"To kompromitacja i wstyd". Schetyna ostro o głosowaniu PiS w Radzie Europy w sprawie Turcji

- Głos Rady Europy jest bardzo ważny i symboliczny. Jeżeli posłowie PiS głosują przeciwko większości, przyzwalając na przemoc i łamanie praw człowieka w Turcji, i kładą to na ołtarzu relacji z Erdoganem, to oni muszą się tego wstydzić - uważa Grzegorz Schetyna.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o przywróceniu procedury monitoringu Turcji. Decyzja to dowód na poważne zaniepokojenie funkcjonowaniem instytucji demokratycznych w tym państwie.

Wtorkowe głosowanie poprzedziła niemal trzygodzinna debata na temat sytuacji w Turcji po udaremnionej próbie zamachu stanu w ubiegłym roku i takich działań władz tureckich, które po niej nastąpiły, jak masowe aresztowania, prześladowanie opozycji i rozszerzenie władzy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zdaniem Grzegorza Schetyny w tym głosowaniu posłów PiS nie chodziło o to, żeby nie naciskać na Turcję, bo ta może przestać współpracować z UE i np. przestać przyjmować uchodźców.

- Myśli pan, że oni robią taką politykę? Nie, oni wiedzą, że następne głosowania (ws. monitoringu instytucji demokratycznych) będą o Polsce. Węgrzy są mistrzami w tworzeniu takiej polityki w Europie, i politycy PiS idą tą samą drogą. Głosowanie PiS to przykład budowania takich koalicji. To karygodne i kompromitujące - ocenił Schetyna.

Podczas wtorkowego głosowania za monitoringiem instytucji w Turcji opowiedziało się 113 deputowanych RE, przeciw było 45, w tym posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy tym samym opowiedzieli się przeciw przyjęciu raportu.

W przyjętej rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zaapelowało do władz Turcji o rychłe uchylenie stanu wyjątkowego, przywrócenie demokratycznych instytucji i uwolnienie więzionych ustawodawców i dziennikarzy.

Agencja Reutera przypomina, że choć Rada Europy jest całkowicie odrębną organizacją od Unii Europejskiej, to decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego RE będzie kolejną komplikacją w staraniach Turcji o wejście do UE.

TOK FM PREMIUM