"Jedźcie do Syrii czy Iraku. Spotkajcie kobiety i dzieci uciekające przed wojną"

61 proc. Polaków nie chce uruchomienia korytarzy humanitarnych dla ofiar wojny - wynika z sondażu dla "Rz". Piotr Kraśko radzi politykom-zwolennikom pomagania, by spojrzeli w oczy ofiarom wojny. I w czasie sejmowych wakacji pojechali do krajów gdzie trwa wojna.

Jak wynika z sondażu dla "Rzeczpospolitej, najwięcej przeciwników przyjmowania chorych i rannych ofiar wojny jest wśród sympatyków Kukiz'15 - 84 proc. Nieco mniej - 80 proc. - przeciwników jest wśród wyborców PSL. 71 proc. sympatyków PiS nie chce korytarzy humanitarnych. 

Z sondażu wynika, że wśród Polków deklarujących się jako wierzący i praktykujący katolicy blisko 60 proc. nie zgadza się ze stanowiskiem Kościoła, by pomagać ofiarom wojny dzięki korytarzom humanitarnym.

Jedźcie, zobaczcie

Jak zmienić nastawienie Polaków, skoro apele Kościoła przegrywają z antyimigrancką retoryką rządzących?

- Mam apel do polityków, którzy są za tym, by Polska otworzyła korytarze humanitarne. Namawiałbym żeby teraz, kiedy nie będzie posiedzeń sejmu, pojechać do Syrii czy Iraku, gdzie trwają wojny. Można jechać z konwojem humanitarnym Caritasu czy PAH Janiny Ochojskiej, żeby mieć w głowie i sercu coś do opowiadania. Bo powoływanie się cały czas na zobowiązania dotyczące przyjmowania uchodźców, choć słuszne, to za mało - mówił Piotr Kraśko w "Poranku Radia TOK FM".

"Polska premier podrzuciła Zachodowi plan czystek etnicznych, deportacji, segregacji religijnej">>>

Zdaniem dziennikarza, skoro przeciwnicy pomagania uchodźców "mówią o tym z pasją", to druga strona powinna postępować tak samo.

- Proszę pojechać, zobaczyć, zrozumieć... Poznać konkretne kobiety, dzieci, wiedzieć jak mają na imię, co się stało z ich bliskimi. Myślę że widząc, co czują ludzie uciekający przed wojną, będą państwo umieli skutecznie bronić tej sprawy. a nie wymigiwać się od odpowiedzi na pytania, co robić z uchodźcami. Trzeba trochę więcej, by przekonać ludzi - uważa gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

"Jedziemy do obozu"

Posłanka Joanna Mucha zadeklarowała, w rozmowie z Piotrem Kraśką, że planuje wizytę w obozie dla uchodźców. - Mam nadzieję, że nam się to uda - mówiła w TOK FM.

"Schetyna kłania się politycznemu ultrarealizmowi" - Lis o "wygibasach" PO w sprawie uchodźców

Według posłanki PO, "potworne" jest to, że nie dostrzegamy tragedii przeżywanej przez ludzi uciekających przed wojną.

- Nie dostrzegamy człowieczego wymiaru. Jeśli jesteśmy w stanie odhumanizować człowieka uciekającego przed wojną, to jesteśmy w stanie odhumanizować każdego - oceniła Joanna Mucha.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
"Jedźcie do Syrii czy Iraku. Spotkajcie kobiety i dzieci uciekające przed wojną"
Zaloguj się
 • wertywert

  Oceniono 27 razy 19

  A Ci ciągle a kobietach i dzieciach.... przestańcie siać fermentu, do Europy ściągają tabuny chłopów, zdrowych byków, w których ani krzty tolerancji dla innej kultury, z poziomem zdziczenia nie znanym do tej pory w Europie, a niejednokrotnie traktujących Europejczyków jak wrogów. Kobiety i dzieci to te chłopy zostawiły na rzeź w swoich krajach, a tylko nieliczne uciekły. No ale w Europie jest tak tolerancyjnie, że jak jeden z drugim przemaca lub zgwałci Europejkę to bez przesady przecież trzeba im pomagać.

 • Piotr Tkaczyk

  Oceniono 23 razy 13

  zwolennicy imigracji nieustannie żyją w alternatywnej rzeczywistości, cały czas mieszają pojęcia, imigrant to nie uchodźca, odporni na dane frontexu (5% uchodźców wśród całej migracji). Ile "uchodźców" przyjął Pan Kraśko żeby moralizować i pouczać innych ?

 • zbanowany_saves_wraca

  Oceniono 20 razy 12

  Według dziennikarza(?) Wyborczej, Pawła Wrońskiego, Polacy wywiezieni na Syberię też byli uchodźcami.
  PS. Niech Mucha pojedzie do obozu w Niemczech. Sama.

 • poljack

  Oceniono 12 razy 10

  Panie Piotrze ma pan rację jak chce pan zobaczyć kobiety i dzieci uciekające przed wojną to Syria jest dobrym przykładem . A jak pan chce zobaczyć "byczków" z Syrii to są w całej europie zachodniej .Jeżeli Arabii Saudyjskiej i krajom sąsiednim są uchodźcy nie potrzebni to po co potrzebni są nam ?
  Czy już pan wysłał zaproszenie jakiejś rodzinie ? Stać pana ma pan pieniądze dom na co pan czeka ? Na oklaski ?
  Oto OKLASKI dla pana . BRAWO!!!!!!!!!!!!

 • westgreg

  Oceniono 14 razy 10

  Red Kraśko namieszał. Nie można utożsamiać relokacji imigrantów bezpiecznie przebywających w europejskich krajach, z bezpośrednimi transportami korytarzami humanitarnym ludzi potrzebujących, przebywających obecnie w kraju ogarniętym/zniszczonym wojną. Realizacja planu KE co do relokacji imigrantów wcale nie oznacza pomocy uchodźcom (chociaż istnieje małe prawdopodobieństwo, że takowa przy okazji może się tak zdarzyć). Warto by się w końcu zdecydować, który problem chcemy rozwiązać - polityczny czy humanitarny.

  Takie plątanie pojęć to woda na młyn antyimigracyjnej propagandy PiS, która do jednego wora wrzuca unijną relokację z niesieniem pomocy naprawdę potrzebującym (do której polskie organizacje są przygotowane).

 • kawabis

  Oceniono 26 razy 10

  "Posłanka Joanna Mucha zadeklarowała, w rozmowie z Piotrem Kraśką, że planuje wizytę w obozie dla uchodźców". Tak jakby tym ludziom było mało nieszczęść, ciekawe co im zaśpiewa?

 • agzum

  Oceniono 8 razy 8

  Sami w zeszłym tygodniu pisaliście, że tych ludzi (potencjalnych uchodźców) jest kilkadziesiąt milionów (m.in. Jemen, Afryka Subsaharyjska). W Iraku i Syrii toczy się wojna ale na stosunkowo niewielkim obszarze (podobnie jak na Ukrainie). W pozostałej części toczy się w miarę normalne życie.
  Jak myślicie pomóc tym wszystkim milionom ludzi? Sprowadzić? Sami Niemcy (G.Mueller) spodziewają się w ciągu najbliższych lat 100 MILIONÓW migrantów próbujących się dostać do Europy.

 • witoldpolak

  Oceniono 22 razy 8

  A już myślałem, że GW choć jeden dzień wytrzyma bez nachalnej propagandy.
  Tak się zastanawiam czyżby PIS obiecał coś GW za podbijanie im punktów w sondażach? Wrócą reklamy rządowe do GW?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX