Thun: To głupie gadanie o suwerenności... Populiści są wszędzie, ale rządzą tylko w dwóch krajach

- Ogłaszanie, że my nie będziemy się stosować do prawa UE jest łamaniem wszelkich zasad, na których wstępowaliśmy do Unii. KE będzie musiała wyciągnąć konsekwencje. Polityka Kaczyńskiego i Orbana jest super niebezpieczna - przestrzegała w Radiu TOK FM europosłanka Róża Thun.

Róża Thun była gościem audycji "A teraz na poważnie" w Radiu TOK FM. Europosłanka PO skomentowała m.in. środowe decyzję Parlamentu Europejskiego, który wezwał kraje członkowskie UE do szybszej relokacji uchodźców.

Sankcja: Węgry bez prawa głosu w Radzie Europejskiej 

Rezolucja PE wezwała także do zastosowania wobec Węgier artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, co grozi temu krajowi poważnymi sankcjami.

- Chodzi o odebranie głosu w Radzie Europejskiej państwu, które nie stosuje się do prawa UE. W efekcie Węgry mogą stracić głos w RE i będą musiały się stosować do całego ustawodawstwa unijnego, ale bez prawa głosu - to jest ta najważniejsza sankcja - mówił Thun.

Europosłanka PO przypomniała, że debata na temat sytuacji na Węgrzech toczy się już 7 lat. W ostatniej rezolucji deputowani PE wezwali Viktora Orbana do uchylenia przepisów zaostrzających zasady traktowania uchodźców. Chcą też, by rząd Węgier zrezygnował z restrykcji wobec organizacji pozarządowych oraz wypracował porozumienie z władzami USA, które umożliwi finansowanemu przez Sorosa Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu dalsze funkcjonowanie w Budapeszcie.

- Większość parlamentarzystów ma już tego dość i żąda, by przyjrzeć się dokładnie temu, co się dzieje na Węgrzech. Chcą wysłać zalecenia, a jak się nic nie poprawi, to należy odebrać Węgrom głos w RE. I natychmiast Orban ogłosił, że to jest spisek Sorosa, a to zupełnie, jak u nas, kiedy TVPiS mówi o mnie, że jestem agentka Sorosa - żartowała parlamentarzystka. 

Populiści są wszędzie, ale rządzą tylko w Polsce i na Węgrzech

Już całkiem serio, Róża Thun przypomniała, że są tylko dwa kraje w UE, w których rządzą populiści.  

- Oczywiście populiści są wszędzie, ale rządzą tylko w dwóch krajach i to tam jest niszczona demokracja i łamane jest prawo Unii Europejskiej. Wyraźne ogłaszanie, że my stosować się do niego nie będziemy jest łamaniem wszelkich zasad, na których wstępowaliśmy do UE. I z tego KE będzie musiała wyciągać konsekwencje - powiedziała.

To w perspektywie jest dla Polaków i Węgrów szalenie niebezpieczne, bo poza Unią my tracimy suwerenność. To całe głupie gadanie o suwerenności, że my sobie będziemy suwerenni bez UE. Ci ludzi nie zdają sobie sprawy, że suwerenni jesteśmy w dzisiejszym zglobalizowanym świecie tylko wtedy, gdy tą suwerennością dzielimy z takimi krajami, które szanują te same wartości: prawa człowieka, wolny rynek i demokrację. Polityka Kaczyńskiego i Orbana jest super niebezpieczna

- powtórzyła Róża Thun.

Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch.

Rezolucja zwraca uwagę, że dotychczas niespełna 18 000 osób zostało faktycznie przeniesionych, czyli nieco ponad 11 procent ustalonej kwoty. Parlament wezwał państwa członkowskie do solidarności z krajami, do których przybyło najwięcej uchodźców i do współodpowiedzialności. Wskazał, aby w pierwszej kolejności uwzględniły relokację małoletnich bez opieki i osoby wymagające szczególnej troski. Rezolucja popiera stanowisko Komisji Europejskiej, która zapowiedziała wdrożenie postępowań prawnych wobec państw, które nie zwiększą skali relokacji.

Według komunikatu Komisji, dotychczas jedynie Malta i Finlandia są bliskie wywiązania się ze zobowiązań. Trzy kraje Austria, Polska i Węgry nie przyjęły ani jednej osoby w ramach planu relokacji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (207)
Thun: To głupie gadanie o suwerenności... Populiści są wszędzie, ale rządzą tylko w dwóch krajach
Zaloguj się
 • heko77

  Oceniono 13 razy 11

  To się polactwo zleciało,wykasować Mickiewicza-Litwin,Radziwiła(nomen omen)-Litwin,Bema-przeszedł na Islam,Miłosza-Litwin.Wygnać Szkotów,Holendrów,Tatarów,Niemców,Żydów,i ich potomków pozbyć się całego dorobku KULTURY,NAUKI,FILOZOFII,WOJSKOWOŚCI.Wyrzec się całej HISTORII.

 • z700

  Oceniono 33 razy 9

  najbardziej smutne jest to, że opozycja nie ma jaj, żeby powiedzieć jasno - popieramy PiS w kwestii uchodźców, ale dokładnie tylko w tej kwestii i koniec. A tak, ta banda kretynów wciąż cieszy się poparciem, gdyż akurat w tej kwestii jest racjonalna. Przeciętny obywatel europejski nie chce muzułmańskich imigrantów w swoim otoczeniu, a elity z uporem maniaka udają, że to się wcale nie dzieje. Nie chodzi tutaj o zagrożenie terroryzmem, bo umówmy się - gdyby polska była istotnym krajem europejskim, to już dawno mielibyśmy zamach, albo chociaż jego próbę. Bardziej chodzi o to, że ci ludzie za nic w świecie nie zrezygnują ze swojej deb.ilnej religii i związanego z nią stylu życia oraz pseudozasad, a co za tym idzie nigdy się nie zasymilują ze społeczeństwem europejskim. Najwidoczniej potrzeba jeszcze 400 lat, aby ta zaraza przestała być groźna, tak jak kiedyś katolicyzm.

 • valentin1943

  Oceniono 9 razy 5

  losiu4, aniag-1978, re_x i innym młodym komentatorom tak krytykującym Różę Thun radzę poczytać historie Polski z II połowy XVIII wieku. Wtedy też było wielu mędrców, którzy uważali Polskę za mocarstwo, nie dopuszczali do refom i sprzedawali ojczyznę za judaszowskie srebrniki. Skończyło to się prawie 200 letnią niewolą, morzem przelanej krwi i nieszczęściem całych pokoleń. I teraz znaleźli się ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje mogą przynieść urojenia grupki frustratów.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 14 razy 4

  Bawcie się tak dalej pajace to zamiast Fidesz będziecie mieli Jobik. :D

 • eski57

  Oceniono 7 razy 3

  Zarządzający Unią TO powolne ślamazary , nie potrafią dyscyplinować państw , co spowoduje rozpad ! Państwa łamiące zasady pod którymi się podPiSali , powinny w najwyżej 3 miesiącach usunąć odstępstwa , po tym zabrać dopłaty i po następnych 3 ..wywalone z Unii !
  Uchodźcy – zdecydowanie i szybko zawracać „niesłusznych” , zmusić Rosję i USA do zakończenia wojny w Syrii ( Asad , albo opozycja) , nakłonić bogate państwa tamtego rejonu do zakończenia wojen i włączyć się do rozwoju państw afrykańskich , ALE nie jak robią wielkie firmy amerykańskie i europejskie , że przenoszą produkcję do prowizorek i z chciwości niemiłosiernie wyzyskują miejscowych i po osiągnięciu zakładanych zysków wycofują się ! Zamiast budować trwałe fabryki z ogólną infrastrukturą , żeby TAM ludzie mieli trwałe zatrudnienie i ..resztę ….
  Jeżeli nie stworzy się tam warunków do pracy i życia …, EUROPA za parę lat będzie zdeptana przez Afrykanów i Azjatów !!

 • radon13

  Oceniono 16 razy 2

  A jak Sankcja obejmie Wegry i Polskę to oba kraje nie głosuja nad nimi ! I nas rzad sie może przeliczyc.

 • lazy_bones

  Oceniono 1 raz 1

  Głowa boli od teho pier*** Thun. Jeśli zostaniemy zmarginalizowani stajemy się zupełni bezbronymi. Przypominam tej zdegenerowanej populistce, że za obronność odpowiada pakt NATO a nie UE. Jeśli ten nam tego nie zapewni, to UE tym bardziej.

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Obciachowemu PiS-owi pomyliły się rekolekcje z relokacją i cała Europa się z nas śmieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX