"Dziwię się rządzący, że ze zrozumieniem traktują akty agresji. To się nie opłaca"

- Jeśli władze nie wezmą sobie do serca ostrzeżeń przed rosnącą falą agresji fizycznej w przestrzeni publicznej, to same mogą się stać jej ofiarami - ostrzegał w TOK FM prof. Janusz Czapiński.

Zdaniem socjologa prof. Czapińskiego rządzący powinni błyskawicznie piętnować akty agresji w rodzaju tego, co wydarzyło się w Radomiu. Błędem jest bagatelizowanie tego typu zachowań.

Rządzący powinni sobie zdawać sprawę z tego, że na takich incydentach może się nie skończyć, jeśli będzie rodzaj parasola politycznego nad tymi, którzy dopuszczają się takich czynów. Sami mogą oberwać.  Jednym słowem, to się nikomu nie opłaca

- mówił prof. Janusz Czapiński w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Wytłumaczenia zachowania polityków PiS, np. słynnej wypowiedzi Beaty Mazurek, można szukać w grze politycznej.

"Mazurek szczerze wyraża poglądy PiS. Partia rządząca 'rozumie' bandytów kopiących leżącego człowieka">>>

Jak przekonywał ekspert z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, radykalizacja nastrojów społecznych "realizuje pewien scenariusz".

- Chodzi o przekonanie, że ci identyfikujący się z "prawdziwymi Polakami" stanowią większość w społeczeństwie. I im bardziej pokażemy, że my też jesteśmy za taką silną identyfikacją, tym mamy większą pewność, że możemy liczyć na ich poparcie - argumentował psycholog społeczny.

I wyliczał hasła powtarzane przez rządzących i ich sympatyków: "wygońmy obcych, zlikwidujmy obcy kapitał w polskich bankach, nie realizujmy interesów pani Merkel, sprzeciwiajmy się stanowiskom Komisji Europejskiej godzących w nasze interesy". 

Spójrzmy w przeszłość

Jak przypomniał prof. Czapiński historia pokazuje, do jak tragicznych skutków dochodzi, gdy "politycy zatrąbią na zbiórkę". I nie trzeba cofać się do czasów faszyzmu, II wojny światowej.

- Nauczką powinno być to, co działo się na Bałkanach w latach 90. XX wieku. Przez kilkadziesiąt lat w Jugosławii, za rządów Tito, wyznawcy różnych religii żyli obok siebie i nie dochodziło do tragedii. A wystarczyło, że politycy zatrąbili na zbiórkę i pokazali kryteria podziałów - komentował prof. Czapiński.

Prof. Czapiński podkreśla, że politycy PiS nie pierwszy raz dokonują ostrych podziałów Polaków. - Jarosław Kaczyński mówił o Polakach gorszego sortu. A wcześniej, że "my jesteśmy tu gdzie wtedy, oni tam gdzie stało ZOMO".

To także prezes PiS, w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, mówił, o uchodźcach, że "różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne".

Dymisje i zarzuty

Pokłosiem sobotnich wydarzeń w Radomiu są dymisje w tamtejszej policji. Pracę stracił między innymi szef komendy miejskiej.

Trzem mężczyznom, sprawcom ataku na działacza KOD, prokuratura postawiła dziś zarzuty.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
"Dziwię się rządzący, że ze zrozumieniem traktują akty agresji. To się nie opłaca"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 28 razy 6

  Czapinski czapinski, czy to nie ten co prosil polska mlodziez zeby wypieprz.. z Polski. Panstwo demokratyczne dziala, nastapily decyzje kadrowe, polecialy glowy, czas swietych krow sie skonczyl. Stanowisko panstwowe to po pierwszy zaszczyt po drugie stabilna i w miare niezle platna funkcja. Panstwo ma mozliwosci pozytywnej selekcji i zbierania z rynku najlepszych, jak ktos sie nie nadaje to niech pracuje u prywatnego lub na wlasny rachunek, droga wolna.

 • sienna61

  Oceniono 12 razy 4

  jak profesor Czapliński doatanie w końcu wp....dol to wtedy dopiero załpie o co chodzi

 • ot48

  Oceniono 7 razy 3

  A jak totalna opozycja i ich bojowe służby, organizowały anty demonstracje utrudniając PiS-owskim manifestacjom, to nie było agresji? Było wszystko OK.

 • ot48

  Oceniono 31 razy 3

  Wina leży o stronie opozycji. To oni zaczęli awantury. Przed sejmem, w sejmie, w czasie obchodów miesięcznic katastrofy Smoleńskiej, w czasie wizyty Kaczyńskiego w Krakowie. Podpalili budkę przed ambasadą rosyjską.

 • zdzisek1949

  Oceniono 4 razy 2

  Je.ać KOD - patrz oszust Kijowski i je.ać obywateli RP.

 • Adam Kosiba

  Oceniono 14 razy 2

  Martwi mnie stan świadomości tego narodu. Także te komentarze. Jak łatwo akceptuje się u nas brak tolerancji, bezprawie, niszczenie godności innych osób. Zaczyna mi to przypominać sytuację w jednym z krajów europejskich w latach 20 i 30 poprzedniego wieku. Źle się dzieje, otwórzcie oczy.

 • tlen69

  Oceniono 5 razy 1

  Wypowiedź rzeczniczki PiS Mazurek Partia rządząca 'rozumie' bandytów kopiących leżącego człowieka" zadziała przeciwko nim, tak jak straszenie imigrantami/uchodźcami, jako terrorystami.” . Możemy mieć do czynienia z manipulacjami i prowokacjami polityków obecnej władzy ? Na to co dzieje się w mediach i w komisjach, w parlamencie patrzymy ze wzburzeniem. Wygląda na to, że mamy do czynienia z autorytaryzmem lub ogłupianiem społeczeństwa ? Jest to uzasadnianie zwykle interesem Polski ?
  Może należy się zająć Możejkami , tam dopiero utopiono miliardy ! Ale na ten temat cisza , bo to śp. Lech Kaczyński podejmował decyzję .

 • przyganiacz

  Oceniono 5 razy 1

  "Dziwię się rządzący, że ze zrozumieniem traktują akty agresji. To się nie opłaca"

  Jeśli nie zmienią polityki to wkrótce przyjdzie pora, że będą musieli ze zrozumieniem traktować akty agresji skierowane przeciw nim samym...

 • nemilek

  Oceniono 14 razy 0

  Zestawmy jakże zawsze mądre wypowiedzi na temat traktowania bliźniego rzecznik rządu Beaty Mazurek czy chociażby prezesa Jarosława Kaczyńskiego czy na przykład ojca przewodniczącego Tadeusza Rydzyka z żałosnym poziomem wypowiedzi niejakiego Jezusa z Nazaretu zwanego Chrystusem. Tego się nie da porównać !!! Tym bardziej, że jego przypowieść o miłosiernym samarytaninie czy reguły życiowe dotyczące miłości bliźniego są głupie i żałosne. A poza tym od naszego ukochanego radyjka, które ma bezpośredni kontakt z Maryją zwaną Matką Boską, Królową Polski i obleśnego zadka ojca Rydzyka (obejrzyj fotki, Rydzyk leczy się w Krojantach) dowiadujemy się codziennie jak mamy traktować wszystkich przeciwników "dobrej zmiany" i wrogów kościoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX