"To jest demokracja? To jest zawłaszczanie państwa" - PiS zrobi czystkę w SN

- To jest zawłaszczanie państwa. Jak inaczej można to określić? - pytała w TOK FM Barbara Dolniak. Wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej ostrzegała, przed skutkami najnowszego pomysłu PiS nt. Sądy Najwyższego. Bo to SN, nad którym PiS chce mieć całkowitą kontrolę, orzeka w sprawie ważności wyborów.

- Czy to jest demokracja? Czy to jest państwo prawa? - pytała Barbara Dolniak w "Poranku Radia TOK FM".

PiS kilka godzin po tym, jak uchwalił zmiany dotyczące KRS i ustroju sądów, odpalił kolejną "bombę" dotyczącą wymiary sprawiedliwości. Krótko przed północą poznaliśmy projekt zmian dotyczących Sądu Najwyższego.

Najważniejsze dotyczą skrócenia kadencji obecnego składu SN. Choć konstytucja jasno określa, jak długo pracują sędziowie. Zgodnie art. 87. projektu, wszyscy sędziowie SN wybrani na podstawie dotychczasowych przepisów przejdą w stan spoczynku. Z wyjątkiem tych, których osobiście wskaże minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zaproponowano nawet przepis, który wprowadza ograniczenie dotyczące wieku sędziów. PiS proponuje, by sędzia SN automatycznie przechodził w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat. Obecna prezes SN jesienią kończy... 65 lat.

Polityk będzie teraz mówił, który sędzia ma zostać, a który nie. Przecież to jest zawłaszczanie państwa! Jak inaczej można to określić?  A proszę pamiętać, że SN orzeka m.in. czy wybory przeprowadzono zgodnie z prawem

- komentowała wicemarszałek Sejmu, z zawodu sędzia.

Polityk może wszystko

Zmiany uchwalone głosami PiS, dotyczące KRS i ustroju sądów, oraz najnowsze propozycje w sprawie Sądu Najwyższego podważają fundamenty demokratycznego państwa prawa - zasadę trójpodziału władzy.

-  Trzecia władza - sądownicza - musi być w pełni niezależna, bo tylko wtedy może dawać obywatelom poczucie sprawiedliwości. A teraz politycy będą decydować o tym,  kto zostanie sędzią w sądach powszechnych. Jakby tego było mało, polityk - minister sprawiedliwości, będzie decydował który sędzia ma zostać w Sądzie Najwyższym - mówiła Barbara Dolniak w rozmowie z Piotrem Kraśką.

"Ostrzegam prezydenta Dudę. Może się okazać, że już wkrótce i panu skrócą kadencję">>>

Gospodarz "Poranka Radia TOK FM" przypomniał, że PiS zmiany przepisów dotycząca wymiary sprawiedliwości tłumaczy oczekiwaniem obywateli. Bo sądy są nisko w rankingach zaufania.

Ale w sondażach sądownictwo jest lepiej oceniane niż Sejm. Teraz więc Sejm, oceniany gorzej niż sądy, będzie "naprawiał" sądownictwo. Dla suwerena

- podkreślił dziennikarz.

Nie o dobro obywateli chodzi

Co ciekawe, rewolucyjny projekt dotyczący Sądu Najwyższego to inicjatywa poselska. Oznacza to więc, że może być błyskawicznie uchwalony. Bo przy inicjatywach poselskich nie ma obowiązku przeprowadzania żadnych konsultacji.

Zdaniem Barbary Dolniak rządzących doskonale ilustruje jeden fakt. Bo rządzący burzą konstytucyjny porządek zasłaniając się wolą suwerena. A minister mógłby jedną decyzją znacząco poprawić sytuację obywateli.

Wystarczyłoby obniżyć opłaty sądowe. Ale nie robi tego, choć PiS wygrało wybory  blisko dwa lata temu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (140)
"To jest demokracja? To jest zawłaszczanie państwa" - PiS zrobi czystkę w SN
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 38 razy 8

  Macierewicz zniszczył kontrwywiad już 11 lat temu i dlatego teraz nic mu nie grozi.
  PiS niszczy sądownictwo więc nikomu już nic nie udowodnimy, chyba, że PiS sam wskaże winnego.
  Ważności wyborów do sejmu czy prezydenckich stwierdza sąd najwyższy, od wczoraj o składzie sądu najwyższego decyduje Ziobro ergo o ważności wyborów decyduje PiS.
  Kaczor obiecywał drugą Turcję i jest. Czeka nas jeszcze druga Rwanda.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 12 razy 2

  wiadomo, ze demokracja jest wtedy jak michnikoidzi/trockisci przy wladzy sa
  inaczej to jest faszyssss

 • Ann X

  Oceniono 18 razy 2

  Wielka zmiana,dzieci Żołnierzy Wyklętych zastąpią dzieci zdrajców Polski NKWD,SB,UB.TO JEST NORMALNE PRZY ZMIANIE W PEŁNI USTROJOWEJ.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 10 razy 2

  Oby w przyszłości odbiło się to co teraz robi czkawką. Każdy kij ma dwa końce...

 • fryda75

  Oceniono 26 razy 2

  Naprawdę nie wiecie o co chodzi? PIS kiedyś przegra wybory, może najbliższe, może późniejsze... (wolę pierwszą opcję). Trzeba by kogoś za ten cały bałagan ukarać - prezydenta, premiera, ministrów. Tylko kto to zrobi, jak wszystkie najważniejsze stanowiska w sądach obsadzą swoimi ludźmi? W ŻADNYM sądzie sprawa PIS-owskiej władzy nie przejdzie. Takie jest moje zdanie na ten temat.

 • i_co_mi_zrobisz

  Oceniono 20 razy 2

  Uklad zamkniety sie konczy...

  Mam dla pani posel rade.... wyjdzcie do ludzi i zaproponujcie im cos, niech pani powie... jak wygramy wybory to przywrocimy stare przepisy z krs, jak wygramy wybory to zniesiemy nowy podatek od paliw, jak wygramy to zwrocimy wszystkim abonament, jak wygramy zlikwidujemy 500+, jak wygramy to podniesiemy wiek emerytalny i przywrocimy gimnazja.... kuwa, nie bede za was pisal programu... przekonajcie ludzi do siebie i zmieniajcie na swoja modle.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 2

  Minister, prokurator i (nad) sędzia w jednym. Czyli niedługo w odstawkę. Przecież prezes aż tak bardzo to mu nie ufa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX