Żakowski broni RPO po słowach o Holokauście: Trzeba się zmierzyć z faktami, nawet gdy są przykre

- To jest dla mnie bardzo ciekawe, czy PiS już podjął decyzję, że chce RPO usunąć, czy tylko chce go lekko pogrillować, bo wypowiedź rzecznika wydaje się kompletnie niekontrowersyjna - ocenia Jacek Żakowski wypowiedź Adama Bodnara o współudziale Polaków za zbrodnię Holokaustu.

Publicysta w porannym przeglądzie prasy w Radiu TOK FM nawiązał do artykułu w     
"Super Expressie", w którym Łukasz Warzecha zwraca uwagę, że choć słowa Adama Bodnara na temat "współuczestnictwa" narodu polskiego w realizowaniu Holokaustu "były kłamliwe", to rzecznik praw obywatelskich za nie przeprosił, co dzisiaj się praktycznie nie zdarza.

- To jest dla mnie bardzo ciekawe, czy PiS już podjął decyzję, że chce RPO usunąć, czy tylko chce go lekko pogrillować, bo wypowiedź wydaje się kompletnie niekontrowersyjna. Sam Łukasz Warzecha przypomina, że ponad 1000 osób zostało skazanych i osądzonych przez sądy Polski Podziemnej za szmalcownictwo. To jest bardzo duża liczba, chociaż na tle kilkunastu milionów osób, które mieszkały w Generalnej Guberni, to nie jest duży procent.  Ale znamy jeszcze inne przypadki nieosądzane, nieukarane - przypomniał Jacek Żakowski.

Zdaniem Żakowskiego w tej dyskusji o słowach Bodnara najważniejsze jest by zmierzyć się z faktami, nawet wtedy, gdy nie są one przyjemne. 

- O czym tu gadać? Byli dobrzy i źli Polacy, tak samo jak dziś. Czy Polacy odpowiadają za rozwalenie UE? Nie wszyscy, ale jakoś tak. Czy Polacy odpowiadają za nieudzielnie pomocy uchodźcom? Też nie wszyscy, ale część z nas tak. Trzeba się zmierzyć z faktami, także wtedy, kiedy są przykre. Trzeba pokazywać, że to społeczeństwo, jak wszystkie inne społeczeństwa, składa się z lepszych i gorszych ludzi. Jak się o tym próbuje zapomnieć, to potem człowiek się bardzo dziwi: o tylu złych się pojawiło. Skąd oni się u nas wzięli w tym nieskalnym kraju? - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski.  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (243)
Żakowski broni RPO po słowach o Holokauście: Trzeba się zmierzyć z faktami, nawet gdy są przykre
Zaloguj się
 • agap.e

  Oceniono 49 razy 17

  Żakowski i Lis jak zwykle rżną głupa.Nie widzą różnicy między jednostkowymi przypadkami,a całym NARODEM.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 36 razy 16

  Niestety, ale Bodnar użył słowa Naród w kontekście, w którym ja mógłbym stwierdzić, że Naród żydowski jest odpowiedzialny za holocaust, bo byli żydowscy szmalcownicy, kolaboracja w ramach judenratów,itd. W wypowiedzi Bodnara nie było mowy o dobrych czy złych jednostkach tylko stwierdzenie, że ze względu na złe jednostki winny jest Naród.

 • onduma

  Oceniono 56 razy 14

  Czy slyszeliscie aby zydzi bez przerwy "mierzyli sie z faktami" udzialu w zydowskiej policji w Getcie, balowaniu w kawiarniach w getcie gdy inni umierali na ulicach z glodu, wysylaniu Polakow na Sybir poprzez denuncjacje a nawet osobisty udzial ? czy Ukraincy caly czas "mierza sie z faktami" zbrodni Wolynskiej ? Dlaczego ludzie , ktorzy chca uchodzic za inteligentnych i wyksztalconych zachowuja sie jak totalne jołopy nie rozumiejace czym jest "polityka historyczna" i oddzwiek na swiecie. Jakis czlowiek na Zachodzie nie bedzie sie bawil w niuanse rozumowe tylko zakonotuje w pamieci "Polacy wymordowali zydow". Tak jak bez wahania uwiezryli Grosowi, ze 40 Polakow z kijami zapedzilo ogromny tłum 1500 zydow do malej stodólki. I potem mlodziez w coledgu USa na pytanie jakiej narodowosci byli nazisci odpowiada w wiekszosci, ze to byli Polacy. Czy mamy do czynienia z nieogarniona glupota "elit" czy ze zdradą ?

 • lider4

  Oceniono 43 razy 11

  No niestety Żydzi mają bardzo dużo na sumieniu. W polskich podręcznikach w końcu pojawi się odkłamana historia stosunków polsko-żydowskich.

  Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejscowościach, a już w szczególności na Wołyniu, Polesiu i Podlasiu (…) po wkroczeniu bolszewików rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo wyłapując ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy mętów społecznych.
  (Dowódca AK, gen. Stefan Rowecki-„Grot”, 25 września 1941 r.)

  Żydzi „są dla NKWD nieocenionym wprost biczem przeciw ludności polskiej”.
  (Komendant Okręgu Walki Zbrojnej AK – ppłk., później generał, Nikodem Sulik, 25 lutego 1941 r.)

  Dlaczego (…) dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej?
  (Gen. Władysław Sikorski, 11 czerwca 1942 r.)

  Wśród kolaborantów, którzy przybyli, aby pomagać sowieckim siłom bezpieczeństwa w wywózce wielkiej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci na odległe zesłanie i przypuszczalnie śmierć, była nieproporcjonalnie wielka liczba Żydów.
  (Norman Davies, 9 kwietnia 1987 r.)

 • lider4

  Oceniono 24 razy 10

  Wśród kolaborantów, którzy przybyli, aby pomagać sowieckim siłom bezpieczeństwa w wywózce wielkiej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci na odległe zesłanie i przypuszczalnie śmierć, była nieproporcjonalnie wielka liczba Żydów.
  (Norman Davies, 9 kwietnia 1987 r.)

 • kawabis

  Oceniono 13 razy 9

  Panie redaktorze Jacku i panie Lis, czy wy jesteście naprawdę takimi ignorantami czy celowo zaciemniacie sprawę? Naród polski jak to powiedział Bodnar nie jest współodpowiedzialny za holocaust. 1000 osądzonych przypadków i wykonanych wyroków w imieniu RP przez AK świadczy właśnie o kłamliwej i dyskwalifikującej jako RPO wypowiedzi Bodnara. Gdyby nie było tych wyroków na zwykłych bandytów można by mówić o przyzwoleniu ale za to była KS, więc gdzie tu naród? O współodpowiedzialności można mówić w przypadku Francuzów i ich rządu Vichy, który bez starań Niemców prześladował żydów, ale na podstawie 1000 szmalcowników skazanych przez państwo podziemne wkręcać cały naród, to zwykłe qrestwo. Ilu jest Polaków sprawiedliwych wśród narodów świata? 6600 najwięcej wśród Narodów, przy czym tylko w Polsce za pomoc groziła śmierć. Czy wam już tak odbiło, że nie dostrzegacie własnej podłości, czy euro od Niemców przysłoniło wam oczy i umysły, że ich genem morderców chcecie zarazić Polaków? Wy już nie plujecie na PiS wy plujecie Polakom w twarz, jednocześnie trzymając rękę w kieszeni przeliczacie banknoty od wnuków morderców. W czasie wojny w ludziach rodzą się najgorsze instynkty, by przetrwać ludzie potrafią się upodlić, ale dzisiaj wojny nie ma co wami powoduje, że razem z Bodnarem to robicie? To aż taka duża kasa, że warto rodakom pluć w twarz, to trochę zalatuje tymi szmalcownikami, którzy za kasę sprzedawali rodaków, do tysiąca przypadków można dopisać wasze 3, a więc było ich 1003.

 • lider4

  Oceniono 21 razy 9

  Lekcja historii dla Lisa i Żakowskiego od Jana Karskiego.

  Zupełnie odwrotnie Karski relacjonuje sytuację Żydów na terenach II Rzeczypospolitej okupowanych przez Związek Radziecki. W rozdziale pt. „Sytuacja Żydów na terenach zajętych przez ZSRR” pisze, że Żydzi nie spotykają się z represjami oraz szykanami z powodu swojej przynależności etnicznej, a represje władzy sowieckiej mają tam charakter klasowy i dotyczą jedynie uprzywilejowanych i bogatych warstw społecznych. Karski zauważa, że pod radziecką okupacją istnieje duża grupa Żydów, która dzięki komunistom uzyskuje awans społeczny i robi kariery w aparacie partyjnym oraz związkach zawodowych. W jego opinii, jak również w opinii Polaków, którzy znaleźli się pod tą okupacją władze sowieckie preferują Żydów. Dotyczy to głównie komunistycznych żydowskich organizacji, jak również niezamożnej części społeczności żydowskiej, jak proletariatu, drobnych kupców oraz rzemieślników. Odmiennie przedstawia nastroje żydowskiej inteligencji oraz bogatych Żydów, którzy o przedwojennej Polsce „myślą (...) z pewnym sentymentem, z radością powitaliby zmianę obecnego stanu rzeczy – niepodległość Polski”.

  W swoim raporcie Karski notuje również liczne wypadki denuncjowania Polaków przez Żydów władzom komunistycznym oraz służbom bezpieczeństwa NKWD: „(...) denuncjują oni Polaków, polskich narodowych studentów, polskich działaczy politycznych, gdy kierują pracą milicji bolszewickich zza biurek, lub są członkami tej milicji, gdy niezgodnie z prawdą szkalują stosunki w dawnej Polsce. Niestety, trzeba stwierdzić, że wypadki te są bardzo częste, dużo częstsze, niż wypadki, wskazujące na ich lojalność wobec Polaków...”.

 • isiah.thomas

  Oceniono 25 razy 9

  Czekam jeszcze na artykuł we Frankfurter Rundschau, że najliczniej pośród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata reprezentowani są Niemcy.

 • belzebut

  Oceniono 12 razy 8

  Żydowscy kapo wpychali swoich ziomków do komór a później palili ich w piecach, czy to wg. Żakowskiego oznacza że Żydzi są odpowiedzialni za holokaust? Co innego szmalcownicy (którzy byli w KAŻDYM KRAJU) a co innego przemysł śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX