"Może Błaszczaka obciążyć kosztami za utrudnienia dla mieszkańców?"

- Płacenie za ochronę to prosty sposób, by w ogóle wyeliminować wszelkie kontrmanifestacje. A wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja - przypomniała w TOK FM Ewa Siedlecka. Wg Agaty Szczęśniak, pomysł min. Błaszczaka jest "łukaszenkowski w swej istocie".

Min. Mariusz Błaszczak chce tak zmienić ustawę o zgromadzeniach, by kosztami policyjnej ochrony obciążać tych, który szykują kontrmanifestacje. Pomysł zgłosił dzień po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, którą ochraniało 2,3 tys. policjantów. Tak wielu funkcjonariuszy jeszcze na uroczystości organizowane przez PiS nigdy nie ściągnięto.

-  Kontratak min. Błaszczak wziął się z tego, że zaczęto do niego kierować pytania, ile kosztuje ochrona miesięcznic - oceniła w "Poranku Radia TOK FM" Ewa Siedlecka. Publicystka "Polityki" uważa, że propozycja szefa MSWiA, "to prosty sposób, by w ogóle wyeliminować wszelkie kontrmanifestacje". - A wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja.

A co z mieszkańcami?

Dr Katarzyna Kasia z "Kultury Liberalnej" przypomniała min. Błaszczakowi, że każdy płacący podatki, de facto "płaci na policję".

- Należy więc nam się ochrona dla demonstracji. A jak minister chce to zrealizować swój pomysł? Bilety wprowadzić? - dopytywała.

Dr Kasia zwróciła uwagę, że szef MSWiA krytykując uczestników protestów towarzyszących miesięcznicy, zupełnie zapomniał o tych, którym wprowadzone utrudnienia poważnie skomplikowały życie. 

- Mieszkam niedaleko Traktu Królewskiego i wszystkie boczne ulice, do Krakowskiego Przedmieścia, były zamknięte już dzień wcześniej. To ogromne utrudnienie dla mieszkańców. Miałam trudności z dotarciem do pracy. Może więc za to, że nie można było dojechać do domu należałoby obciążyć min. Błaszczaka? - zastanawiała się publicystka "Kultury Liberalnej"

Weźmy przykład z ministra

Jak oceniła Agata Szczęśniak z OKO.press, pomysł min. Mariusza Błaszczaka jest "łukaszenkowski w swej istocie". - Bo uderza w wolność zgromadzeń - mówiła.

Komentatorka "Poranka Radia TOK FM" podkreśla, że o płaceniu można mówić jedynie w przypadku ludzi, którzy są sprawcami jakiś zniszczeń. A w przeszłości nawet w wyjątkowo oczywistych sytuacjach, sprawcy niekoniecznie płacili.

- Czy niszczący Tęczę z pl. Zbawiciela płacili za jej renowację? A czy za ochronę stadionu przez policję będą płacić kibice, którzy przyszli na mecz? - zastanawiała się Dorota Warakomska.

"Mariusz spokojnie, zabulę"

- Mariusz, kocham cię. Jeśli Błaszczak zażąda ode mnie, żeby zapłacić np. 400 tys..zł za miesięcznice... Nie ma tych pieniędzy. Ale Mariusz spokojnie, zabulę. Mogę ciężko pracować do końca życia, żeby zapłacić. Konstytucja jest warta o wiele więcej
stwierdził lider inicjatywy Obywatele RP - tak najnowszy pomysł szefa MSWiA komentował w TOK FM Paweł Kasprzak.

Jak przypomniał lider Obywateli RP, organizowane od marca 2016 roku protesty, to wyraz obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec decyzji rządzących; np. wobec zmian w ustawie o zgromadzeniach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (67)
"Może Błaszczaka obciążyć kosztami za utrudnienia dla mieszkańców?"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 12

  Budżet państwa powinien zażądać od pana ministra zwrot środków wydanych na jego edukację..

 • natter2

  Oceniono 29 razy 9

  Proponuję zrobić tak:
  1. ogłosić, że na kontrmiesięcznicę przyjdzie 200 tys ludzi
  2. PIS szykuje wszystko: barierki, policję, gaśnice, co im tam do głowy strzeli
  3. w dniu miesięcznicy na kontrmiesięcznicę nie przychodzi nikt, ale to NIKT
  4. ponieważ nie było zagrożenia policja wystawia rachunek PISowi
  Może zadziała?

 • szcz9

  Oceniono 38 razy 8

  Super! Niech ONR i Młodzież Wszechpolska płacą za zabezpieczanie Marszów Równości!

 • plutoniczna

  Oceniono 33 razy 7

  jaka jest różnica pomiędzy Kiszczakiem a Błaszczakiem??
  3 litery w nazwisku.
  .......
  a nie!
  przepraszam..jeszcze poziom intelektu.
  jednak Kiszczak był inteligentniejszy.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 32 razy 6

  Dobry pomysł, może skończy się blokowanie teatrów kiedy banda fanatyków religijnych dostanie fakturkę od płaszczakowej milicji.

 • 43norbert

  Oceniono 17 razy 3

  Brawo ministrze Blaszczak ze chce pan te dzikie SB-ckie antypolskie zwierzeta obciazyc finansowo za nielegalne demonstracje i utrudnianie czynnosci demokratycznych innym. Panie ministrze przeciez chcecie regulowac Wisle aby cala byla zeglowna, proponuje utworzyc obozy pracy i tych wszystkich ktorzy chca destabilizowac Polske tam umiescic razem ze zdrajcami Frasyniukiem i tchorzliwym Walesa. Bedzie w kraju spokoj a dla gospodarki pozytek.Ta bande Jurgeltnikow trzeba traktowac tak na co zasluguja,przynajmniej jak Bolek troche sie przerobi to i dla jego zdrowia lepiej bo schudnie!Trzeba wreszcie skonczyc z tym aby zdrajcy i szubrawcy szantazowali organa Panstwa polskiego!

 • louisciffer

  Oceniono 31 razy 3

  Błaszczak to miernota, od zawsze na kolanach. Co robil w oazie i jako ministarnt, każdy wie. teraz ta ministrantowa cichodajka odgryza sie za popychanie w podstawówce. Nolens volens kato-faszystowski-kmiot

 • marych

  Oceniono 31 razy 3

  pan minister nie wie że jego obowiązkiem jest ochraniać obydwie manifestacje? wszak bierze kasę z podatków od obu stron

 • bkiton

  Oceniono 28 razy 2

  Czy ten zwykły poseł, co jeździ sobie na Wawel kiedy chce, płaci za policjantów w Krakowie.
  Tak tylko sobie pytam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX