RPO: Brak niezależnych sądów może sprawić, że sprawy takie jak Igora, pozostaną niewyjaśnione

Zmiany w sądownictwie, które forsuje rząd PiS, grożą utratą niezależności przez sądy. Mogą sprawić, że podobne sprawy, jak ta Igora Stachowiak, pozostaną bez wyjaśnienia - ostrzegał w Radiu TOK FM Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Rzecznik praw obywatelskich kolejny raz zwrócił uwagę, że zmiany w Krajowej Radzie Sadownictwa i w ustawie o sądach powszechnych, to nie jest "rozmowa o abstrakcyjnych instytucjach". - My się za bardzo przyzwyczailiśmy, że te kolejne reformy dotyczą jakiś odległych od życia spraw. Zastanówmy się, że jeżeli będziemy mieli jakąkolwiek sprawę, gdzie po drugie stronie jest aparat państwa w postaci, np. prokuratora, to jak będzie wyglądało rozstrzyganie naszych spraw, jeśli jednocześnie na te sądy wielki wpływ będzie miał minister sprawiedliwości, prokurator generalny - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Adam Bodnar.

Czego może spodziewać się rodzina Igora Stachowiaka? Tego, że sprawcy zostaną osądzeni przez niezależny sąd, że sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona przez prokuraturę. Mają wreszcie prawo oczekiwać uzyskania odszkodowania, zadośćuczynienia z tytułu śmierci ich syna. Czy jeżeli będziemy mieli do czynienia z sądem, który nie będzie spełniał wymogów niezależności, to czy na to wszystko będą mogli liczyć? Wierzę, że w tej sprawie tak, ale czy tak samo będzie w przypadku spraw mniej nagłośnionych, spraw które nie były aż tak brutalne i opinia publiczna nie była o nich zawiadamiana? Jeżeli prokurator z różnych powodów umorzy postępowanie przygotowawcze, a tak dzieje się często, to czy sąd będzie miał odwagę zbadać postanowienie prokuratury, jeżeli wie, że osobą, która ma wpływ na jego karierę jest minister sprawiedliwości, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym?

- przypomniał RPO.

- To wszystko są naczynia połączone. Będziemy mieli sytuację, w której minister sprawiedliwości, prokurator generalny będzie miał bezpośredni wpływ na wszystkich prokuratorów w kraju, na prezesów sąd, bo na dyrektorów sądów już ma. Na asesorów też będzie miał wpływ, bo będzie mógł ich powoływać i decydować o tym, czy oni przejdą na dalsze etapy kariery. Wreszcie, jak wejdzie ustawa o komornikach, to i na nich. To jest bardzo poważna rzecz - ostrzegał Adam Bodnar.

Dzisiaj posłowie mają głosować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wcześniej odbyło się drugie czytanie projektu zmieniającego ustawę o KRS. Przewiduje on między innymi powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po trzydziestu dniach od wejścia w życie nowelizacji, kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (44)
RPO: Brak niezależnych sądów może sprawić, że sprawy takie jak Igora, pozostaną niewyjaśnione
Zaloguj się
 • 68jacekw

  Oceniono 30 razy 6

  A może wreszcie będzie tak,ze sędzia szybko i bezstronnie wyda sprawiedliwy wyrok?Że nie będzie jak ten z Gdańska stawał na baczność i obiecywał załatwienie sprawy po telefonie z Kancelarii Premiera(prowokacja dziennikarska).Może poczują sie wreszcie jak ludzie,którzy służą społeczeństwu,a nie jak nadzwyczajna kasta,której nic nie obowiązuje i której nie wolno nawet krytykowć?

 • javall

  Oceniono 11 razy 5

  Wplyw Ziobry na sady to samo zlo.
  Co innego wplyw Zurka, to oczywiscie samo dobro.
  Trzeba skonczyc z tym sedziowskim samowladztwem poza wszelka kontrola.

 • szpung

  Oceniono 15 razy 5

  Sady jesli chodzi o sprawy policyjne dzialaja w Polsce dokladnie jak zlikwidowane kolegia do spraw wykroczen. Slowem kazdy kto mial z policja jakikolwiek incydent wchodzi na sale rozpraw w zasadzie skazany i jedyne czego mogl oczekiwac to najnizszy wymiar kary. Albo wy zyjecie w innej rzeczywistosci, albo zaczeliscie wreszcie lapac kontakt z ziemia.Sam bylem ofiara akcji rower wracajac gdzies w koszamrnych latach 90 od kumpeli noca zostalem zatakowany samochodem z tylu przez grupke debili z prewencji, katem oka widzac switla udalo mi sie uskoczyc na trawnik po czym tepe paly wyskoczyly i dostalem wiplerowski wpie... Po tym jak zorientowali sie iz rower byl moja wlasnoscia, wozili mnie cala noc na tzw. zawartosc alkoholu narkotyki etc. Po wykazaniu zera ponawiali i rano w koncu ta tepa swolocz wypuscila mnie do domu oczywiscie na wlasny koszt. Nie dosyc iz utracilem mozliwosc wykonywania zawodu na miesiac to na koniec sad zasadzil mi 500+, slowem policja i sad w Polsce to w zasadzie jedna i ta sama instytucja.

 • onduma

  Oceniono 12 razy 4

  Niezaleznosc od PIS nie oznacza niezaleznosci w ogóle. To tylko niezaleznosc od jednego ugrupowania i grupy spolecznej. Czy rzecznik ma nas za idiotow ? Niezalezni sedziowie spotykaja sie z politykami opozycji.

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 4

  panie Bodnar,z taki pana RPO jak z wielu sędziów uczciwi ludzie.Kilkukrotnie rozmawiałem z panem na temat przekrętów w sadzie apelacyjnym, gdy jeszcze pan pracował w FH i pomimo wcześniejszych deklaracji o zajęciu się tematem zamilkł pan,bo okazało się, że można się narazić wpływowym politykom i esbekom. Takie to jest wybiórcze podejście do sprawiedliwości.

 • needmoney

  Oceniono 16 razy 4

  Niezależny sąd wydał wyrok wedle którego dwóch facetów przyszło na komendę "na połamanych nogach" bez gipsu ...

 • misiaczek1281

  Oceniono 24 razy 4

  o jakim braku niezależnych sądów piszecie?
  To jakieś brednie! przecież sędziowie nadal są niezależni...nadal mają immunitet...niezawisłości nie zniesiono prawda?

 • genocidezionism

  Oceniono 27 razy 3

  Bodnar wez sie za uczciwą robote . Otworz kancelarię porad dla bezdomnych.
  Skonczyć z mafia prawniczą w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX