Reforma edukacji w Poznaniu będzie kosztować ok. 20 mln zł. Trzeba wziąć kredyt [ZAPOWIEDŹ DEBATY]

Największe obawy związane z reformą edukacji budzą w Poznaniu koszty, które poniesie miasto w związku ze zmianami - wg szacunków to ok. 20 mln zł. W czwartek kolejna debata akcji ''Usłysz Swoją Szkołę''. Tym razem w stolicy Wielkopolski.

Władze Poznania policzyły, że w wyniku reformy edukacji wprowadzanej przez obecny rząd pracę straci kilkuset nauczycieli. Ostrożne szacunki wskazują, że może to być 200-300 osób z 1200 zatrudnionych w poznańskich szkołach. - To przede wszystkim nauczyciele likwidowanych gimnazjów mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny w mieście min. za oświatę.

Na otwartą debatę ''Usłysz Swoją Szkołę'' z udziałem publiczności radio TOK FM zaprasza w czwartek, 20 kwietnia o godz. 18. Odbędzie się ona w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od ul. Głogowskiej, Hol Wschodni, Sala Niebieska). Debata będzie transmitowana na żywo na naszej antenie i na profilu radia na Facebooku.

Kłopotów z reformą jest wiele - nauczyciele boją się o pracę i nie uspokajają ich zapewnienia MEN, że pracę znajdą w nowych 8-letnich szkołach podstawowych, liceach lub technikach. Część z nich w tej sytuacji pewnie skorzysta z płatnych urlopów dla poratowania zdrowia. Pensje dla niepracujących nauczycieli to jedno, o wiele większe koszty związane będą z tworzeniem nowych sal np. pracowni fizycznych i chemicznych oraz zaadoptowaniem budynków pogimnazjalnych, w których najczęściej będą działać szkoły podstawowe.

Poznań najpewniej będzie musiał wziąć kredyt. 

Rodzice gimnazjalistów generalnie sprzeciwiają się wygaszaniu gimnazjów i przekształcaniu ich w inne typy szkół.  Mówią, że to co nauczyciele wypracowali w gimnazjach od 1998 roku, doświadczenie i praktyka zostaną zaprzepaszczone.

Zapraszamy słuchaczy na debaty do zabierania głosu, nagrywania się w aplikacji Mikrofon i wysyłania maili na adres szkola@tok.fm, komentowania na Facebooku. Informacje na temat akcji Usłysz Swoją Szkołę i audycje na ten temat zbieramy na tokfm.pl/szkola.

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Opolu, tydzień wcześniej w Białymstoku

Fragment białostockiej debaty akcji ''Usłysz Swoją Szkołę''

Na adres szkola@tok.fm podsyłajcie informacje o problemach, skargi, tematy, ciekawostki, wzmianki, zagadnienia, przemyślenia.

DOSTĘP PREMIUM