Kraśko: Jak można deklarować katolickość i nazywać uchodźców 'towarem'?

- Może gdyby część naszych polityków zobaczyła wojnę z bliska, to trochę inaczej mówiłaby o korytarzach humanitarnych - mówi Piotr Kraśko. Gospodarz "Poranka Radia TOK FM" przyznał, że nie rozumie "jak można łączyć w głowie deklarowane przywiązania do Kościoła i nazywanie ginących 'towarem'.

"Towarem" nazwała uchodźców posłanka Krystyna Pawłowicz, w internetowym "liście" do przewodniczącego PE Antonio Tajaniego. "Pan zaprowadza w Europie przymusowy islam, my, Polacy dobrowolnie bronimy u nas wiary katolickiej" - oceniła jedna z najbardziej znanych "twarzy" PiS.

A dodam jeszcze od moich wyborców, Panie Tajani, że Polacy nie zgadzają się na ŻADNE "kwoty" tego towaru, przymusowe, czy dobrowolne, "w tej ", ale i żadnej innej chwili

- napisała Pawłowicz.

- Deklarowanie przywiązania do Kościoła, katolickości i nazywanie ludzi, którzy giną na wojnie lub toną w czasie ucieczki, „towarem”... Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak można to łączyć w swojej głowie  - komentował Piotr Kraśko. I cytował inne opinie "pani profesor Pawłowicz" na temat uchodźców.

- "Humanitarne korytarze to islamska inwazja na Polskę przez katolickie zakrystie". To chyba nie uchodzi osobie, która tak podkreśla swoje przywiązanie do Kościoła. Nie mogę tego delikatniej sformułować - mówił gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Instrumentalne traktowanie wiary

Piotr Kraśko przypomniał,jak w czasie walki o prezydenturę Andrzej Duda wielokrotnie prezentował swoją religijność. Na przykład zapewniając, że w sprawie in vitro ma takie samo "stanowisko jak biskupi".

- Nie można jednego dnia jak tarczy trzymać stanowiska Kościoła, a następnego go nie zauważać. Do przyjmowania uchodźców wzywał papież, polscy biskupi. Tak jak prymas Polski który  mówił, by w twarzy człowieka cierpiącego na wojnie rozpoznać twarz Chrystusa. Nikt nie mówi o tysiącach uchodźców, ale o korytarzach humanitarnych; o  przyjęciu kobiet, dzieci, chorych, starszych. Myślę że Polskę stać na to, ze względu na to jakim krajem jest teraz i jakim była przez stulecia - uważa dziennikarz.

"Polska premier podrzuciła Zachodowi plan czystek etnicznych, deportacji, segregacji religijnej" - ocenia Jerzy Baczyński

Zobaczyć i zrozumieć

- Ludzie uciekają ze swoich krajów, bo toczą się tam wojny. Od ponad 70 lat mieszkaniec Polski, dzięki Bogu, nie ma pojęcia czym jest wojna. Ale może gdyby część naszych polityków zobaczyła ją z bliska, to trochę inaczej mówiłaby o korytarzach humanitarnych - zastanawiał się Piotr Kraśko.

I wspominał, jak sam z bliska widział cierpienie ludzi, żyjących w ogarniętych wojną krajach. Pracował m.in. w Rwandzie i Libanie.

- Pamiętam wizytę w szpitalu w Bejrucie, do którego trafili ranni po bombardowaniu.  Pamiętam człowieka, któremu amputowano nogi, który wiedział że do końca życia będzie się czołgał po ulicy i prosił o jałmużnę. Ten mężczyzna prosił, żebym dowiedział się, co się stało z jego żoną. Kiedy zobaczyłem tę kobietę, to wydawało mi się, że wszystko jest dobrze. Nie wiedziałem, że gdybym podszedł do niej z drugiej strony zobaczyłbym, że połowa jej głowy jest zmiażdżona, że oddycha tylko dzięki respiratorowi. Kobieta kilkanaście minut później umarła.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (172)
Kraśko: Jak można deklarować katolickość i nazywać uchodźców 'towarem'?
Zaloguj się
 • witoldpolak

  Oceniono 13 razy 9

  PIS dziękuje Kraśce i GW za wzrost poparcia.
  Przy takiej intensywności newsów o tzw. uchodźcach jest kwestią czasu a poparcie dla PISu przekroczy 50%

 • mppmpp

  Oceniono 29 razy 9

  To nie są uchodźcy. To są emigranci w 90%. Proszę sprawdzić sobie definicję uchodźcy,
  To nie jest towar to są ludzie. Tacy jak my, i podlegający tym samym prawom co my! Dlaczego mają być traktowani inaczej niż ja, ty czy pan Kowalski?!? Toż to jest rasizm w czystej postaci.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 13 razy 7

  >Kraśko: Jak można deklarować katolickość i nazywać uchodźców 'towarem'?

  Panie Kraśko, to przecież Zachód traktuje nachodźców jak towar, który można przymusowo upchnąć w miejscach, w których oni sobie tego wyraźnie nie życzą.
  Takim miejscem jest na przykład Polska.
  Stąd kwoty i przymusowa relokacja, jak bydła.

 • qawsedrftg

  Oceniono 21 razy 7

  Napiszcież mi proszę, o Oświeceni i .Nowocześni.pl, jak to ma wyglądać. Eksplozja demograficzna w Afryce i Azji jest niewyobrażalna. Lekko licząc 500 milionów luda stamtąd chętnie przybędzie do Europy. Czy to zatrzyma dalszą eksplozję? Czy też będzie ona się odbywać i tu i tam?

  Jedynym wyjściem z sytuacji jest drakońska polityka, np "jednego dziecka" jak to było w Chinach. I tak o to w tych niedemokratycznych Chinach pojawia się dobrobyt i podgryza Europę, podczas gdy w demokratycznych Indiach ludzie z głodu umierają na ulicach. Ale USA i UE dbają o usuwanie kaźdej władzy która mogłaby cokolwiek tu zrobić - np Hussejna, Kadafiego, Assada...

 • wolverine_14

  Oceniono 21 razy 7

  Syryjczyków - oficjalnie - wśród obecnych pseudo-uchodźców jest jedynie 6.5%, więc niech Kraśko nie pie**** o wojnie, a jak już pie**** to niech wymaga sprzątania od krajów, które do wybuchu wojny "domowej" i jej rozwoju doprowadziły: USA, Arabia Saudyjska, Francja, UK, Turcja, Izrael itd.

  Obecna sytuacja migracyjna na Morzu Śródziemnym:

  data2.unhcr.org/en/situations/mediterranean

  Syryjczycy: 6.5%
  Mężczyźni: 72.5%
  Dzieci : 16.5% (przy czym należy pamiętać, że wedle danych ze Szwecji większość "dzieci" kłamie że jest dziećmi)
  Kobiety: 11%

  Ponad 40% stanowią migranci z Nigerii, Bangladeszu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinei.

 • karasek432

  Oceniono 14 razy 6

  Może Krasko pojechał by zobaczyć jak wygląda miejsce po ataku terrorystycznym.

 • wuetend

  Oceniono 8 razy 6

  Pan Krasko nazywa sie inteligentnym, a nie zrozumial zbytnio wypowiedzi

 • TheWierzbionek

  Oceniono 13 razy 5

  Kraśko ale ośrodek budujemy na twoim osiedlu, ok? Co na to postępowi sąsiedzi? Nie wywiozą cię na taczkach bo jak stanowi praktyka np. w Amsterdamie po wprowadzce muslimów w dane miejsce okoliczne nieruchomości gwałtownie tracą na wartości?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX