B. dyrektor artystyczny Opola: Publiczna TV gnije. Trzeba po prostu tę czarną d**ę przerwać

- Kilkanaście razy byłem reżyserem koncertów w Opolu i każdy robił to, co chciał. Ważne było utrzymanie poziomo artystycznego. Nie pamiętam, aby ktokolwiek, kiedykolwiek stosował jakąkolwiek cenzurę. Takie rzeczy się nie zdarzyły - mówił w Radiu TOK FM Jacek Kęcik, b. dyr. artystyczny festiwalu w Opolu.

Jacek Kęcik, reżyser telewizyjny, były dyrektor artystyczny kilku edycji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przyznał otwarcie, że cały sercem popiera bunt artystów. 

Zobacz też: Opole 2017. To już nie porażka, a klęska Kurskiego. "Niech ten festiwal się nie odbędzie" 

- Kilkanaście razy byłem reżyserem koncertów w Opolu i każdy robił to, co chciał, ważne było utrzymanie poziomo artystycznego. Nie pamiętam, aby ktokolwiek, kiedykolwiek stosował jakąkolwiek cenzurę. Takie rzeczy się nie zdarzyły.  W 2010 roku, kiedy robiłem koncert z Zenkiem Laskowikiem, a u władzy był wtedy PiS, a prezesem TVP był Romuald Orzeł, odbyło się jedno spotkanie. Na spotkaniu zarządu Orzeł miał (zastrzeżenia) do spraw warsztatowych, ale nikt nie czytał scenariuszy. Wręczenie Nagrody Grand Prix Laskowikowi było oczywiste, mimo że nie był o przychylny władzy, a nikt inny z tych, którzy tam występowali - wspominał Kęcik w "Pierwsze śniadaniu w Toku".

- Nie pamiętam takich czasów, takiego upolitycznienia w telewizji - przyznał Jacek Kęcik. Jednak jak dodał, można było spodziewać się wybuchu buntu środowiska artystycznego.

Nigdy tak nie było. W jakimś stopniu to dotyczyło dziennikarzy, reżyserów, nigdy artystów, nikt sobie na to nie pozwolił. Wszyscy cieszyliśmy się wolnością. Ja wiedziałem, że tak będzie, bo ciśnienie w środowisku artystycznym było tak wielkie, że to musiało eksplodować. Wystarczyła tylko iskra. I szczęśliwie uruchomił ją prezes Kurski, bo teraz wszyscy możemy pokazać mu fucka. Nie zajmuję się polityką tylko rozrywką i kulturą i całym sercem jestem za wszystkimi, którzy bojkotują ten festiwal, bo po prostu tę czarną dupę trzeba przerwać

- ocenił Jacek Kęcik.

B. dyrektor artystyczny festiwalu w Opolu zwrócił uwagę na fakt, że większość artystów włada ogrom pracy w przygotowanie jubileuszy. Tak było i w przypadku Maryli Rodowicz, która zapoczątkowała bunt środowiska. 

- Maryla niewątpliwie włożyła masę pracy w przygotowanie tego jubileuszu [50 lat na scenie - red.]. Jeżeli hejterzy piszę o kasie, to niech o tym zapomną, ponieważ artyści którzy występują w Opolu, w większości dokładają z własnej kieszeni. Telewizja nie zwraca, a honorarium, które dostają jest porównywalne z tym za zwykły koncert - mówił Kęcik. 

- To po co artyści protestują?- zapytał prowadzący audycję Piotr Maślak. 

- Ponieważ telewizja publiczna gnije. W zeszłym roku robiłem koncert Grand Prix w Opolu i był to mój pierwszy koncert po zmianie. Na festiwalu pojawił się komisarz polityczny. Jego największym problemem było, jak zrobić, by Jacek Kurski nie był wygwizdany. Całe szczęście prezes był wygwizdany, a ja robiłem swoje - trzymałem się scenariusza - przyznał Kęcik.


 


 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (137)
B. dyrektor artystyczny Opola: Publiczna TV gnije. Trzeba po prostu tę czarną d**ę przerwać
Zaloguj się
 • Ryszard Ślązak

  Oceniono 7 razy 5

  Kabaret, jaki mamy z festiwalem w Opolu w roli głównej z JK, przerósł już obecnie zapowiadany występ Pietrzaka.

 • kocurxtr

  Oceniono 17 razy 5

  w tym roku w Opolu powinno się puścić tylko pierwotne opolskie wykonanie Niemana:

  'Dziwny jest ten świat'

  i na tym tegoroczny festiwal powinien się zakończyć...
  PiS = PZPR + NSDAP

 • newpatric

  Oceniono 16 razy 4

  Mogę przyjść zaśpiewać Apel Smoleński w dodatku rozpisany na chór, na trzy głosy.

  I zrobię z tego kabaret więc wszyscy będą zadowoleni, no może oprócz Kaczyńskiego ale kto by się przejmował.

 • me109gustav

  Oceniono 2 razy 2

  No ale obecna władza ma taki bolszewicki, bezkompromisowy sznyt. Jest mściwa. Dlatego jest inaczej.

 • westgreg

  Oceniono 8 razy 2

  Podejście artystów jest nieco przeciwskuteczne. Założenie, że zarówno opolska publiczność, jak i widzowie festiwalu podchodzą do muzyki w sposób polityczny jest dla publiki krzywdzące. To, że (w całkiem sporym stopniu) właścicielem największej imprezy polskiej muzyki rozrywkowej stał się polityczny propagandzista, nie oznacza od razu, że wszystko, co się na tym festiwalu pojawi jest poparciem poglądów, które reprezentuje. Można się było pojawić na scenie i pójść drogą Kuby Sienkiewicza, ale znacznie mocniej - występu raczej nikt odwagi nie miałby przerwać (a jakby to zrobił, to jeszcze lepiej).

  Teraz Kura znajdzie jakieś "gwiazdy", które zgodzą się na festiwalu zaśpiewać i zrobi z tego sukces, jak z pamiętnego sylwestra. Nawet cenzorskiej listy ewentualnych niegrzecznych nie musi tworzyć, bo podsunięta mu ona została pod nos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX