Ekspertka ds. terroryzmu: Obecnie Europa naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś [LICZBY]

- Europa w latach 70., 80. i do połowy lat 90. ubiegłego wieku, była areną o wiele bardziej dramatycznych i częstszych zamachów terrorystycznych niż obecnie - przypomniała w Radiu TOK FM dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W ten sposób ekspertka ds. terroryzmu skomentowała środowe wystąpienie Beaty Szydło. Premier przy okazji debaty i głosowania wniosku ws. wotum nieufności wobec szefa MON, kolejny raz straszyła Polaków uchodźcami i atakami terrorystycznymi.

- Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. Nie damy się zaszantażować i nie ulegniemy poprawności politycznej! - grzmiała Szydło. - Diametralna różnica między nami a opozycją jest taka, że rząd absolutnie nie zgadza się z utopią niekontrolowanego otwarcia granic. My potrafimy dostrzec zagrożenia stąd płynące - przekonywała.

I dalej do opozycji: - Jeżeli nie dostrzegacie tego, że dzisiaj zagrożenie terrorystyczne jest faktem, który każdego dnia może dotknąć każde państwo w Europie i uważacie, że Polska nie powinna się bronić, to idziecie ręka w rękę z tymi, którzy wymierzają tę broń przeciwko Europie, przeciwko nam wszystkim.

Europa obecnie naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś

- Terroryzm nie jest zjawiskiem nowym i o tym też trzeba pamiętać. Europa w latach 70., 80. i do połowy lat 90. ubiegłego wieku, była arena o wiele bardziej dramatycznych i częstszych zamachów terrorystycznych. W ostatnich 45 latach w Europie przeprowadzono ponad 16000 (szesnaście tysięcy) zamachów terrorystycznych! Tylko w roku 1979 przeprowadzono ponad 1000 zamachów, czyli jakby 10 zamachów tygodniowo. Naprawdę Europa obecnie - i wiem, że może to zabrzmieć nieco paradoksalnie - jest bezpieczniejsza niż była kiedyś - przekonywała Maniszewska.

Zobacz też: Kto najczęściej pada ofiarą dżihadystów? 5 faktów o terroryzmie, które cię zaskoczą

Premier Szydło dała się zastraszyć? Z terroryzmem można walczyć

Na uwagę prowadzącej audycję Doroty Warakomskiej, że premier dała się zastraszyć terrorystom, bo nawołuje do zamknięci granic Polski, dr Maniszewska zwróciła uwagę, że z terroryzmem można walczyć skutecznie, ale do tego jest potrzebna współpraca międzynarodowa. 

- Trzeba pamiętać, że najwięcej zamachów terrorystycznych - ponad 70 proc. - ma miejsce pięciu państwach: w Iraku, Pakistanie, Afganistanie, Syrii i Nigerii. Państwa europejskie są w tych rankingach naprawdę na dalszym miejscu. Zagrożenie terrorystycznego nie można bagatelizować i można z nim walczyć skutecznie. Jest to być może największe zagrożenie współczesnych czasów, ale wymagające przede wszystkim współpracy międzynarodowej. Zamykając się w swoim państwie czy w swojej organizacji, bez współpracy i wymiany informacji, nie będziemy wstanie efektywnie zmierzyć się z tym zagrożeniem - podkreśliła dr Katarzyna Maniszewska.

Ofiary terroryzmu w Europie ZachodniejOfiary terroryzmu w Europie Zachodniej Gazeta.pl

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (259)
Ekspertka ds. terroryzmu: Obecnie Europa naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś [LICZBY]
Zaloguj się
 • robertos27

  Oceniono 48 razy 12

  Debilka. "Niewielka" liczba zamachów przeprowadzonych obecnie przez islamskich bandytów wynika wyłącznie z nieprawdopodobnie ogromnych środków jakie państwa zagrożone czyli praktycznie wszystkie zachodnie, przeznaczają na zapobieganie i walkę z terroryzmem. Prawdopodobnie są to kwoty liczone w dziesiątkach miliardów euro, jeśli nie więcej. Gdyby nie to, ofiary liczylibyśmy w setkach tysięcy. Dodatkowym kosztem jest wszechogarniająca nas inwigilacja. Porównywanie dzisiejszych zamachów, których celem jest zabicie jak najwięcej ludzi, do tych sprzed lat, gdzie IRA, ETA zazwyczaj wcześniej informowała o podłożonej bombie, to kolejny przykład że czerskie lewactwo zalicza kolejny odlot.

 • agzum

  Oceniono 19 razy 11

  Wczoraj Lis na twiterze, niedawno Kraśko w TVN a teraz "ekspertka GW". Manipulacja statystykami na całego.

  W zamachu IRA ,w którym było najwięcej zabitych cywilów (krwawy piątek) zginęło ich 7 osób. Za wszystkie ofiary cywilne IRA przepraszała i oferowała pomoc rodzinom. Przed większością zamachów ostrzegali (telefonicznie) a co najważniejsze ich celem było zniszczenie budynków lub ofiary wśród polityków, żołnierzy, policjantów (w przypadku ETA również członkowie Opus Dei).

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 30 razy 10

  Pani doktorko, pani jedzie do Makarona do Francji i pokaże mu tabelki, żeby nie przedłużał stanu wyjątkowego bo nie ma po co.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 40 razy 10

  No dobrze, ale co właściwie z tego, bo nie rozumiem? Czy skoro wielkim nakładem sił i strat udało się w latach 90. zwalczyć europejski terroryzm, to znaczy że teraz mamy się nie martwic że z powrotem wzrasta??
  Oczywiście, że do walki z terroryzmem potrzebna jest międzynarodowa współpraca, natomiast nijak pojąc nie mogę, dlaczego z tego miałoby wynikać, że mamy w Polsce przymusowo osiedlać tłumy anonimowych imigrantów z krajów, które sama pani ekspertka była uprzejma wymienić jajko najbardziej dotknięte terroryzmem na świecie.
  Pozdrawiam

 • wyborczapropaganda

  Oceniono 29 razy 9

  Cześć komuszki. Na załączonej grafice widać wyraźnie - od 2015 gwałtowny wzrost ilości islamskich nachodźców i od razu gwałtowny wzrost liczby ich ofiar. Ale według żyjącej w matrixie wybiórczej, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

 • radkol

  Oceniono 17 razy 9

  Tylko, że ten wykres to najlepszy dowód na związek między napływem uchodźców a ilością zamachów - wzrost w roku 2015 w stosunku do trzech poprzednich lat jest jest skokowy i ewidentny... ale to chyba redakcji i pani ekspertce raczej umknęło.

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 29 razy 9

  Lewaccy aktywiści finansowani przez Sorosa prowokują ludzi gadając głupoty a potem się żalą, że są hejtowani.

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 23 razy 9

  Wy myślicie naprawdę, że taką toporną propagandą zachęcicie ludzi do swojego porobionego pomysłu sprowadzania muzułmanów? O widzę, że skasowaliście mój komentarz. No to jeszcze raz powtórzę. Patrząc na te ekspertki od politologii, filozofii i terroryzmu wcale się nie dziwię temu, że optują za sprowadzeniem beżowych kochasi. W końcu to ich jedyna szansa na dobre bunga bunga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX