Lis: PiS demontuje największe osiągnięcie tego narodu i tak wygląda opór? Jestem przerażony

- Półtora roku i PiS zawładną prawie wszystkimi fundamentami państwa. To jest przerażające - stwierdzili zgodnie komentatorzy w "Poranku Radia TOK FM". W ocenie Tomasza Lisa, obywatele wykazali za mało determinacji, żeby obronić polską demokrację.

Senat bez poprawek przyjął zmianę ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Nowelizacja zmienia m.in. zasady wybierania prezesów Izb oraz rozszerza uprawnienia nadzorcze Regionalnych Izbach Obrachunkowych (RIO) nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Goście Jacka Żakowskiego ocenili, że to kolejny dowód na to, że PiS dokonuje rozbioru podstawowych fundamentów państwa polskiego, na których opiera się społeczeństwo obywatelskie. - My obywatele wykazaliśmy za mało determinacji, żeby obronić polską demokrację - ocenił Tomasz Lis. 

Jestem zdruzgotany tym, co się dzieje

Według prof. Wiesława Władyki, zmiany to także zapis bezradności obywatelskiej, które pokazują, że porządkowanie w wykonaniu "dobrej zmiany" przechodzi bezkolizyjnie, bez żadnego oporu. - Półtora roku i właściwie wszystkie konstrukty państwa zostały albo opanowane albo mocno zachwiane. Pytania, które się pojawiają i towarzyszą publicystyce: A co będzie potem? Jestem zdruzgotany tym, co się dzieje. Bardzo ciesze się, że są inicjatywy, ale one później powoli znikają - przyznał Władyka. 

- Wiesław mówi, że jest przerażony. Ja też jestem przerażony. Wysłuchałem właśnie informacji o RIO. Miałem okazję rozmawiać z najlepszymi prezydentami miast. I oni też są przerażeni, bo za moment można będzie w ogromnym stopniu skasować naszą samorządność... - zwrócił uwagę Tomasz Lis.

- Już Senat uchwalił, teraz tylko prezydent podpisze - przypomniał Żakowski.

- Zostają sądy. Oczywiście mówimy teraz: to przechodzimy do drugiej fazy, jest jakaś inicjatywa, dzisiaj jest amorficzna, a jutro może przejdzie w stronę aktywną, a pojutrze cholera wie. Ale bilans tych ostatnich 20 miesięcy jest przerażający. Porównywanie tego do kampanii wrześniowej jest moim zdaniem kompletnie nie na miejscu [chwile wcześniej takiego porównania użył prowadzący audycję Jacek Żakowski - red.],  ponieważ w 1939 roku, mieliśmy do czynienie z miażdżącą przewagą wroga, natomiast wojsko polskie biło się na wszystkich frontach... -  przypomniał Lis, któremu przerwał prowadzący. - Tu też się bija. PO się bije, Nowoczesna się bije, KOD się bije... - powiedział Jacek Żakowski.   

Każdy wiedział, że żadna z tych demonstracji nic nie przyniesie

Nie, pospacerowaliśmy sobie na miłych demonstracjach, uśmiechaliśmy się szeroko i zachwycaliśmy się jaka to była pogodna, otwarta i rodzinna atmosfera. Później szliśmy na obiad, rozchodziliśmy się do domów i każdy wiedział z góry, że żadna z tych demonstracji nic nie przyniesie poza poprawą sobie humoru na trzy godziny. Jeśli to jest społeczny opór w 40-milionowym państwie w momencie, kiedy demontuje się największe osiągnięcie tego narodu od 30 lat, to ja bardzo dziękuję za takie społeczeństwo obywatelskie

- podsumował Tomasz Lis zmiany m.in. w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.  

Zadaniem Regionalnych Izb Obrachunkowych jest nadzór i kontrola nad jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie prowadzonej przez nie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Po wejściu nowelizacji w życie RIO będą kontrolować samorządy nie tylko na podstawie kryterium legalności, ale również gospodarności, rzetelności i celowości. Opozycja wskazuje, że to skok na samorządy, które są niepokorne obecnej władzy, a PiS będzie mógł pod byle pretekstem sparaliżować pracę wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

TOK FM PREMIUM