"Kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki. To wygląda na schizmę"

- To wygląda albo na jakąś schizmę, która się szykuje, bo Kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki z papieżem na czele, albo po prostu Kościół się zdemokratyzował - tak o różnym stosunku duchowieństwa do uchodźców w Polsce mówił Michał Broniatowski, szef biura Politico w Warszawie.

W "Godzinie komentatorów" w Radiu TOK FM goście dyskutowali m.in. o słowach biskupów na temat uchodźców podczas uroczystości Bożego Ciała, a także stosunku do tej sprawy obecnie rządzących.

Zobacz też: O. Gużyński: Nie dziwię się, że głosy biskupów nie są słuchane. Głównym pasterzem został prezes PiS

Zdaniem Michała Broniatowskiego, w polskim Kościele hierarchicznym wyraźnie widać różnice w podejściu do sprawy uchodźców, co dodatkowo utrudnia "paranoiczna" postawa rządu Szydło.

To jest jak schizma w polskim Kościele

- Wygląda mi to na albo jakąś schizmę, która się szykuje, ponieważ polski kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki i paru polskich biskupów na czele z papieżem, albo też po prostu Kościół się zdemokratyzował. Nie wiem, co jest bardziej możliwe. W kwestii uchodźców nasza władza dotarła już do takiego momentu paranoi w tej sprawie, że gotowi są nie przyjąć choćby jednego uchodźcy, jednej matki z dzieckiem, czy sieroty po to tylko, żeby postawić na swoim i zapłacić straszliwą karę finansową, bo to się skończy tym, że prędzej czy później, ale raczej prędzej, fundusze europejskie zostaną uzależnione od tego, czy wykonujemy nasze zobowiązania unijne - ostrzegał publicysta z Politico. 

- A kiedy to będzie? Mówimy o perspektywie roku 2020 ... Nie sądzę, żeby to miało nastąpić wcześniej - wtrącił prowadzący audycję "Godzina komentatorów" Maciej Zakrocki. 

Brukselscy prawnicy znajdą sposób by zatrzymać pieniądze 

- A ja sądzę, że wściekłość i oburzenie jakie narasta w Brukseli spowoduje, że tamtejsi prawnicy znajdą sposób na to, żeby nawet w trakcie obecnego planu budżetowego zatrzymać te pieniądze. Z drugiej strony jest tak, że w parlamencie polskim wiceminister Konrad Szymański odpowiedzialny za sprawy europejskie zapowiedział, że jeżeli Polska zostanie ukarana za nieprzyjmowanie uchodźców, to Polska zawetuje przyszły plan budżetowy. A to już jest rebelia - zauważył Michał Broniatowski.

Zapłacą Polacy, ale nie PiS

Z kolei w ocenie Aleksandry Pawlickiej z tygodnika "Newsweek", nawet jeśli dojdzie do nałożenia kar finansowych na Polskę, to winny, czyli PiS nie poniesie za to żadnej odpowiedzialności.

- Nawet jeśli tak się stanie, że będą jakieś kary z UE, to trzeba pamiętać, że zapłacimy my wszyscy, zapłaci Polska i Polacy, ale nie zapłaci PIS. PiS gra tak twardo ws. uchodźców ponieważ wyczuł absolutnie koniunkturę, że w ten sposób zyskuje głosy wyborców, na których mu zależy. PiS nie maleje, nawet po tych skandalicznych wypowiedziach, które powtarza jak mantra, dotyczących uchodźców. PiS w tej sprawie poszedł na otwartą wojnę i tym zyskuje poklask Polaków. Coś się w Polsce wydarzyło, bo jeszcze 10 lat temu mówienie takich rzeczy, jak powiedziała premier Szydło w Auschwitz, nie przyszłoby nikomu z polityków do głowy - zwróciła uwagę Pawlicka. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (160)
"Kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki. To wygląda na schizmę"
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 73 razy 39

  PiS + Rydzyk = Targowica czyli Moskwa.
  Tzw. prawdziwych Polaków uprasza się o studiowanie historii własnego kraju.

 • sailor20170605

  Oceniono 58 razy 26

  Przez piSS i tych co ich popierają powoli wychodzimy z Europy i wchodzimy do Azji, a tam czeka rosyjski niedźwiedź co nas mocno przytuli.

 • remo29

  Oceniono 55 razy 19

  Kościół toruńsko-smoleński nie ma nic wspólnego z katolickim. Tylko stroje są podobne.

 • transformator2014

  Oceniono 19 razy 15

  Człowiek wymyślił wizerunki Boga, których mógłby używać w celu kontrolowania swoich braci. Religie zostały stworzone, aby panować nad ludźmi i narodami, ponieważ tam, gdzie armie zawiodły, strach był narzędziem, który trzymał wszystko w ryzach. Kiedy pozbawisz człowieka jego boskości — odbierzesz mu jego wewnętrznego Boga — wtedy łatwo możesz go kontrolować i nim rządzić. Bóg nie stworzył ani piekła, ani diabła. To są przerażające kreacje człowieka, aby dręczyć innych, stworzone przez dogmatyczne religie, żeby zastraszyć masy i przekształcić je w łatwą do kontrolowania organizację. To jest wielka prawda.
  Wiara jest bardzo niebezpieczna, ponieważ oznacza, że pokładacie wasze życie, wasze postawy, wasze zaufanie w czymś, co nie posiada oparcia w waszej własnej prawdzie wewnątrz waszego jestestwa. A to sprawia, że stajecie się bardzo podatni na wpływy. W tym stanie można wami manipulować, można was przekląć, skazać na potępienie, możecie stracić wasze życie. I wszystko z powodu wiary.

 • ladychapel

  Oceniono 41 razy 11

  Pamięta ktoś Radio Józef?
  Pamięta ktoś jak swojego czasu kościół krytykował "dzieła" Tadeusza R?
  Wystarczy wpisać: List Prymasa Polski do prowincjała redemptorystów w sprawie o. Rydzyka i Radia Maryja

 • sailor20170605

  Oceniono 43 razy 9

  Kaczyński i spółka cynicznie grają problemem uchodźców, który de facto nas nie dotyczy aby uzyskać kilka punktów poparcia gdyż widzą, że pali im się grunt pod nogami. Zresztą opozycja zachowuje się równie głupio gdyż zamiast wytłumaczyć Polakom, że żaden uchodźca nie chce u nas zamieszkać to kręcą się jak kije w przerębli. Możemy spokojnie obiecać, że przyjmiemy wszystkich uchodźców ale na sznurkach ich nie będziemy trzymać bo to wolny kraj i tym samym wytrącić argumenty Brukseli.

 • def11

  Oceniono 40 razy 8

  1. << .. albo Kościół się zdemokratyzował >> - to akurat niemożliwe
  2. Mam nieodparte wrażenie, że kościoła toruńskiego jest już więcej w Polsce niż "katolickiego"
  3. Mianowanie przez papieża Franciszka abp Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego stoi w sprzeczności z jego "polityką" kościoła miłosiernego, otwartego i ewangelizującego, a wpisuje się w nacjonalistyczny, obłudny i "cwaniacki" model kościoła toruńskiego ..

 • rosswatowski

  Oceniono 35 razy 7

  ""Kościół toruński głosi zupełnie inną nowinę niż Kościół katolicki. " --- hehehe zważywszy jak drugie i trzecie pokolenie po polskich komunistach zajmuje się na poważnie dobra nowiną KK tylko czekać na wysyp spektakularnych nawróceń :>>>

 • andrzej1.61

  Oceniono 5 razy 5

  Taka rodzina "radyjka" słuchacze czy wyznawcy dyrektora to ani katolicy ani chrześcijanie to jakaś agresywna sekta, podszywająca się pod chrześcijaństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX