"Oczekuję od prezydenta konkretów" - Gasiuk-Pihowicz apeluje o konsultacje ws. ustaw o KRS i SN

- Są ważniejsze tematy do omówienia niż koncentrowanie się na personaliach - tak Kamila Gasiuk-Pihowicz odpowiadała w TOK FM, na pytania dot. typowania jej na liderkę antyrządowej opozycji. Posłanka oczekuje od prezydenta szybkiego zaczęcia szerokich negocjacji w sprawie nowelizacji ustaw o KRS i SN.

- Wyrazu uznania w stosunku do mnie rozumiem jako głosy wsparcia dla pewnej idei i tego, co się dało. Ale przede wszystkim myślę o tym, co teraz trzeba zrobić. Są ważniejsze tematy do omówienia niż koncentrowanie się na personaliach - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz w rozmowie z Jackiem Żakowski.

To w posłance Nowoczesnej część komentatorów dojrzało, po ubiegłotygodniowych protestach, mocną kandydatkę na liderkę opozycji.

- Tak po ludzku jest to przyjemne, ale nie o to chodzi. Mamy do czynienia z atakiem na demokrację. Najważniejsze więc są wyzwania, które przed nami stoją. Powtarzam apel do prezydenta, by podał konkrety, jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw o KRS i SN. Bardzo bym nie chciała, żeby się to wszystko rozmyło. Żebyśmy wylądowali z  dwoma projektami napisanymi ukradkiem, bez konsultacji społecznych - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Uwaga! Projekty wysokiego ryzyka

Prezydent Duda dał sobie dwa miesiące, na przygotowanie projektów nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz w konsultacjach dotyczących prezydenckich projektów powinni wziąć udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy, eksperci.

- Chciałabym wiedzieć, kiedy zaczną się konsultacje, z kim będą prowadzone. Myślę, że teraz wszyscy powinniśmy wywrzeć presję na prezydenta, by te konkrety się pojawiły. To są newralgiczne ustawy,w których mogą się pojawić rozwiązania niekonstytucyjne - ostrzegła posłanka Nowoczesnej.

"Mam nadzieję, że PiS uszanuje wolę prezydenta. I sejmowa większość przyjmie prezydenckie weta">>>

DOSTĘP PREMIUM