Straż Graniczna nie tylko użyła gazu i kajdanek wobec Czeczenów. RPO chce dodatkowych wyjaśnień

Rzecznik Praw Obywatelskich chce dodatkowych wyjaśnień od komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w sprawie użycia siły w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Do zdarzenia doszło w nocy 6 kwietnia. Zdaniem RPO, funkcjonariusze nie tylko użyli gazu i kajdanek, ale w trakcie interwencji mieli też wymierzone w Czeczenów elektryczne paralizatory. Tymczasem prokuratura właśnie postawiła cudzoziemcom zarzuty.

Chodzi o interwencję SG w ośrodku strzeżonym w nocy, gdy funkcjonariusze wyprowadzali z ośrodka matkę z dwójką małych dzieci, którą mieli deportować. To obudziło innych mieszkańców - chcąc zapobiec deportacji krzyczeli, głośno stukali w drzwi od swoich pokoi.

Straż Graniczna od początku utrzymuje, że użyto siły wobec trzech mężczyzn, bo ci zaatakowali funkcjonariuszy. Takie stanowisko - po analizie nagrań z monitoringu z ośrodka - prezentuje też prokuratura. Jak przekazała nam prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie, cudzoziemcom przedstawiono już zarzuty dotyczące czynnej napaści na pograniczników oraz kierowania wobec nich gróźb karalnych. 

RPO: "Na nagraniach wyraźnie widać..."

Przedstawiciele biura RPO też przeanalizowali zapis z kamer. Z ich analizy wynika jednak coś zupełnie innego. Dlatego rzecznik nie zgadza się ze stanowiskiem Straży Granicznej, że to cudzoziemcy najpierw zaatakowali funkcjonariuszy, a dopiero potem użyto wobec nich środków przymusu bezpośredniego. Na nagraniach - jak podkreśla RPO - wyraźnie widać, że od początku interwencji Straż Graniczna blokowała drzwi do pokoi cudzoziemców, uniemożliwiając im wyjście na korytarz.

Blokowane były również drzwi do pokoju, w którym przebywali trzej Czeczeni - ci sami, których SG oskarża o zaatakowanie pograniczników. Mężczyźni sami nie wydostali się na zewnątrz – to funkcjonariusze, na polecenie przełożonego, otworzyli w końcu drzwi. "W ocenie Rzecznika dwaj mężczyźni, którzy po otwarciu drzwi pojawiają się w nich jako pierwsi, nie atakują ani nie próbują uderzyć stojących przy drzwiach funkcjonariuszy. W stosunku do obydwu zostaje zastosowany przymus bezpośredni – siła fizyczna. Dopiero po użyciu siły fizycznej wobec dwóch cudzoziemców następuje gwałtowna reakcja trzeciego z mężczyzn. Również on zostaje obezwładniony przez funkcjonariuszy" - czytamy w komunikacie RPO.

Ile razy użyto gazu? Tu też różnice w ocenie

Straż Graniczna i Rzecznik Praw Obywatelskich różnie oceniają również moment użycia gazu wobec cudzoziemców. W ocenie rzecznika, nagrania monitoringu pozostawiają pewne wątpliwości co do tego, kiedy dokładnie, wobec kogo, a nawet ile razy użyto gazu. SG zapewnia, że użyto go tylko raz, na korytarzu i tylko w stosunku do jednego z mężczyzn. "W tym zakresie konieczna jednak wydaje się analiza ekspercka nagrania" - pisze RPO.

Jeden z pograniczników stanął całym ciężarem na nodze obcokrajowca

Rzecznik chce też wyjaśnień w sprawie zachowania jednego z funkcjonariuszy, który w trakcie wydarzeń w ośrodku - jak widać na nagraniu - stanął obiema nogami, całym ciężarem ciała na gołej stopie jednego z leżących na ziemi mężczyzn. Rzecznik poprosił komendanta SG z Chełma o ocenę, czy takie zachowanie mieści się w dopuszczalnych technikach obezwładniania.

Czy SG ma wytyczne dotyczące używania paralizatorów?

Jest też jeszcze jedna wątpliwość, na którą zwraca uwagę RPO i która wymaja wyjaśnienia. Chodzi o paralizatory. "W trakcie interwencji w ośrodku urządzeń takich nie użyto, ale funkcjonariusze przez cały czas trzymali tę broń w gotowości, wymierzoną w cudzoziemców".

Rzecznik chce, by komendant odpowiedział na pytanie, czy Straż Graniczna ma jakiekolwiek wewnętrzne regulacje lub wytyczne dotyczące nie tylko używania paralizatorów, ale również wyposażenia funkcjonariuszy w takie urządzenia. Na potrzebę stworzenia takich wytycznych zwrócono uwagę w rekomendacjach Komitetu Przeciwko Torturom, zamieszczonych w "Zaleceniach końcowych dotyczących połączonego V i VI sprawozdania okresowego Polski z realizacji przez Polskę Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur".

RPO podkreśla, że na tym etapie nie przesądza, jakie dalsze działania w tej sprawie podejmie. To zależy od odpowiedzi komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (139)
Straż Graniczna nie tylko użyła gazu i kajdanek wobec Czeczenów. RPO chce dodatkowych wyjaśnień
Zaloguj się
 • krzysiozboj3

  Oceniono 23 razy 11

  Opisywałem kiedyś już tutaj.

  Lata temu w Austrii zostawiliśmy z rodziną przyczepkę samochodową na parkingu, samochodem trzeba było gdzieś pojechać, tak było wygodniej. Po iluś godzinach wracamy i zapinamy, nim odjechaliśmy pojawił się patrol policji (ktoś pewnie zadzwonił z prośbą o sprawdzenie). Jeden policjant podszedł sprawdzać dokumenty, a drugi został przy swoim samochodzie, otworzył kaburę, położył łapą na broni, zrobił to tak, że nie sposób było nie zauważyć.

  Czy mam jakies uwagi jeśli idzie o zachowanie w/w policjantów? - najmniejszych, byłby opór z naszej strony, to mogły paść nawet strzały. Tu pogranicznicy moim zdaniem byli i tak delikatni, druga strona wydaje mi się, że średnio miała ochotę stosować sie do zaleceń funkcjonariuszy.

  Zasadności wydalenia nie oceniam.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 10

  Jest tajemnicą poliszynela, że w Grecji wobec dziesiątek tysięcy nielegalnych emigrantów służby imigracyjne i policja stosują pewną – oczywiście całkowicie nieoficjalną metodę:
  - chcesz liczyć na prawo pobytu i dalszą procedurę? To zachowuj się BEZKONFLIKTOWO.
  - Łamiesz tę zasadę? To będziesz „kwitł” w obozie do usranej śmierci, a na koniec wylądujesz w Turcji.

  Podobno działa jak cholera !!!

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 31 razy 9

  A łobuzy. Zamiast uklęknąć przed nimi i poprosić żeby się grzecznie zachowywali, to użyli siły. Mogli ich jeszcze do wspólnego rysowania poprosić.

 • zydzia

  Oceniono 19 razy 7

  Każdy funkcjonariusz służb mundurowych powinien być dobrze wyszkolony i działać stanowczo w sytuacji zagrożenia. Jednocześnie jeżeli sobie nie radzi (używa nieproporcjonalnej, niepotrzebnej przemocy), albo ma potrzebę rewanżu (próba zmiażdżenia stopy), to powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie i otrzymać zarzuty prokuratorskie.
  Dla uniknięcia wątpliwości każdy z nich powinien mieć zawsze włączoną kamerę zamocowaną na ramieniu, tak jak widać to często na zdjęciach policjantów z USA.
  Wreszcie każdy z mundurowych powinien bardzo dobrze zarabiać (min. dwie średnie krajowe), ale nie mieć żadnych przywilejów emerytalnych ani "chorobowych".
  Ech, ale się rozmarzyłem.

 • octopusdei

  Oceniono 16 razy 6

  Czeczeńcy to nie uchodźcy! Nie spełniają kryteriów i nazywanie ich "uchodźcami" to zwyczajne łgarstwo!

 • intransigent

  Oceniono 16 razy 6

  " w trakcie interwencji mieli też wymierzone w Czeczenów elektryczne paralizatory"

  I pewnie broń w kaburach, która jeszcze bardziej stresowała biednych Czeczeńców.

 • vader2010

  Oceniono 30 razy 6

  od tego właśnie jest SG, żeby bronić nas - obywateli - przed obcymi - wszystkimi dostępnymi środkami - łącznie z bronią ostrą jeśli będzie potrzeba - inaczej zostaniemy przytułkiem dla biedaków z całego świata i wcześniej czy później sami zostaniemy biedakami (oby żywymi)

 • vidi12

  Oceniono 32 razy 6

  Jakoś nigdy nie słyszałem by RPO żądał wyjaśnień w sprawie użycia siły wobec eksmitowanych przez komorników starszych, schorowanych Polaków...

 • plastikpiokio

  Oceniono 9 razy 5

  słyszałem dzisiaj rano taki mini wywiad z płaszczakiem ----wniosek tylko jeden to jest jednak dęty kretyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX