Czy rząd premier Szydło zwrócił się o pomoc do UE ws. Smoleńska? Ryszard Czarnecki kluczy

- Sytuacja dzisiaj jest trudniejsza niż była wtedy (po katastrofie). Rząd pracuje, żeby to śledztwo przeprowadzić w wymiarze szerszym niż tylko polskim. Rosja liczy się tylko z naciskiem zewnętrznym - przekonywał Ryszard Czarnecki w Radiu TOK FM.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego nie odpowiedział wprost na pytanie Dominiki Wielowieyskiej, czy rząd Beaty Szydło wstąpił do Komisji Europejskiej o pomoc ws. śledztwa smoleńskiego. Po katastrofie smoleńskiej Ryszard Czarnecki zarzucał gabinetowi Donalda Tuska, że ten o taką pomoc nie poprosił. 

- Czym innym jest zwrócenie się o umiędzynarodowienie śledztwa tuż po katastrofie, gdzie Federacja Rosyjska, w sytuacji pewnego szoku wśród opinii publicznej, byłaby dużo bardziej skłonna, uległa presji Unii Europejskiej, presji międzynarodowej. Wtedy Rosja pewnie nie miałaby innego wyjścia. Teraz sytuacja jest dużo trudniejsza, ale według mojej wiedzy, Polska nadal stara się to śledztwo umiędzynarodowić. Zresztą w jakimś sensie to czyni, skoro zaprasza najwybitniejszych ekspertów światowych w poszczególnych dziedzinach - powiedział europoseł PiS.

- W styczniu w 2016 roku w TVP Info mówił pan, że rozmowy trwają. Minęło 18 miesięcy i nic z tego nie wynika, z tej komisji pod auspicjami KE i NATO - dopytywała prowadząca.

- Chodziło o komisję międzynarodową, niekoniecznie pod auspicjami takiej czy innej instytucji. Na pewno sytuacja dzisiaj jest trudniejsza niż była wtedy. Rząd pracuje, żeby to śledztwo przeprowadzić w wymiarze szerszym niż tylko polskim. Rosja liczy się tylko z naciskiem zewnętrznym - przekonywał Czarnecki.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF101" >>

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
Czy rząd premier Szydło zwrócił się o pomoc do UE ws. Smoleńska? Ryszard Czarnecki kluczy
Zaloguj się
 • szeal

  Oceniono 31 razy 9

  Rząd Szydło nie zwróci się o pomoc do innych krajów, bo te oddelegowałyby najpewniej sprawdzonych ekspertów z dziedziny lotnictwa. Ci na pewno nie ustalą nic, co by było na rękę rządzącym.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 8

  Pisie trolle w robocie.

 • jag83

  Oceniono 12 razy 8

  Rząd nie poprosi UE o międzynarodowe śledztwo - wyszło by tak, jak z Komisja Wenecką. Jeśli Komisja UE uznałaby, że to była katastrofa, wypadek lotniczy, to PIS musiałby skończyć smoleński cyrk. A oni wiedzą, że to był wypadek komunikacyjny.
  .

 • tcas

  Oceniono 32 razy 8

  A czy ten pustak kiedykolwiek mówił wprost bez nadęcia i kluczenia?

 • oloros11

  Oceniono 24 razy 8

  to za mało - trzeba się zwrócić do ONZ - najlepiej na jakiejś ogólnej sesji -
  umiędzynarodowienie tego tematu to sprawa polskiej racji stanu
  paranoja,obled, taniec na grobie - do podkomisji

 • marekggg

  Oceniono 9 razy 7

  naprawde - co te stacje radiowe widza w tym idiocie? jakby odcieli PiS od mediow, odrazu byloby lepiej. z drugiej strony, ludzie musza wiedziec co za glupoty gadaja

 • Pierre Dolpis

  Oceniono 33 razy 7

  Rysiu jak zwykle pier doli trzy po trzy para dwanaście ...

 • realistas

  Oceniono 29 razy 7

  Nie wiem po co ich zapraszają? Chyba tylko po to by wyłączyć to radio. Ja wyłączam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX