Sierakowski o PiS: Partia, która łamie prawo i obraża wszystkich, będzie bała się oddać władzę

Wypowiedź Beaty Szydło w Auschwitz oraz polityczne konsekwencje polityki PiS wobec uchodźców zdominowały rozmowę publicystów w Radiu TOK FM. Sławomir Sierakowski doszedł do wniosku, że "partia, która obraziła już wszystkich, będzie bała się oddać władzę w Polsce".

"Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli" - powiedziała w Oświęcimiu premier Szydło. Te sowa spotkały się z oburzeniem i powszechną krytyką w Polsce i na świecie. Politycy, a także publicyści zarzucali szefowej rządu, że uprawia politykę w obozie koncentracyjnym, w którym chce zamykać uchodźców.

Komentując oskarżenia i inwektywy polityków PiS pod adresem krytyków Beaty Szydło, Sławomir Sierakowski zastanawiał się nad politycznymi konsekwencjami sporu w Polsce.

PiS będzie bał się oddać władze w Polsce

- To już wygląda trochę tak, że trudno mi sobie wyobrazić co będzie, jeśli PiS przegra wybory. To jest już taki poziom wojny, takiej zaszłości w łamaniu prawa, obrażaniu drugiej strony, że trudno mi sobie wyobrazić oddanie władzy przez taką partię. Taka partia, która obraża wszystkich i tak często łamie prawo i konstytucję, że będzie się bała oddać władzę i obawiam się zawieszenia mechanizmu demokratycznego w Polsce - ostrzegał Sierakowski. Jak dodał, dzisiaj można to przeprowadzić manipulując ordynacją wyborczą, prawem o partiach politycznych, czy finansowaniu partii.

Polacy jak Żydzi, uchodźcy jak naziści

- Tutaj jest tak, że jeśli wyciągnąć logiczne wnioski z wypowiedzi, to premier - porównała Polaków do Żydów, bo jeśli to jest "wielka lekcja", no to taka, a uchodźców, czyli terrorystów do nazistów . Dlatego ta wypowiedź jest tak skandaliczna. To jest tak  oburzając analogia, że właściwie ludzi się boją - krytykując premier Szydło - ją wyciągnąć. Ale przecież tak należy ją rozumieć. A jeśli nie, to nie rozumiem dlaczego Beata Szydło nie wyjdzie i nie powie: chodzi mi o to i o to.  Jeśli usunęła swój wpis z Twittera, to dlaczego za to nie przeprosi? Dlaczego ta partia nie ucina tego typu kampanii, które później na Zachodzie są powszechnie krytykowane? - zastanawiał się publicysta Krytyki Politycznej.

Polityka PiS jak antysemicka nagonka z 1968

Politykę i propagandę antyuchodźczą PiS Sławomir Sierakowski porównał do nagonki antysemickiej, którą rozpętała władza w Polsce w 1968 rok.   

- To, co się dzisiaj dzieje w Polsce wokół uchodźców przypomina mi kampanię antysemicką w 1968 roku. To jest mniej więcej to samo. To są mniej więcej takie same konsekwencje wizerunkowe dla Polski. To, jak się obraża dzisiaj uchodźców, to jak się o nich mówi, jaką atmosferę się w Polsce wprowadza, bardzo przypomina tamtą kampanię -

- I nie myśl sobie Dominiko, że tu jest jakaś przesada. Nie ma żadnej. Wtedy wyjechało z Polski pod wpływem takiej atmosfery 20 tys. ludzi, a dzisiaj 20 tys. ludzi do Polski nie przyjeżdża - podsumował swoją wypowiedź Sławomir Sierakowski zwracając się do prowadzącej audycję Dominiki Wielowieyskiej. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (153)
Sierakowski o PiS: Partia, która łamie prawo i obraża wszystkich, będzie bała się oddać władzę
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 9 razy 7

  "Polacy jak Żydzi..."? Ryzykowny tekst, też powiem podobnie - Żydzi jak Polacy. Biorąc oczywiście pod uwagę jak Izrael podchodzi do tematu uchodźców to widać, że wiele się nauczyli ze swojej historii. To, jak chętnie byli przyjmowani w latach 30tych XX wieku w zachodniej Europie czy też jak traktowano ich gdy po IIWŚ chcieli imigrować do zarządzanej przez Brytyjczyków Palestyny.
  A.

 • bart5554

  Oceniono 37 razy 7

  1. O oddaniu (bądź nie) władzy decydują Obywatele podczas wyborów.

  2. Czy TOK FM kiedykolwkiek skomentował łamanie prawa przez Komisję Europejską oraz Niemcy, które realizują nielegalny, niemiecko-rosyjski projekt gazowy Nord Stream II? Biorąc pod uwagę zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski zastanawia fakt całkowitego ignorowanie tego wątku przez media typu Wyborcza czy TOK FM.

  3. A propos "łamania prawa" przez rząd:
  - Jakie prawo zostało złamane? Jaki przepis?
  - Jeżeli złamano prawo to czy zgłoszono to do prokuratury?
  - Jeżeli zgłoszono to jaki jest status sprawy?

 • facio60

  Oceniono 32 razy 6

  Po pierwsze, każdy kto próbuje porównać mordy i eksterminację innych narodów do martyrologii Żydów, jest z góry skazany na pożarcie przez większość mediów i znakomitą ilość tzw. elit. A ilu zginęło w trakcie II WŚ Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, Polaków, Serbów. I to często, gęsto, mordowanych w okrutny sposób.
  Jakoś dziwnie składa się, że zarówno "Katyń" Wajdy, czy ostatnio "Wołyń", niemal umknęły uwadze krytyków filmowych z zagranicy czy władzom festiwali.
  Przyczyna prozaiczna, bo do szerszej opinii publicznej przedostałoby się, że ofiarami są także inne nacje a nie tylko jedna, wyjątkowa.
  Po drugie, z olbrzymią werwą i zaangażowaniem dużych środków, kontynuowana jest propaganda o zbawiennym wpływie multi - kulti, a w szczególności zbawiennym wpływie muzułmanów na kulturę europejską. Próbowano nam już wmawiać, że to dla naszego dobra, bo demograficznie Europa jest w kryzysie, że nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury. Na to, nie dał się nabrać nawet analfabeta ekonomiczny. Zmieniono więc taktykę i próbuje się grać na miłosierdziu, że mamy do czynienia z ofiarami wojny, dziećmi i kobietami. To też jakoś nie chwyta, bo nie ma pokrycia w faktach. Usiłuje się więc wpleść w to kościół i Papieża, który w naiwny sposób przedstawia świat imigracyjny, jakoby pełen cierpiących i bezwolnych istot.
  Po trzecie, wszelkie dostępne dane statystyczne mówią, że:
  1) 70% tzw. uchodźców to młode byki z Afryki i zachodniej Azji
  2) taki sam procent przybyłych nie chce wylegitymować się swoim pochodzeniem, nie ma żadnych dokumentów
  3) przybywają głównie nie uchodźcy, ale imigranci ekonomiczni. Nie będzie z nich żadnej pociechy, bo ich głównym celem jest dojenie europejskich systemów socjalnych. Wielu z nich wkracza na drogę przestępczości i ciemnych interesów.
  Analfabeci, bez znajomości języka. Problemem jest praktycznie niemożliwość ich odsyłania do państw pochodzenia.
  Po czwarte, najważniejsze, to pytanie skąd ta nagła inwazja. Myślę, że jest to ewidentna próba skierowania niezadowolenia agresywnej części świata muzułmańskiego na Europę, co się udało. W chwili obecnej ISIS, Al Kaida czy inne organizacje, nic nie mówią o Izraelu, a jeszcze kilka lat wcześniej media były pełne informacji o tym konflikcie i krwawych ofiarach. Izrael ogrodził się murami, ścisłą kontrolą graniczną i zbiorową odpowiedzialnością osób dokonujących zamachy.
  Ktoś sfinansował i namówił ludy Afryki, Afganistanu, Bangladeszu, Pakistanu do przybywania do Europy. Prowadził propagandę, że tu daje się niemal wszystko za darmo. I cel został osiągnięty. Warto by było dotrzeć do tego ktosia.
  Bardzo dziwne, że media sprzyjające Izraelowi, nagle zapałały taką miłością do świata muzułmańskiego i islamu.

 • ZX

  Oceniono 15 razy 5

  Jak zrobić g_wnoburzę - przepis a'la Wyborcza. Tusk udaje oburzonego wypowiedzią Szydło (Tusk to inteligentny polityk, dobrze wie, że nic złego w tej wypowiedzi nie ma, ale można udawać oburzonego, każda okazja jest dobra), potem za nim powtarza to kilka gazet niemieckich i oczywiście politycy opozycji. I na koniec GW obwieszcza niczym prawdę objawioną "słowa spotkały się z oburzeniem i powszechną krytyką w Polsce i na świecie". Hahaha, niczym z Ministerstwa Prawdy, tylko tam by było "słowa spotkały się z oburzeniem i powszechną krytyką całej postępowej ludzkości". Od kiedy kilka niemieckich gazet to cały świat? Proszę zacytować głosy oburzenia płynące z Argentyny, Bangladeszu, Chile, Danii, Ekwadoru, Francji itd aż do końca alfabetu! A przynajmniej z kilku krajów. No po prostu żenada. Równie dobrze można twierdzić, że słowa Szydło spotkały się z podziwem całego świata, bo były przecież bardzo pozytywne wypowiedzi, w tym środowisk żydowskich, bardzo wyczulonych przecież na temat Auschwitz i ewentualnych niestosowności w wypowiedziach na ten temat.

 • luxveritaspol

  Oceniono 5 razy 5

  Irak i Libia były państwami dyktatorskimi, ale stabilnymi. USA z sojusznikami zaniosły tam "wolność' i "demokrację". (W Iraku - na razie - ponad 1 mln ofiar). Więc USA powinny przyjąć najwięcej uchodźców ! A po nich Angia i Francja.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 27 razy 5

  "Tutaj jest tak, że jeśli wyciągnąć logiczne wnioski z wypowiedzi, to premier - porównała Polaków do Żydów, bo jeśli to jest "wielka lekcja", no to taka, a uchodźców, czyli terrorystów do nazistów ."

  Wszelkie Sierakowskie czy Lisy płaczliwie histeryzują i fantazjują.
  To obrzydliwe widowisko.
  Tak gorliwie pragną wypełniać polecenie Merkel ewakuacji muzułmanów do Polski.

 • westgreg

  Oceniono 29 razy 5

  Kiedy słucham krytyków słów wypowiedzianych przez Szydło w Oświęcimiu (pomijając już to, na ile jej słowa w tym czasie i miejscu były słuszne), mam wrażanie, że owi krytycy, będąc u władzy, gotowi byliby zrezygnować z ochrony swoich obywateli przed komorami gazowymi, byleby polityczną poprawność zachować.

  A skoro już tak sobie można cudze słowa interpretować jak się chce, to należy jednoznacznie stwierdzić, iż Sierakowski jest zdecydowaniem zwolennikiem molestowania seksualnego kobiet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX