"W tym sporze idzie o jedno, by sądy miały odpowiednie kręgosłupy. Żeby nie były czyjeś"

- Dokonuje się reformy w imię zwrotu sądów ludowi, a robi się coś przeciwnego. Tworzy się grupę elitarną, która nie będzie sądziła zwykłych spraw - tak o pomysłach PiS na SN mówi prof. Ewa Łętowska. Pierwsza w historii Polski RPO ostrzega, że szykowane zmiany zwiększą władzę min. Ziobrze.

Dla prof. Ewy Łętowskiej najnowszy pomysł PiS to nie tylko kwestia tego, co zapisano w projekcie ustawy  dotyczącej Sądu Najwyższego.Ale także problem sposobu, jak się tego dokonuje.

Już sam sposób zgłoszenia projektu nowelizacji, zdaniem byłej rzecznik praw obywatelskich, budzi wątpliwości.

Dokonuje się tego wszystkiego pod hasłem demokratyzacji. Ale czy zapoczątkowany w Sejmie proces legislacyjny odpowiada kryteriom demokratycznym? Projekt pojawił się nagle, przed północą, nikt go nie znał

- wyliczała profesor w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim w TOK FM.

Warto przypomnieć, że projekt kontrowersyjnych zapisów zgłosili posłowie PiS. A projekt poselski omija, obowiązkowy dla projektów rządowych, etap konsultacji.

Wszechmocny minister

Zgodnie z najważniejszym zapisem poselskiej propozycji, po wejściu ustawy w życie w stan spoczynku odejdą wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, poza osobami wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

I tu dochodzimy do jednej z kluczowych kwestii. Bo dzięki nowej ustawie minister zyska kolejne uprawnienia. A jest już przecież prokuratorem generalnym; a przygotowane przez PiS zapisy dotyczące KRS i ustroju sądów dają mu wielką władzę, w obsadzaniu stanowisk sędziowskich.

"To jest pomysł jak z czasów PRL" - Ewa Siedlecka o pomysłach PiS ws. SN>>>

Dzięki nowelizacji przepisów o SN minister będzie miał wpływ nie tylko na kariery sędziów i prokuratorów.

- Nowa izba dyscyplinarna w SN ma zajmować postępowaniami dotyczącymi nie tylko sędziów, ale także adwokatów, radców prawnych... Przedstawiciele tych wszystkich grup zawodowych mogą się bać, że narażą się ministrowi - podkreśliła prof. Ewa Łętowska.

Spór, który toczymy, idzie o jedno: żeby sądy miały odpowiednie kręgosłupy, żeby nie były czyjeś. Nawet jeśli się mylą, to niech się mylą na własny rachunek, a nie dlatego, że są zbyt usłużne albo zbyt głuche

przekonywała prawniczka w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim.

SN odwrócony do obywateli

Pierwsza w historii Polski rzecznik praw obywatelskich uważa, że rządzący nie poprzestaną na zmianach zaproponowanych w ustawie.

- Nowy Sąd Najwyższy ma liczyć ponad 40 osób, a przy zachowaniu obecnej kompetencji to niemożliwe. Przypuszczam więc, że dalszym etapem reformy będą jakieś zmiany dotyczące kasacji. I SN  zostanie z zagadnieniami prawnymi i problematyką bardziej abstrakcyjną. A to już było, w czasach mojej młodości - stwierdziła prof. Łętowska.

Dokonuje się tej całej reformy w imię zwrotu sądów ludowi, a robi się coś zupełnie przeciwnego. Tworzy się grupę elitarną, która nie będzie sądziła zwykłych spraw. To będzie grono, które będzie się zajmowała doprecyzowaniem istniejących norm

- mówiła prawniczka w TOK FM.

"Jeśli te zmiany przejdą, to Polski nie będzie w UE. Za kilka lat obudzimy się w objęciach Putina" - ostrzega b. minister sprawiedliwości

Prof. Ewa Łętowska uważa, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, iż najnowszy pomysł PiS jeszcze bardziej naruszy zasadę trójpodziału władz. Konstytucyjną zasadę trójpodziału władz.

Zmiany przepisów dotyczących Sądu Najwyższego wzmocnią władzę wykonawczą, kosztem sądowniczej.

"Alarm bombowy przerwał wykład prof. Łętowskiej. Ale nie powstrzymał jej od mówienia o konstytucji">>>

''Ziobro kontra Zoll to jakby trampkarze atakowali Ligę Mistrzów''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (113)
"W tym sporze idzie o jedno, by sądy miały odpowiednie kręgosłupy. Żeby nie były czyjeś"
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 13 razy 7

  Ad @bart5551 "W tym sporze chodzi o oderwanie komunistów i UBecję od władzy."

  Po pierwsze pozostalosci komuny, UBecji
  i neonazisci schronili sie wlasnie w PiS.
  Wlasnie robia ZAMACH STANU na Rzeczypospolita
  zmierzajac do stalinowskiego/nazistowskiego/rosyjskiego
  systemu sadownictwa na partyjny telefon z przeksztalceniem
  wymiaru sprawiedliwosci w APARAT TERRORU
  i utworzenia nazistowskiej DYKTATURY.
  Jest to ZBRODNIA wobec Narodu Polskiego,
  za ktora najwyzszy wymiar kary to jeszcze za malo.

  Po drugie tu nie ma sporu - jest PiS-owski ZAMACH STANU..

  PiS nie ma konstytucyjnej wiekszosci
  i usluje NIELEGALNIE zmieniac ustroj
  droga ZAMACHU STANU.
  Za przestepstwa przeciw Rzeczypospolitej beda PiS-dzielcy siedziec
  zgodnie z Art. 127 kk do dozywocia,
  a jak sprobuja represji lub terroru beda wisiec.

 • chateau

  Oceniono 17 razy 7

  Całe to "zwracanie ludowi" jest zwykłym zawracaniem dupy ludowi ciemnemu.

  Zwróćmy ludowi nie tylko sądy. Zwróćmy szpitale, lekarzy, restauracje, kucharzy, kelnerów, warsztaty naprawy samochodów, mechaników, informatyków i wszystko to, czego lud nie rozumie, ale czego potrzebuje.
  Zróbmy Narodowe Izby Branżowe zarządzające zrzeszonymi fachowcami, a podległe właściwemu ministrowi. Pokaż lekarzu co masz w garażu.

  I wszystko będzie chodziło jak w zegarku. Radzieckim.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 5

  Durne pisiory chyba zapomniały, że Macierewicz przesunął Leopardy pod Warszawę. Jak tak dalej pójdzie to one chwila moment pod Sejm podjadą.

  I niech się Macierewiczowi nie wydaje, że ma kontrolę nad armią, bo Komorowski z Koziejem na odchodne tak skomplikowali strukturę dowodzenia, że GRU się nie połapało kto jest kto. Dymisje Macierewicza nawet nie naruszyły organizacji.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 5 razy 3

  Do wyznawców kaczyzmu.
  Pamiętajcie, że we wszystkich badaniach Sejm i posłowie mają mniejsze zaufanie niż sądy i sędziowie.

 • Marcin Hryniewicz

  Oceniono 5 razy 3

  A.to wina PO .. Mieli Ziobre na.widelcu. Mozna.bylo pistawic mu zarzuty, Trybunal Stanu itp.. To teraz macie super ministra ktory bedzie.decydowal o kazdym wyroku istotnym dla systemu i panstwa. Brawo PO !!! To wasza wina zapamietajcie... i nie miejcie pretensji teraz... W koncu soe uderzcie choc raz w piers... tyle na.ten temat...

 • dante_waw

  Oceniono 13 razy 3

  Gwoli przypomnienia
  wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20605135,prof-ewa-letowska-sprawiedliwosc-trzeba-sobie-u-nas-wyszarpac.html

  Jezeli sedziowie... uderza sie w koncu w piersi... pierwszy pojde na Wiejska ich bronic ... ale napierw chce uslyszec ze to co bylo, bylo do doopy i ze mamy plan to naprawic i jak.... same konkrety..... w innym wypadku nie ma zadnego znaczenia czy sadami rzadzi KRS czy Ziobro

 • kejwus

  Oceniono 16 razy 2

  Nie ma bata na tych łobuzów z pisu. Jeszcze szansa w parlamencie europejskim.Skutecznym hamulcem na tych bydlaków bedzue wstrzymanie dotacji za łamanie praworządności

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX