"To manipulacja PiS. Być może ktoś zwykłą ustawą pokusi się o wygaszenie kadencji prezydentowi"

- Jeśli ktoś zwykłą ustawą wygasza kadencję konstytucyjnemu organowi, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa, to być może ktoś zwykłą ustawą, zmieniając ordynację pokusi się o wygaszenie kadencji prezydentowi - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" Borys Budka.

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości, Marcin Warchoł złożył poprawkę dającą prawo zgłaszania Sejmowi sędziów - kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - stowarzyszeniom lub grupom sędziów i prokuratorów oraz władzom korporacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej. Ale ostatecznie to i tak posłowie zdecydują, który z sędziów zasiądzie w Radzie.

Borys Budka w Radiu TOK FM stwierdził krótko: Przepraszam za wyrażenie, ale to jest pic na wodę, ta poprawka niczego nie zmienia, to jest po prostu mydlenie oczu.

- PiS mówi tak: niech środowiska prawnicze, sędziowskie, ale również prokuratorskie, mogą zgłaszać kandydatów, ale nie do KRS-u, kandydatów na kandydatów, a spośród tych zgłoszonych kandydatów to prezydium Sejmu lub 50 posłów wskaże tych właściwych, których później PiS większością głosów, bez udziału opozycji, wybierze do KRS-u - przypomniał poseł PO. - Jednocześnie PiS wyrzuca z KRS wszystkie osoby, których kadencja czteroletnia określona jest w konstytucji - zauważył b. minister sprawiedliwości. Dodał, że ustawa o KRS jest niekonstytucyjna.

- To, co zgłasza minister sprawiedliwości, to jest wyłącznie na potrzeby propagandy - mówił Borys Budka.

Pytany o ewentualne weto Andrzeja Dudy, polityk odpowiedział:

Boję się, że będzie znowu ustawka z Trybunałem, że pan prezydent wystraszy się weta, tylko skieruje do TK. Trybunał tylko z nazwy z pseudoprezes i z pseudosędziami wyda pseudoorzeczenie o zgodności z Konstytucją. Proszę zwrócić uwagę, że prezydent niestety do tej pory ani razu nie zawetował ustaw, które są ewidentnie sprzeczne z Konstytucją. W tym przypadku jest jeszcze jeden aspekt, prezydent musi zdawać sobie sprawę, że jeśli ktoś zwykłą ustawą wygasza kadencję konstytucyjnemu organowi, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa. To być może ktoś zwykłą ustawą, zmieniając ordynację pokusi się o wygaszenie kadencji prezydentowi. To jest dokładnie tak samo określona kadencja, prezydenta jak członków KRS. To wielka manipulacja ze strony PiS mówienie, że zwykłą ustawą można skrócić kadencję konstytucyjnego organu. Bo być może spotka to samego prezydenta.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
"To manipulacja PiS. Być może ktoś zwykłą ustawą pokusi się o wygaszenie kadencji prezydentowi"
Zaloguj się
 • profes79

  Oceniono 11 razy 9

  Generalnie wszystko słabo to widzę. Ustawę bowiem podpisać Prezydent - a mimo wszystko nie wierzę, żeby az do tego stopnia piłował gałąź na której siedzi. Logiczne byłoby skierowanie do TK - ale tu też trudno sądzić, że Prezydent skieruje ustawę do TK opanowanego już praktycznie przez PiS - więc pozostaje weto. A większości 3/5 głosów do jego odrzucenia PiS nie ma. No chyba, że zastosuje sztuczki w rodzaju budżetowego głosowania w sali kolumnowej.

 • paruwkowy_skrytobujca

  Oceniono 32 razy 6

  Ja w kwestii formalnej - aktualnie Polska nie ma prezydenta, więc problem chwilowo nie istnieje.

 • szpung

  Oceniono 21 razy 5

  Przy okazji taka refleksja po kolejnym ataku islamu, ta mlodziez ktora byc moze na cale zycie stala sie kalekami na starosc zobaczy wokol siebie swiat islamski i bedzie to podwojne cierpienie, bo jeszcze raz zostanie upokorzona stausem bytu drugiej kategorii w swoim wlasnym panstwie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Ni będzie żadnej powtórki ustawki z TK. Będzie Majdan. Polska to nie Rosja, Warszawa nie Moskwa, a Nowogrodzka nie Kreml.

  Będzie Majdan. I to taki, że prowodyrzy tego burdelu skończą jak Causecu i Kadafi.

 • honkers

  Oceniono 6 razy 2

  Zmienianie Konstytucji ustawami już dzisiaj kwalifikuje się pod Trybunał Stanu a nawet pod zwykły Kodeks Karny. Wszyscy zaangażowani w niszczenie Konstytucji posłowie, senatorowie, pseudo-sędziowie i pseudo-prezydent powinni już dawno siedzieć i to nie w ławach poselskich czy na wysokich stanowiskach.

 • spyderman2

  Oceniono 30 razy 2

  kadencje artura dudopisa możnaby akurat wygasić a powołać małpę. Polacy nie ponosiliby kosztów wyjazdów narciarskich a jedynie zakup bananów

 • ex-con

  Oceniono 36 razy 2

  Czekam na pisowskie trolle, które powiedzą, że PO też tak robiła, więc o co chodzi?

 • do_mappiego

  Oceniono 1 raz 1

  Równie dobrze PiS może uchwalić ustawę że kandecja długoPiSu trwa wiecznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX