"W związku z reformą edukacji składanie wniosków wstrzymane". Chodzi o nauczanie indywidualne
Pani Ewa jest mamą trzecioklasisty. Jej syn od trzech lat ma nauczanie indywidualne w szkole. To oznacza, że część lekcji ma sam na sam z nauczycielem, ale na lżejszych przedmiotach np. na plastyce może być razem z całą klasą. Kartka na drzwiach poradni mocno panią Ewę zaskoczyła. Wiedziała, że był projekt rozporządzenia, który wzbudził ogromne emocje, bo w uzasadnieniu do niego napisano, że koniec z nauczaniem indywidualnym w szkole, ale wiedziała też, że było spotkanie rodziców dzieci niepełnosprawnych z minister edukacji. I że padło zapewnienie, że wszystko zostanie po staremu i dzieci będą mogły mieć nauczanie indywidualne na takich zasadach, jak do tej pory.
- Zobaczyłam kartkę na drzwiach do sekretariatu poradni przy ul. Rzeckiego i mocno się zdziwiłam. Weszłam tam zapytać, o co chodzi i pani mi odpowiedziała, że w związku z reformą docierają do nich tak sprzeczne informacje, że nie mają pojęcia, co robić dalej - mówi pani Ewa. Nie kryje, że to ją przeraziło, bo nie chciałaby, aby syn musiał iść do szkoły specjalnej czy mieć lekcje w domu. - On się w szkole bardzo rozwinął. Boję się, że to co już osiągnął, mogłoby zostać zaprzepaszczone - mówi nasza rozmówczyni.
Dyrektorka poradni - bez komentarza w sprawie ogłoszenia
Po spotkaniu rodziców dzieci niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych z przedstawicielami MEN, do którego doszło kilka tygodni temu, pojawiły się głosy rodziców, że zostali uspokojeni, że ich dzieci dalej będą mogły być w szkole i mieć część lekcji tylko z nauczycielem, a część – z całą klasą. Skąd zatem ogłoszenie w poradni? Chcieliśmy o to zapytać dyrektorkę placówki. Reporterka TOK FM była w poradni dwukrotnie. Najpierw pani dyrektor stwierdziła, że musi się do rozmowy przygotować, potem nie chciała z nami rozmawiać przez telefon. Umówiliśmy się na spotkanie na miejscu, ale gdy dotarliśmy… pani dyrektor już nie było. Wyszła i ma być dopiero w przyszłym tygodniu.
Od jednej z pracownic, która przedstawiła się jako rzecznik prasowy poradni usłyszeliśmy, że o ogłoszeniu wypowiadać się nie będzie, a orzeczenia? Przedstawicielka poradni przekonuje, że ze składaniem wniosków najlepiej się wstrzymać. - Zachęcamy rodziców do tego, by wnioski o kształcenie indywidualne składali dopiero po zakończeniu tego roku szkolnego, kiedy mamy ogląd całej sytuacji tego, jak dziecko funkcjonowało w tym kończącym się roku szkolnym, kiedy będą mieli już również świadectwo szkolne - mówi Izabela Czajka-Szymona.
"Nie było żadnych wytycznych dla poradni"
Ogłoszeniem wywieszonym w poradni zaskoczona jest dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Lublinie, Ewa Dumkiewicz-Sprawka, której poradnie podlegają. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, żadnych wytycznych w tym zakresie nie wydawaliśmy, o sprawie dowiaduję się od pani redaktor - mówi Dumkiewicz-Sprawka. Jak dodaje, urzędnicy po naszym sygnale sprawdzą, dlaczego ogłoszenie zostało wywieszone. - Nie widzę konieczności wstrzymywania przyjmowania wniosków. Nie widzę tu też żadnego związku z reformą edukacji - dodaje dyrektor Wydziału Oświaty.
"Najlepiej zrzucić na reformę"
Jak mówi nam dyrektor Jan Skutnik z kuratorium, wnioski o wydanie orzeczenia o kształceniu indywidualnym powinny być przyjmowane. A reforma edukacji nie ma tu nic do rzeczy, choć rzeczywiście nie ma jeszcze części rozporządzeń MEN w sprawie edukacji dzieci niepełnosprawnych. - Jak coś komuś nie pasuje, to najlepiej zrzucić na reformę. A to z całą pewnością związku z reformą nie ma. Owszem, dopiero po wydaniu rozporządzeń wyjaśnią się pewne rzeczy związane z organizacją nauczania indywidualnego, ze sposobem jego prowadzenia, ale absolutnie nie ma to związku z wydawaniem orzeczeń - mówi J.Skutnik.
Po naszej interwencji w sprawie kontrowersyjnego ogłoszenia w poradni psychologiczno-pedagogicznej - kartka zniknęła. Ale to nie znaczy, że problemu nie ma. Wiemy, że na forach w internecie rodzice dzieci niepełnosprawnych piszą o tym, że podobne informacje spotykają także w innych poradniach. Podobny sygnał dotarł też do Kuratorium Oświaty w Lublinie - tym razem z Chełma.
Po tym, jak opublikowaliśmy na Twitterze zdjęcie ogłoszenia z poradni, odezwało się do nas Ministerstwo Edukacji Narodowej. "Taka sytuacja jest nieuprawniona. Prosimy o informację jaka to poradnia, wyjaśnimy powody takiego działania". Sprawa została już jednak wyjaśniona, lokalnie.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
- Nike 2023 dla Zyty Rudzkiej. "Przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla moich bohaterki"
- "40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń