Schetyna: PiS zmusza Polaków do płacenia na TV Kurskiego. Chce ratować katastrofalną sytuację TVP

Sejmie zajmie się rządowym projektem ws opłat abonamentowych. Według szefa PO, to zmiana, która zmusza Polaków do płacenia na telewizję Jacka Kurskiego, telewizję PiS.

Zgodnie z założeniami nowej ustawy nadawcy telewizji kablowych i satelitarnych będą zobowiązani do przekazania Poczcie Polskiej danych swoich klientów, którzy wykupili u nich swoje pakiety telewizyjne.

Zobacz: Jak nie płacić abonamentu? Lizut zdradza patent: Wtedy Kurski nie sprawdzi, czy mamy telewizor

Grzegorz Schetyna, który była gościem "Poranka w Radiu TOK FM" mówił, że zmiana w sposobie ściągania opłaty abonamentowej ma doprowadzić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni do finansowania mediów narodowych.

- Tak naprawdę przyspieszenie tego procesu ma służyć poprawie katastrofalnej sytuacji finansów Telewizji Polskiej. To jest polityczna decyzja i politycznie wymuszana - podkreślił przewodniczący PO. 

Czy w Polsce trzeba być skazanym na płacenie na telewizję Kurskiego, telewizję PiS? To będzie najważniejszy punkt debaty ws. abonamentu. Będziemy zgłaszać taką poprawkę, że jeśli ktoś ma platformę cyfrową, ma dostęp do telewizji kablowej, a nie chce być skazany na oglądanie mediów narodowych, to powinien móc się wyrejestrować i wtedy byłby zwolniony z płacenia abonamentu

- powiedział Grzegorz Schetyna.

Ale PiS najpewniej poprawkę odrzuci, bo w sprawie abonamentu chodzi o naprawdę duże pieniądze. Rząd PiS liczy, że dzięki zmianom w prawie z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego uda się ściągnąć 800 milionów złotych dodatkowych środków.

A co z tymi, którzy do tej pory unikali płacenia abonamentu? W nowych przepisach znalazł się zapis o abolicji dla tych, którzy lata temu zarejestrowali telewizor, ale nie opłacali abonamentu. Teraz, jeśli zapłacą z góry za kolejne 6 miesięcy [ok.140 zł - red.], unikną egzekucji starych należności.

DOSTĘP PREMIUM