''To jak czasy Holokaustu''. RPO mocno o słowach Morawskiego na temat homoseksualistów

Adam Bodnar czuł zażenowanie, po słowach prof. Lecha Morawskiego, które sędzia wypowiedział podczas konferencji na Uniwersytecie Oksfordzkim. - Nie można mówić w XXI wieku, że się kogoś nie ściga z powodu orientacji seksualnej, to jest w ogóle absolutnie niedopuszczalne - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar, który był dziś gościem w "Poranku Radia TOK FM", przypomniał, że Lech Morawski jest tzw. sędzią dublerem, który nie powinien orzekać w Trybunale Konstytucyjnym. - Regularnie składam wnioski o wyłącznie pana Ciocha, Muszyńskiego i Morawskiego [trzech sędziów TK wybranych na już obsadzone stanowiska, których prezes Rzepliński nie dopuszczał do orzekania, co zmieniła dopiero obecna prezes TK Julia Przyłębska - red.] i regularnie dostaje odpowiedzi, że nie będzie tego wyłączenia - mówił rzecznik praw obywatelskich pytany o skandaliczną wypowiedź Morawskiego podczas debaty w Oksfordzie poświęconej sytuacji wokół TK w Polsce.    

Jak podkreślił Adam Bodnar, w sprawie TK nie może być tak, żebyśmy uznawali, że wszystko jest jak trzeba. - Wyrok TK ws. sędziów niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę nie został wykonany, i że w składzie Trybunału mamy trzy osoby, które moim zdaniem, nie powinny orzekać - przypomniał RPO.

Oceniając samą wypowiedź Lecha Morawskiego, rzecznik praw obywatelskich przyznał, że czuł zażenowanie.

Mówienie o tym, że konstytucja jest swoistym papierkiem w momencie, kiedy się wcześniej na konstytucję przyrzekało. Mówienie o tym, że mamy do czynienia z korupcją w gronie sędziów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, to są niezwykle poważne oskarżenia. A już wreszcie te słowa o osobach homoseksualnych i wypowiadanie się w imieniu polskiego rządu, że rząd jest przeciwny, i z taką swoistą łaskawością, że przecież i tak ich nie ściga, to mi przypomniało czasy Holokaustu. Mówię o tym porównaniu bardzo mocno, ponieważ nie jestem wstanie zapomnieć, czy to pomnika, który jest poświęcony ofiarom Holokaustu w Berlinie, czy symboli różowego trójkąta [niem. Rosa Winkel - red.], który znajdziemy w poszczególnych obozach koncentracyjnych

- powiedział oburzony słowami Lecha Morawskiego rzecznik praw obywatelskich.

- Nie można mówić w XXI wieku, że się kogoś nie ściga z powodu orientacji seksualnej. To jest w ogóle absolutnie niedopuszczalne - dodał Adam Bodnar.

Co powiedział Morawski w Oksfordzie?

Morawski powiedział na Uniwersytecie Oksfordzkim m.in., że "reformy polskiego rządu mają zwalczyć ogromną korupcję. Korupcja niszczy mój kraj. Są w nią zamieszani najważniejsi politycy, prawnicy, sędziowie, w tym sędziowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego". 

Tzw. sędzia dubler, przemawiając w imieniu polskiego rządu, mówił o "ugruntowanej tradycji tolerancji". - Dla przykładu obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom i takim rzeczom. Ale nie ściga ich prokuratura - powiedział prof. Lech Morawski.

Dziś, 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia – IDAHO). W 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualność nie jest schorzeniem psychicznym.

Konstytucja RP w art. 32 ust. 2 stanowi że "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny." Organizacje międzynarodowe tj. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Rada Europy czy Unia Europejska jednoznacznie potępiają wszelkiego rodzaju przejawy homofobii.

"Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom". Polski sędzia w skandalicznym wystąpieniu na Oxfordzie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (108)
''To jak czasy Holokaustu''. RPO mocno o słowach Morawskiego na temat homoseksualistów
Zaloguj się
 • qznia

  Oceniono 52 razy 24

  Przed momentem były 42 komentarze teraz jest 33.
  Artykuł pewnie za moment zniknie.
  Skandaliczna wypowiedź Bodnara - porównująca ofiary Holokaustu (mordowane przez Niemców dzieci, gazowanych dorosłych, ofiary zagłodzenia, ) do "rzekomych" ofiar rządów Polski po stronie LGTB.
  Skandal!

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 39 razy 19

  Dziwię się tylko, że nie ma jeszcze protestu przez Światowy Kongres Żydów.
  Jak tak można trywializować śmierć tylu osób w komorach gazowych z rzekomymi prześladowaniami osób homoseksualnych w Polsce.
  Przecież to naplucie w twarz ofiarom Holokaustu.
  Boże wybacz im bo nie wiedzą co czynią.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 22 razy 14

  >Bodnar: to mi przypomniało czasy Holokaustu.

  Panie Bodnar, gdzie są obozy śmierci dla homoseksualistów w Polsce?
  Proszę wskazać.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 58 razy 14

  na Marszu Wolnosci tez pogonili homoskow

  Bodnar dewaluuje holokaust - co na to Zakowski ?

 • wlomat1

  Oceniono 23 razy 9

  Ja nie rozumiem dlaczego Uniwersytet ukarał jego doktoranta przenosząc mu obronę pracy na wrzesień?
  Podobno dlatego żeby emocje opadły.
  A to może nie znęcajcie się nad doktorantami, tylko sami idźcie na bezpłatne urlopy do września, jak macie problemy z emocjami >!>!>

 • nirelle

  Oceniono 14 razy 8

  Sędzia TK Morawski powiedział prawdę podczas panelu w Oxfordzie. Gratuluję odwagi.Nie mają jej profesorowie na uniwersytecie w Toruniu, nie przyjście na obronę doktoratu to blamaż.
  Konstytucja powinna być zmieniona, uaktualniona do rzeczywistości.
  Sędzia nie jest żadnym dublerem, PO nie powinna wybierać nowych sędziów gdy przegrała wybory.

 • roy_cohn

  Oceniono 17 razy 7

  W 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualność nie jest schorzeniem psychicznym.
  -------------------------------------------------------------------
  Decyzja z racji impasu przebiegła wyjątkowo ... poprzez głosowanie ! - z racji jakichkolwiek braków faktów naukowych potrafiących zanegować iż sodomia jest zboczeniem.

 • westgreg

  Oceniono 25 razy 7

  Jak można tyle roztrząsać wypowiedź, której nawet nie da się sensownie zinterpretować. Bo co to znaczy, że rząd jest przeciwny homoseksualistom? Dla mnie to brzmi, tak samo, jak "rząd jest przeciwny opadom deszczu nad Bałtykiem w sezonie turystycznym".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX