Wymyślił hasło IV RP. A teraz? "Tej wizji zmian w państwie nie kibicuję"

- Jako autor pomysłu na wzmocnienie państwa, uczciwie muszę ocenić te rządy jako coś, co jest absolutnie sprzeczne z taką wizją naprawy państwa - mówił w TOK FM politolog prof. Rafał Matyja.

- Nie ma silnych związków, które by mnie łączyły dzisiaj z prawicą - powiedział w audycji "Świat się chwieje" prof. Rafał Matyja, politolog, który zasłynął hasłem budowy IV Rzeczypospolitej. Przez lata był chętnie cytowany przez ludzi z prawej strony sceny politycznej, w 2000 r. wyjechał z Warszawy do Nowego Sącza.

- Jako autor pewnego pomysłu na wzmocnienie państwa w latach 90., uczciwie muszę ocenić te rządy jako coś, co jest absolutnie sprzeczne z taką wizją naprawy państwa, zmiany o charakterze ustrojowym - oceniał Matyja. - Porzuciłem prawicę, krytykuję ją i tej wizji zmian w państwie nie kibicuję - dodał.

PiS jak dzieci

- Sporo z opisu, który PiS ma wobec PO, to opis nastolatków wobec pokolenia swoich rodziców: "co innego mówią, co innego robią, są materialistami, w wielu rzeczach nas oszukiwali, ukrywali przed nami" - mówił politolog. - To, co charakterystyczne, to ta dziecięca wiara, że jak my dojdziemy do władzy, to nie będziemy mieli cech dorosłych, tylko samo dobro - zaznaczył. - To dziecinna wiara. Widać wyraźnie, że większość wad charakterystycznych dla partii władzy łapie się natychmiast - stwierdził Matyja.

- PiS nie ma sformułowanej odpowiedzi ustrojowej i systemowej na zagrożenia, które wskazywał w swoich diagnozach - podkreślił naukowiec. Jak mówił, dzisiejszy konflikt między PO a PiS to tylko "wojna na bańki mydlane". - Dzisiaj nie bardzo widzę alternatywę wobec tego sporu - przyznał jednak.

A teraz zobacz WIDEO: Żakowski: IPN to jest jedna z patologii IV RP. O to chodziło PO i PiS, żeby to spatologizować

Żakowski: IPN to jest jedna z patologii IV RP. O to chodziło PO i PiS, żeby to spatologizować

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Wymyślił hasło IV RP. A teraz? "Tej wizji zmian w państwie nie kibicuję"
Zaloguj się
 • roman.tur

  Oceniono 30 razy 22

  Mam podobnie. W 1995 r. byłem za prawicą, przeciwko Kwaśniewskiemu. Rwałem włosy, gdy do władzy dochodzili komuniści Millera, w 2005 roku zagłosowałem na Lecha Kaczyńskiego na Prezydenta Polski. Dziś określam się jako radykalny przeciwnik dobrej zmiany i polskiej prawicy i z perspektywy czasu uważam Kwaśniewskiego za przyzwoitego, choć może nie do końca uczciwego prezydenta przy Dudzie czy Kaczyńskich. Polskiej prawicy wręcz nie znoszę. Będę głosował pewno na PO, bo tylko oni mogą tą demolkę państwa polskiego i wymianę średniej jakości elit na kompletne miernoty zatrzymać. Wielką rzeczą jest też obrona państwa prawa przed łobuzerię, która chce zacząć sterować sądami, a może już prokuraturą. Polska prawica w obecnym kształcie to trąd.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 20

  PiS za to ma pomysł na nową Konstytucję.Bo ta im nie odpowiada..Tej nowej lepszej pisowskiej obiecują,że będą przestrzegać.I tu się suweren uśmiał...

 • ablewski1961nz

  Oceniono 17 razy 17

  Matyja ma nieraz ciekawe analizy, ale żeby się spodziewać czegoś dobrego po naszej pseudo prawicy to trzeba mieć coś z główką nie tak. Ta pożal się boże prawica w gumiakach i śmierdzących onucach jako skarpetki, kulturowo i intelektualnie zdolna jest co najwyżej wozem drabiniastym kierować i to bez konia, bo szkoda zwierzaka.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 6 razy 6

  To była najciekawsza audycja red. Smoczyńskiego. Zwykle szuka argumentów za zabraniem bogatym i daniem(!) biednym.
  Upublicznił poglądy Rafała Matyji, który był autorytetem dla pisowców i... nagle przestał nim być dokonując racjonalnego oglądu rzeczywistości polityczno-społecznej z punktu nowo-sączanina. Dziwić się jedynie wypada, że pozwolił sobie tak długo tkwić w przekonaniu, że jego pomysły mogą wprowadzić w życie TACY ludzie, jak ci zgromadzeni wokół tzw. zjednoczonej prawicy.

 • getz54

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Matyja, PiS jak dzieci..... ?? To jak przyznac, ze Adolf Hitler jest jak Jezus Chrystus, NSDAP jak kościół katolicki, a komunizm to wiara chrześcijańska w czystej postaci. Jak się patrzy na pisowską katolicko-faszystowską Polskę na wschód od Wisły, te porównania nie są pozbawione sensu. Nikczemne mordy, ludobójstwo, miały miejsce po jednej i po drugiej stronie. Wymyślił pan hasło,, 4RP,, ktoś wymyślił duzo wcześniej ,,Solidarnośc,, teraz ,,dobrą zmianę,, I te ,,dzieci,, jak ich pan nazywa, z tych haseł zrobiły szambo, śmierdzącą kloakę, zeszmaciły sens słowa solidarnośc, które powinno byc naszą dumą, celem do osiągnięcia, drogą na przyszłośc. Tak samo te ,,dzieci,, zeszmaciły Wawel, Jasną Górę, Stocznie Gdańską,
  teraz obrazone wyprowadzają ten kraj ze strefy cywilizacji zachodniej, z Unii Europejskiej, przy gorliwej pomocy kościoła katolickiego. Odszedł właśnie od nas profesor Osiatyński, odeszli niedawno profesor Bauman, profesor Kołakowski, odchodzą autorytety, które miały dośc siły w sobie, zeby zejśc z wcześniej obranej drogi, i miec odwagę o tym rozmawiac. Pozostaną stroszące swój pawi ogon ,,dzieci,, tez nazywane profesorami, Pawłowicz, Legutko, Krasnodębski, Zybertowicz. No cóz, musimy z tym jakoś zyc, chociaz wcale nie musimy godzic się na nazywanie ich dziecmi, a tym bardziej nie mozemy wybaczac im jak dziecku.

 • nemilek

  Oceniono 6 razy 4

  Zestawmy jeszcze raz jak zawsze przemyślane wypowiedzi posłanki Krystyny Pawłowicz, czy też bardzo mądre osądy zasłużonego bojownika o wolną i niepodległą Polskę posła Stanisława Piotrowicza czy chociażby wypowiedzi specjalisty od badania wypadków lotniczych Antoniego Macierewicza z żałosnym poziomem wypowiedzi niejakiego Matyjaka. Tego się nie da porównać !!!

 • guru133

  Oceniono 3 razy 3

  Nie dziwię się temu politologowi, bo PiSlam to dzisiaj sekta w większości przyklaskująca pozującemu na wielkiego wodza kurduplowi Kaczyńskiemu i ulubieńcowi Rydzyka kacierewiczowi, znanemu jako Małpa z Brzytwą a pozostała część rządzącej koalicji wykazuje zdyscyplinowanie, ale do czasu kiedy sondaże zaczną się sypać a liczący się bonzowie KK wycofają dla sekty PiSlamu swoje poparcie, bojąc się o uszczuplenie kasy z udoju wiernych.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 7 razy 1

  Szanowny Panie, jeżeli tytułuje Pan siebie politologiem to nie powinien Pan używać określeń „prawica / lewica" bo w polskich realiach brzmi to (delikatnie mówiąc) śmiesznie. Ukłony.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 0

  BOR lub Ż.W. za to beknie!
  www.facebook.com/nie.lubie.PiSu/photos/a.155674944508551.39692.155394177869961/1423342251075141/?type=3

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX