Wizyta Trumpa. Rozmowy o wizach i Smoleńsku? Rzecznik Dudy tajemniczo: Może tak, może nie

Zniesienie wiz dla Polaków, pomoc Ameryki ws. wyjaśnienia sprawy katastrofy smoleńskiej, to tematy, o których - w kontekście prezydentury Donalda Trumpa - dużo mówił wiceszef PiS, szef MON Antoni Macierewicz. Prowadząca "Poranek w Radiu TOK FM" próbowała dowiedzieć się od prezydenckiego rzecznika, czy Andrzej Duda nawiąże do tych tematów na spotkaniu z prezydentem USA.

Dominika Wielowieyska zapytała Krzysztofa Łapińskiego, czy w czasie rozmów z Donaldem Trumpem prezydent Duda poruszy sprawę zniesienia wiz dla Polaków. - Przypomnę, że Donald Trump,w świetle relacji Antoniego Macierewicza, dwa tygodnie po zaprzysiężeniu zapowiedział, że wizy dla Polaków zostaną zniesione... - przypomniała prowadząca audycję.

Nie wiem, czy obietnica zniesienia wiz padła na "twardo"

- Na spotkaniu będą poruszane tematy bezpieczeństwa militarnego dla Polski i części tego bezpieczeństwa - energetycznego. Czy temat wiz się pojawi, to zobaczymy. Po spotkaniu będzie oświadczenie dla mediów obu prezydentów i wszystko będzie jasne, co zostało poruszone. Wszyscy wiemy, że to temat skomplikowany i nie zależy tylko od prezydenta USA, ale i od Kongresu. Nie wiem, czy ta obietnica padła na "twardo", czy padły jakieś terminy - kluczył Krzysztof Łapiński.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta dodał, że to kwestia, która ciągnie się od wielu lat. - Znamy te mechanizmy, która powoduje, że wobec jakiegoś kraju można znieść ruch wizowy. Czy temat wiz się pojawi? Może tak, może nie, powiem w skrócie - powiedział Łapiński.  

- Przypomnę, że Antoni Macierewicz twierdził też, że Donald Trump w rozmowie z Polonią zapewnił, że pomoże w sprowadzeniu wraku do Polski. Jarosław Kaczyńskiego każdego 10 dnia miesiąca mówi, że dochodzimy do prawdy, to rozumiem, że prezydent poruszy te wątki, czy nie? - dopytywała rzecznika Dominika Wielowieyska.

Prezydent będzie decydował jakie tematy podniesie, a nie ministrowie

Rzecznik powtórzył raz jeszcze, że na pewno w rozmowie zmowie z prezydenta USA pojawią się tematy związane z relacjami dwustronnymi, a także bezpieczeństwem.

- Chciałby podkreślić, że to prezydent będzie decydował jakie tematy podniesie, a nie ministrowie. Mogę powiedzieć, że może będzie, a może nie będzie. Są zawsze przygotowane na taką rozmowę tezy i prezydent zawsze idzie przygotowany i wie, co chce powiedzieć. Gdybyśmy uprzedzali, co będzie poruszane, to już potem to oświadczenie dla mediów byłby nieciekawe - mówił Krzysztof Łapiński.

Prowadząca "Poranek w Radiu TOK FM" nie dawała za wygraną: - Antoni Macierewicz mówił, że Kongres USA już szykuje się do powołania specjalnej komisji, która pomoże Polsce w rozwiązaniu kwestii śledztwa smoleńskiego. Teraz jest kwestia dogadania szczegółów tej komisji, tak?

- Nie jestem rzecznikiem ministra Macierewicza... - próbował zaprotestować rzecznik prezydenta.

- Mówimy o tym, co Stany Zjednoczone zrobią, żeby pomóc Polsce w kluczowej dla PiS sprawie - śledztwa smoleńskiego. I szef MON mówił, że USA pomogą w wyjaśnieniu tej katastrofy. No, więc nie wyobrażam sobie, żeby prezydent Duda nie poruszył tego wątku - uściśliła Wielowieyska.

- To kwestia przede wszystkim współpracy polskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo, i ewentualnie komisji, która może zwracać się do strony amerykańskiej o pomoc w tej sprawie - przypomniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Smoleńsk? Może będzie, może nie będzie

- Czyli wnioskuję, że raczej Smoleńska nie będzie w tej rozmowie - stwierdziła Wielowieyska. 

- Powtórzę jeszcze raz: może będzie, może nie będzie - powiedział prezydencki minister.

Donald Trump przyleci do Warszawy 5 lipca wieczorem. Jego wizyta potrwa do 6 lipca. Polska będzie pierwszym krajem w Europie, który amerykański prezydent odwiedzi w ramach wizyt dwustronnych. Po spotkaniu w Warszawie Trump uda się do na szczyt G20 do Hamburga.

TOK FM PREMIUM