Komisja Europejska stawia ultimatum min. Szyszce ws. wycinki Puszczy Białowieskiej [MIESIĄC]

Komisja Europejska przeszła dziś do drugiego - ostatniego etapu postępowania przeciwko Polsce w sprawie wycinek w Puszczy Białowieskiej. Równocześnie wezwała do natychmiastowego wstrzymania cięć w ostatnim nizinnym lesie naturalnym Europy.

Przedmiotem postępowania Brukseli jest trzykrotne zwiększenie liczby wycinanych w Nadleśnictwie Białowieża drzew, na które zgodził się w ubiegłym roku minister środowiska Jan Szyszko.

Zdaniem ministra wycięcie zamiast 60 tysięcy 150 tysięcy metrów sześciennych drzew jest niezbędne dla walki z atakującym świerki chrząszczem kornikiem.

Komisja, która postępowanie w tej sprawie prowadzi od czerwca ubiegłego roku, uważa, że minister jest w błędzie.

Z dostępnych dowodów wynika, że środki te nie są zgodne z celami ochrony przedmiotowego obszaru i wykraczają poza to, co jest niezbędne do bezpiecznego użytkowania puszczy. Pozyskiwanie drewna prawdopodobnie niekorzystnie wpłynie na zachowanie siedlisk i gatunków obszarów Natura 2000, a także spowoduje nieodwracalne straty w zakresie różnorodności biologicznej

– pisze Komisja w opublikowanym dziś komunikacie.

Polska ma tylko miesiąc na odpowiedź

Z uwagi na zagrożenie spowodowania poważnych i nieodwracalnych szkód na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska Bruksela wezwała polski rząd do udzielenia odpowiedzi w ciągu miesiąca.

"Jeżeli Polska nie podejmie działań w określonym terminie, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE" – podsumowuje dzisiejszy komunikat Komisja.

W wypadku przegranej Polska mogłaby zostać ukarana dotkliwymi karami finansowymi, ściąganymi np. z unijnych funduszy.

Przechodząc do ostatniego etapu postępowania przeciwko Polsce Komisja wezwała równocześnie do wstrzymaniu już prowadzonych wycinek, jako zagrażających Puszczy Białowieskiej.

Ekolodzy: Minister kłamał

Zwiększeniu liczby wycinanych w Puszczy drzew od początku sprzeciwia się większość naukowców i liczne organizacje pozarządowe. Specjaliści podkreślają, że w Puszczy kornik jest zjawiskiem naturalnym i pożądanym. W przeciwieństwie do intensywnej gospodarki leśnej, wiążącej się m.in. z usuwaniem istotnych dla ekosystemu martwych drzew.

- Rozpoczęcie przez Komisję ostatniego etapu przedsądowego postępowania przeciwko polskiemu rządowi stanowi ostateczny dowód, że minister Szyszko od ponad roku manipulował opinią publiczną i powtarzał nieprawdę, że wycinka świerków ma chronić siedliska Natura 2000. Jak widać, jest dokładnie odwrotnie - komentuje dzisiejszą decyzję KE  dr hab Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind.

- Podobnie jest z innymi komunikatami ministerstwa - o inwentaryzacji w Puszczy Białowieskiej, o tym, że las jest dziedzictwem kulturowym, o sadzeniu drzew. To wszystko ma odciągnąć uwagę od twardych faktów - wycinka rażąco łamie prawo unijne i zagraża chronionym siedliskom i gatunkom w Puszczy - dodaje Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Zdaniem Roberta Cyglickiego z Fundacji Greenpeace całą odpowiedzialność za obecny kryzys wokół Puszczy Białowieskiej ponosi minister Jan Szyszko.

- Jego nieracjonalne, sprzeczne z wiedzą przyrodniczą decyzje postawiły nasz kraj w bardzo trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że przełożeni ministra Szyszki – premier Szydło i prezes Kaczyński, powstrzymają go i oszczędzą sobie kompromitacji – komentuje Cyglicki.

Poseł Jan Szyszko podczas obrad sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (169)
Komisja Europejska stawia ultimatum min. Szyszce ws. wycinki Puszczy Białowieskiej [MIESIĄC]
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 51 razy 45

  Nie zapominajcie, Panstwo, ze zgode na rzez drzew wydal prezydent Duda, podpisujac odpowiednia ustawe.

 • kemor234

  Oceniono 50 razy 40

  Do pierdla zamknąć.
  I jeszcze stodołę mu wyburzyć. I tak jest bez wartości, a przecież korniki się do niej dobierają.

 • kataryniarski

  Oceniono 42 razy 32

  Może dotacje wstrzymają? chłopi widłami i sztachetami sami by ten problem niszczenia Polski przez pisuar załatwili i to w jeden dzień.

 • vontomke

  Oceniono 41 razy 25

  Najgorsze że za niekompetencje tych sku...eli będą musieli zapłacić wszyscy Polacy.

 • marekzy

  Oceniono 26 razy 22

  Żeby wyrosło drzewo trzeba posadzić szyszkę - to naturalne.

 • tetradrachma

  Oceniono 25 razy 19

  Jeśli minister rządu, w państwie bezwyznaniowym, rozpoczyna rozmowę od "szczęść boże", to wiadomo, że to musi być..... menda i ćwierćinteligent.

 • Don Baleronn

  Oceniono 22 razy 16

  Minister Szkodnik ma nowego wroga, sprzymierzone światowe lobby ekologiczno-lewackie. Niechybnie musi powołać do zycia swoją własna obronę terytorialną złożoną z myśliwych, dziadów borowych i innych wąsatych Januszy, by dać odpór tym nic nie wiedzącym o ekologi oszołomom. Przecież Rydzyk dał mu błogosławieństwo na wycinkę ostatniej pra Puszczy Europy, za 100 a nawet 500 lat znów będzie dziewicza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX