"Duda jest tak niesamodzielnym człowiekiem. Pomysł referendum nie jest jego inicjatywą"

"Trzeba się bać" pomysłów PiS na nową konstytucję. Bo jak przypomniała Agata Diduszko-Zyglewska, wg partyjnego projekt konstytucji "Polska stanie się państwem wyznaniowym". - W tym projekcie znikały równość kobiet i mężczyzn oraz prawa mniejszości - oceniła publicystka "Krytyki Politycznej".

Pomysł referendum ws. konstytucji ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Konstytucji 3 Maja. Jedynym konkretem, jaki podał, była data - zdaniem Andrzeja Dudy głosowanie powinno odbyć się w 2018 roku.

Jak oceniła Renata Kim, groteskowe jest to, że głowa państwa mówi o referendum w sytuacji, kiedy przez ostatnie półtora roku, jednym z głównych tematów w Polsce było łamanie przez rządzących przepisów ustawy zasadniczej.

- A prezydent, który wg konstytucji powinien stać na straży jej zapisów, nie robi nic, by zapobiec łamaniu ustawy zasadniczej. On może sobie ogłosić referendum w każdej sprawie, ale nie tak zmienia się konstytucje. Mam tylko nadzieję, że PiS nigdy nie będzie miało większości pozwalającej na zmiany konstytucji. Mnie zapowiedź pana prezydenta zniesmaczyła; wydała mi się absurdalna na bardzo wielu poziomach - stwierdziła publicystka portalu Onet.pl.

Od dawna wiadomo, jaka ma być nowa konstytucja

Nie wiemy, jakie pytanie/pytania chce zadać prezydenta w referendum. Ale wiemy za to, jakie pomysły na konstytucje ma PiS.

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości od lat mówią o zmianie konstytucji. Pamiętamy projekt, który pojawił się na stronie partii i znikł, kiedy zainteresowały się nim media. Ten projekt sprawi, że Polska stanie się państwem wyznaniowym. Z projektu PiS  znikały  takie rzeczy jak równość kobiet i mężczyzn, prawa mniejszości, a pojawiała się ochrona zarodka. Były tam też pomysły na ograniczenie roli samorządów, scenatralizowanie państwa - przypominała Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej".

Przeczytaj konstytucję według PiS>>>

Według publicystki, pomysłów PiS na konstytucję "trzeba się bać".

Diduszko-Zyglewska uważa, że propozycja referendum to nie jest pomysł Andrzeja Dudy. Bo jak stwierdziła, prezydent "jest tak niesamodzielnym człowiekiem".

Jednak reakcje części polityków PiS pokazują, że pomysł referendum nie był powszechnie znany w partii. Wśród zaskoczonych są m.in. marszałek i wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i Adam Bielan.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
"Duda jest tak niesamodzielnym człowiekiem. Pomysł referendum nie jest jego inicjatywą"
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 35 razy 31

  Duda kryl Biereckiego i przekrety SKOK-ow, ulaskawil Kaminskiego i zlapal oplatek. Te "wielkie" sukcesy zadecydowaly o jego pozycji w PiS-ie. Ale tak naprawde to Adrian - nikt wiecej.....

 • oloros11

  Oceniono 34 razy 30

  projekt konstytucji PiS - ostatni ze styczna 2010 roku obok inwokacji i odniesienia sie do Boga zawiera właściwie przepis na państwo autorytarne i wyznaniowe - idzie dalej niz to co robi Orban i Erdogan
  i sa spore szanse ze przejdzie bo ludzie w Polsce sa nieczytaci i glupi - a zmiany na pewno poprze kosciol katolicki bo wg projektu ze stycznia 2010 roku - w istocie bedzie to panstwo wyznaniowe
  projekt zawiera wlasciwie wladze skupiona na wladzy wykonawczej - z taka Konstytucja Polska nie moze byc w Unii - wywala ja

 • leszek.30

  Oceniono 34 razy 30

  Duda odtwarza spektakl zdrajców Polski pod tytułem; TARGOWICA..!
  Zapomniał tylko o jednym, że wielu zdrajców, w tym kilku biskupów, zostało powieszonych..!!

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 25 razy 23

  może gdyby Duda poczytał historii Polski,wiedziałby, ze wpisuje się w grono zdrajców.
  Takich, którymi Kościuszko obwiesił Warszawę. Zaczął od biskupów.

 • rysiuz

  Oceniono 26 razy 22

  Ze wstydem przynaję głosowałem na tą gadającą głowę. Okazał się wdziecznym chłopcem na posyłki. Bez samodzielnej opinii. Okazał się graczem wagi piórkowej mimo bardzo wymownych przemów.

  Z gadania nie da sie zbudowac autorytetu. Dla mnie to wielki wstyd.

  I taka posstać coś bzdurzy o zmianie konstytucji. Tobie to cytują c Piłsudskiego "kury szcz... prowadzać".

 • def11

  Oceniono 24 razy 22

  <<"Duda jest tak niesamodzielnym człowiekiem...>>

  ale buty wiążę sobie sam, oczywiście za zgodą pana prezesa

  PAD niezłomny

 • leszek.30

  Oceniono 24 razy 22

  Polsce potrzebny jest ktoś taki, jak T.Kościuszko, czy Piłsudski , którzy nie certolili się ze zdrajcami Polski , sprzedawczykami {Targowica} itp... Byli wieszani..!
  Wielu zdrajców, sprzedawczyków, tchórzliwych szczurów , zawisło, w tym sporo biskupów..!!....Kościuszko przybądź , trzeba znowu zrobić porządek z Rydzykiem, Kaczyńskim, Dudą, Macierewiczem , Ziobrą..itd i z kilkoma biskupami i ich szefem, Rydzykiem..!!!

 • kenter85

  Oceniono 25 razy 21

  Polska już jest państwem wyznaniowym!

 • newpatric

  Oceniono 22 razy 20

  A kto tam jest samodzielny poza panem Macierewiczem?

  Nikt, nawet prezes musi klęknąć przed ministrem z MON.

  Ostatnio, by odwołać Misia były chyba cztery publiczne ataki ze strony prezesa i dopiero pan minister się ugiął, bo już nie miał wyjścia... I przeniósł Misia gdzie indziej, prezes znów musiał sie schować w szafie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX