Kraśko: Naprawdę rząd chce się ścigać z zaborcami o to, kto zrobił więcej złego dla Białowieży?

- Naprawdę rząd PiS chce się ścigać z władzami rozbiorowymi o to, kto zrobił więcej złego dla Puszczy Białowieskiej? Puszcza Białowieska istnieje 12 tysięcy lat. Zaczęła kiełkować wtedy, kiedy lądolód zaczął się cofać na północ. Wiele przetrwała - przypomniał ministrowi Szyszce w Radiu TOK FM Piotr Kraśko.

- Puszcza Białowieska to swego rodzaju okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego całej Europy Zachodniej, gdzie ten nurt uważa, że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formy ochrony jest "nie wycinaj drzew" - mówi niedawno na Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" w Spale Jan Szyszko.

Pan płynie krążownikiem Aurora

I do tych słów ministra ochrony środowiska, przy okazji przeglądu prasy w "Poranku Radia TOK FM", nawiązał  Piotr Kraśko. - Panie ministrze, trzymając się tego porównania mam wrażenie, że to nie obrońcy Puszczy Białowieskiej płyną okrętem nurtu lewicowo-libertyńskiego, tylko chyba pan płynie krążownikiem Aurora - zaczął redaktor.

Wycinka drzew nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem

- Jeśli ktokolwiek myśli, że wycinanie drzew ma cokolwiek wspólnego z konserwatyzmem, to jest w głębokim błędzie. Przypomnę definicję słowa konserwatyzm - oznacza to ochronę. Dosłownie, cytując słownik, "ochrona przed zniszczeniem za pomocą odpowiednich środków, utrzymanie we właściwym stanie". Naprawdę obecny rzad polski chce się ścigać z władzami rozbiorowymi o to, kto zrobił więcej złego dla Puszczy Białowieskiej? - pytał retorycznie Kraśko.

Puszcza Białowieska istnieje 12 tysięcy lat. Zaczęła kiełkować wtedy, kiedy lądolód zaczął się cofać na północ. Naprawdę wiele przetrwała. Nie ma chyba nic cenniejszego dla osoby, która przekonana jest, że jest bliska wartościom konserwatywnym, niż ochrony najwspanialszego dziedzictwa, jakie mamy na terenie Polski. Każdy, komu jest bliska Polska, ma ją w sercu, mówi o tym powinien robić wszystko, aby tę Puszczę Białowieską chronić. A nie trzykrotnie zwiększać tam wycinkę. Kto zakładał parki narodowe? Pierwszy park narodowy założony w Stanach Zjednoczonych to Yellowstone, założony przez republikanina generała Ulyssesa Granta [18 prezydenta USA - red.], zwycięzcę wojny secesyjnej. A człowiekiem, który stworzył system parków narodowych był wspaniały prezydent Theodore Roosevelt, ale naprawdę na prawo od Roosevelta był tylko Karol Młot, ulubiony król szefa resortu spraw wewnętrznych 

- tak prowadzący "Poranek w Radiu TOK FM" nawiązał do "błyskotliwego" wystąpienia Mariusza Błaszczaka sprzed paru dni.

Jak podkreślił Piotr Kraśko, nie można mówić o sobie, że jest się konserwatystą i jednocześnie wycinać najcenniejszą rzecz z natury jaką mamy w Polsce. - To po porostu jest nielogiczne - przekonywał i jak dodał: - Nie warto odwoływać się do argumentów religijnych w stylu "Stwórca dał człowiekowi Ziemię w prezencie, aby czynił ją sobie podległą".

Co by się stało, gdyby Adam wpadł na pomysł, aby wyciąć jabłoń?

- Nie pamiętam, żeby gdziekolwiek w Biblii było napisane "Adamie, a teraz Ci daję siekierę, abyś wszystko wyrąbał". Zerwanie jabłka źle się skończyło, a co by się stało, gdyby Adam wpadł na pomysł, aby wyciąć tę jabłoń? Białowieża to jest część najwspanialszej historii Polski. Bronili jej polscy królowie. Nie uchodzi tak postępować w sprawie najcenniejszej rzeczy, jaką mamy z natury - powiedział Piotr Kraśko.

DOSTĘP PREMIUM