Smolar o wysiłkach Szydło ws. Grupy Wyszehradzkiej: To są mrzonki, więcej nas dzieli niż łączy

- Węgry są egoistyczne, zajmują bardzo dwuznaczną postawę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski. O Słowacji już nie mówimy, bo ta zaakceptowała stanowisko Unii Europejskiej ws. uchodźców - tak w Radiu TOK FM prof. Aleksander Smolar ocenia próby wzmocnienia Grupy Wyszehradzkiej.

Rząd premier Beaty Szydło dość konsekwentnie - w opozycji do Unii Europejskiej - próbuje reaktywować, wzmocnić Grupę Wyszehradzką. Wzmocnieniu roli państw Europy Środkowowschodniej ma też służyć zaplanowany na początek lipca Szczyt Trójmorza z udziałem 12 przywódców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszym dniu spotkania, 6 lipca do Warszawy przyleci prezydent USA Donald Trump

Zdaniem prof. Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, próby zbudowania regionalnego porozumienia w tej część Europy są "mrzonką i nie ma tu żadnych nadziei".

Z wielu powodów. Nawet w ramach tego czworokąta Wyszehradzkiego interesu są bardzo różne. Jeżeli chodzi o Rosję to wiemy, że polityka Węgier jest egoistyczna i próbuje korzystać z pomocy Putina. Węgry zajmują także bardzo dwuznaczną postawę w sprawie tak kluczowej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski jak Ukraina. Również Słowacja. Jeżeli chodzi o migrację przestaliśmy mówić o tym kraju. Mówi się: Węgry,Czechy, Polska, bo Słowacja zaakceptowała stanowisko Unii Europejskiej w tej sprawie. Czechy? Za chwile być może będziemy mieli premiera Babiśa [Andrej Babiś jest najważniejszym czeskim producentem żywności, właścicielem koncernu Agrofert. Biznesmen nie kryje swojej niechęci wobec importu polskich produktów rolnych - red.], który jest populistą, miliarderem i co dość pikantne - Słowakiem i agentem, bo  był agentem służb. I mamy prezydenta Zemana, który jest bardzo prorosyjski

- wylicza prof. Aleksander Smolar. 

- Moim zdaniem to są mrzonki i niestety polskie władze na to stawiały, ale dzisiaj chyba coraz mniej w to wierzą - mówi prof. Smolar w "Poranku Radia TOK FM".   

W poniedziałek Wyborcza.pl napisała, że przed licowym szczytem w Warszawie, z projektowanego paktu przeciwko Niemcom i Francji wycofuje się ważny sojusznik - Czesi.

"Dla nas idea Trójmorza jest nie do zaakceptowania. To XX-wieczny, mocarstwowy koncept Piłsudskiego" - mówi "Wyborczej" czeski dyplomata. I deklaruje, że Praga nie przyłączy się do inicjatywy Warszawy, która chce wspólnie z krajami Europy Środkowo-Wschodniej montować koalicję przeciwko Niemcom i Francji.

Szczyt Trójmorza planowany jest na 6-7 lipca. Przywódcy mają rozmawiać o większej integracji gospodarczej regionu, w tym o nowych połączeniach drogowych, kolejowych i energetycznych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (155)
Smolar o wysiłkach Szydło ws. Grupy Wyszehradzkiej: To są mrzonki, więcej nas dzieli niż łączy
Zaloguj się
 • jacekkolech

  Oceniono 41 razy 17

  Towarzyszu Smolar,
  w czasach, gdy sowiecki okupant mordował w Polsce ludzi za zrywanie plakatów ze ścian, wy biliście brawo i sławiliście Lenina.
  Zamknijcie więc teraz japę.

 • dirspacha

  Oceniono 22 razy 12

  Smolar:Z wielu powodów. Nawet w ramach tego czworokąta Wyszehradzkiego interesu są bardzo różne.
  Natomiast w UE jest jeden wspólny intres
  NIEMIECKI

 • agzum

  Oceniono 52 razy 12

  Jak to "fajnie" przeczytać jak ludzie sponsorowani z zagranicy kibicują, aby się coś Polsce nie udało. Czysty patriotyzm.
  Rozumiem, że powinniśmy rozłożyć kończyny i czekać co z nami zrobi europejski tandem.

 • e50504

  Oceniono 28 razy 12

  Podsumowując - próba (nawet jeśli nie posiadająca przypisywanej wagi politycznej) pogłębienia współpracy z pewnymi członkami Unii Europejskiej to zaścianek i generalnie więcej nas dzieli, ale już taka totalna integracja z Niemcami i tymże bliskim i bratnim nam narodem to sprawiedliwość dziejowa i absolutnie naturalna sprawa.

  Prof. Aleksander Soros i radiu zaprzyjaźnionym. Dobrze że zostało was już jakieś 3% w narodzie :D

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 25 razy 7

  A co z morderstwem polskiego kierowcy pod Calais? Nie napiszecie, że uchodźcy z Erytrei zbudowali na drodze barykadę, w którą uderzyły auta i polski kierowca spłonął żywcem?

 • kenijro

  Oceniono 12 razy 6

  - Węgry są egoistyczne, zajmują bardzo dwuznaczną postawę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski.

  To nie Węgry są egoistyczne, tylko Wolska chora z urojenia. Dlaczego pragmatyczny kraj miałby dostosowywać do rojeń furiata a nie furiat do normalności?

 • westgreg

  Oceniono 23 razy 5

  To w końcu jaka jest alternatywa (bo nie słuchałem rano profesora)? Zaproponowana przez Radka Sikorskiego unia europejska pod wyłącznie niemieckim zarządem?

 • szpung

  Oceniono 17 razy 5

  Zgoda Czesi to wyjatkowo elastyczny narod, nigdy nie bedziemy mogli do konca zrozumiec tej mentlanosci wyhodowanej pod austriackim berlem. Dzialaja tylko w ramach wlasnego interesu i tak musimy i my dzialac, jednak z mniejsza elastycznoscia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX