Pierwszy w historii sejmik sejmików. Radni będą rozmawiać o zagrożeniu samorządności przez PiS

Jak ustaliło Radio TOK FM 18 maja w łódzkiej ASP miałoby pojawić się ponad 550 radnych wojewódzkich z kraju na pierwszy w historii sejmików ogólnopolski zjazd. Mieliby debatować nad sytuacją samorządów. Radni PiS mówią o politycznej hucpie.

Decyzję o organizacji spotkania podjął Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP. Pomysł na zjazd wyszedł w sierpniu od szefa Konwentu i przewodniczącego łódzkiego sejmiku Marka Mazura z PSL. – Chciałbym pokazać rolę samorządów i dać do zrozumienia, że nie wolno samorządów osłabiać, a należy wzmacniać – mówił.

– Decyzje rządowe mogą wskazywać na zagrożenie samorządności, bo są zadania, które wcześniej były przekazane z rządu do samorządów regionalnych, a dzisiaj wracają do rządu. Chodzi m.in. o przejęcie przez Ministerstwo Rolnictwa Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

PO: Samorządowcy mają prawo być zaniepokojeni

Szef klubu radnych PO w łódzkim sejmiku Tomasz Piotrowski: Żaden rząd do tej pory nie poszedł aż tak bardzo po całą władzę w państwie, więc myślę, że obywatele, samorządowcy mają prawo być zaniepokojeni. Warto o tym porozmawiać.

Radny SLD w łódzkim sejmiku Piotr Bors: – Takie spotkanie będzie miało nie tylko wymiar polityczny, ale również roboczy, gdzie będziemy mogli porozmawiać na temat wizji samorządu szczebla wojewódzkiego.

PiS: To spotkanie towarzyskie

– To zjazd partyjny. Patronat nad nim objęli Grzegorz Schetyna i Władysław Kosinak-Kamysz – mówił szef radnych PiS w łódzkim sejmiku Piotr Adamczyk.

Chociaż Mazur zapewnia, że zaproszenia na zjazd zostały już radnym wysłane, Adamczyk przekonuje, że nadal nie dostał o nim żadnych oficjalnych informacji. – O wszystkim dowiadujemy się z mediów – mówi. – To spotkanie towarzyskie, bo żadna ustawa nie wymienia takiej formy konsultacji. Nie chcę brać udziału w hucpie politycznej, której celem jest uderzanie w rząd.

Zaproszeni: Buzek, Stępień, ale też Duda i Szydło

Udział w zjeździe potwierdzili już były polski premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. – Będą mówili o podstawach tworzenia się samorządu w Polsce – zapowiada Mazur. – Mam nadzieję, że wypracujemy rezolucję mówiącą, jaką rolę odgrywają samorządy, jakie są niebezpieczeństwa na najbliższe lata i perspektywy 2020 plus.

Na spotkanie zaproszeni zostali też m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szefowie wszystkich partii i klubów parlamentarnych w sejmie oraz kilka organizacji samorządowych.

"Gdybyśmy zatrzymali reformę oszczędzilibyśmy samorządom mnóstwo pieniędzy, a rodzicom i uczniom chaosu"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM