 12

  Za dwa lata wybory ,ludzie obudżcie się , trzeba gonić Pissdzielców tam gdzie pieprz rośnie .

 • maadzik3

  Oceniono 36 razy 12

  na szczęście zdążyłam obejrzeć i dziecku pokazać. wspaniała wystawa. serce się kroi że to wszystko rozpieprzą. pozytywne strony wojny? taaaa.... to może niech sobie minister jedzie (z rodziną) tam gdzie aktualnie toczy się krwawa wojna i szuka tych pozytywów

 • wicipinski

  Oceniono 31 razy 11

  Wpadnie bydło do muzeum i brudnymi kamaszami zdepcze. PIS to nowotwór naszego społeczeństwa i tylko chirurgicznie można się go pozbyć. Mianowanie Glińskiego ministrem kultury było zemstą Kaczyńskiego na narodzie i na kulturze.

 • 99venus

  Oceniono 32 razy 8

  a ja cły czas czekam na jasną,jednoznaczną i bardzo zdecydowaną deklarację PO,że wszyscy funkcjonariusze reżymu PiS ponosą odpowiedzialność za działanie na szkodę państwa i wszelkie antykonstutucyjne i bezprawne przepisy zostaną natychmiast uchylone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX