Ekspertka ds. terroryzmu: Obecnie Europa naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś [LICZBY]

- Europa w latach 70., 80. i do połowy lat 90. ubiegłego wieku, była areną o wiele bardziej dramatycznych i częstszych zamachów terrorystycznych niż obecnie - przypomniała w Radiu TOK FM dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W ten sposób ekspertka ds. terroryzmu skomentowała środowe wystąpienie Beaty Szydło. Premier przy okazji debaty i głosowania wniosku ws. wotum nieufności wobec szefa MON, kolejny raz straszyła Polaków uchodźcami i atakami terrorystycznymi.

- Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. Nie damy się zaszantażować i nie ulegniemy poprawności politycznej! - grzmiała Szydło. - Diametralna różnica między nami a opozycją jest taka, że rząd absolutnie nie zgadza się z utopią niekontrolowanego otwarcia granic. My potrafimy dostrzec zagrożenia stąd płynące - przekonywała.

I dalej do opozycji: - Jeżeli nie dostrzegacie tego, że dzisiaj zagrożenie terrorystyczne jest faktem, który każdego dnia może dotknąć każde państwo w Europie i uważacie, że Polska nie powinna się bronić, to idziecie ręka w rękę z tymi, którzy wymierzają tę broń przeciwko Europie, przeciwko nam wszystkim.

Europa obecnie naprawdę jest bezpieczniejsza niż kiedyś

- Terroryzm nie jest zjawiskiem nowym i o tym też trzeba pamiętać. Europa w latach 70., 80. i do połowy lat 90. ubiegłego wieku, była arena o wiele bardziej dramatycznych i częstszych zamachów terrorystycznych. W ostatnich 45 latach w Europie przeprowadzono ponad 16000 (szesnaście tysięcy) zamachów terrorystycznych! Tylko w roku 1979 przeprowadzono ponad 1000 zamachów, czyli jakby 10 zamachów tygodniowo. Naprawdę Europa obecnie - i wiem, że może to zabrzmieć nieco paradoksalnie - jest bezpieczniejsza niż była kiedyś - przekonywała Maniszewska.

Zobacz też: Kto najczęściej pada ofiarą dżihadystów? 5 faktów o terroryzmie, które cię zaskoczą

Premier Szydło dała się zastraszyć? Z terroryzmem można walczyć

Na uwagę prowadzącej audycję Doroty Warakomskiej, że premier dała się zastraszyć terrorystom, bo nawołuje do zamknięci granic Polski, dr Maniszewska zwróciła uwagę, że z terroryzmem można walczyć skutecznie, ale do tego jest potrzebna współpraca międzynarodowa. 

- Trzeba pamiętać, że najwięcej zamachów terrorystycznych - ponad 70 proc. - ma miejsce pięciu państwach: w Iraku, Pakistanie, Afganistanie, Syrii i Nigerii. Państwa europejskie są w tych rankingach naprawdę na dalszym miejscu. Zagrożenie terrorystycznego nie można bagatelizować i można z nim walczyć skutecznie. Jest to być może największe zagrożenie współczesnych czasów, ale wymagające przede wszystkim współpracy międzynarodowej. Zamykając się w swoim państwie czy w swojej organizacji, bez współpracy i wymiany informacji, nie będziemy wstanie efektywnie zmierzyć się z tym zagrożeniem - podkreśliła dr Katarzyna Maniszewska.

Ofiary terroryzmu w Europie ZachodniejOfiary terroryzmu w Europie Zachodniej Gazeta.pl

DOSTĘP PREMIUM