Episkopat stanowczo o in vitro. W przeddzień decyzji Rady Warszawy. Nie pomogło. Miejski program przeszedł

"Należy przypomnieć negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego" - czytamy w komunikacie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

Rada Warszawy na dzisiejszej sesji przyjęła uchwałę w sprawie programu refundacji zabiegów in vitro. Tym samym stolica wzięła przykład m.in. z Łodzi, Sosnowca, Poznania czy wielu innych miast, które zdecydowały się wyręczyć w tym państwo, po tym jak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zlikwidował rządowy finansowania tej metody.

Komunikat rzecznika Episkopatu ws. finansowania metody in vitro

Wobec zamiarów Rady m. st. Warszawy i władz innych miejscowości w kwestii finansowania metody in vitro, należy przypomnieć negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, ponieważ są one pogwałceniem zasady ochrony życia ludzkiego i sprzeciwiają się wymogowi zachowania integralności osoby ludzkiej. Poważne zastrzeżenia genetyków i neonatologów wskazują na konieczność wspierania leczenia przyczynowego niepłodności i bezpłodności małżeńskiej.

- napisał ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Do tej pory dzięki rządowemu wsparciu dla in vitro, za czasów PO urodziło się w Polsce ponad 5 tysięcy dzieci. Zlikwidowany przez PiS program, który refundował z budżetu procedurę in vitro, ma teraz zastąpić Narodowy Program Prokreacyjny.

Naprotechnologia opiera się na prowadzeniu dokładnych obserwacji organizmu kobiety i tworzeniu konkretnych wytycznych dla danej pary. Jako sposób na niepłodność - popierają ją organizacje pro life. Jak wskazują krytycy tej metody, naprotechnologia nie jest terminem medycznym i nie ma precyzyjnych wskazań, co się w nim mieści.

"Żądamy edukacji seksualnej i krajowego programu in vitro". Aktywistki złożyły petycję w siedzibach partii

TOK FM PREMIUM