"Duda i jego obóz nie są przygotowani, by prowadzić wojnę pozycyjną z PiS"

- Zachowanie PiS to testowanie wytrzymałości psychicznej i sprawności politycznej ośrodka prezydenckiego - ocenił w TOK FM dr Rafał Matyja. Wg politologa, Duda sam na siebie "zastawił największą pułapkę". Bo bez rozejmu z PiS nie uda mu się przeforsować projektów ustaw o KRS i SN.

Dr Rafał Matyja jest przekonany, że decyzja Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw firmowanych przez PiS na trwałe zmieni relacje w obozie rządowym.

- Z logiki zdarzeń i z tego co sądzi Jarosław Kaczyński wynika, że ktoś kto "zawiódł" już nigdy nie będzie miał pewnego zaufania. Bo zawsze będzie obawa, że w bardzo ważnym momencie nie poprze swojej rodzimej partii. To konflikt, który będzie naznaczał cały dalszy ciąg prezydentury Andrzeja Dudy - mówił politolog w TOK FM.

Jak ocenił gość Piotra Maślaka, gdyby prezydent kierował się jedynie rachunkiem politycznym, możliwe, że podjąłby zupełnie inną decyzję i nie zawetował dwóch z pakietu trzech ustaw dotyczących sądownictwa.

Weto to decyzja wagi ciężkiej. Nie chodzi tylko o meritum sprawy, czyli zapisy ustaw, ale o spokój społeczny. Prezydent rozwiązał ważny problem.

- stwierdził wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Co może PiS?

Andrzej Duda błyskawicznie odczuł, że PiS jest na niego obrażony. I nie widać szans, by były szanse na szybkie ocieplenie relacji między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką.

Prezydenta krytykują członkowie rządu i inni prominentni działacze PiS. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", zaraz po poniedziałku z niektórych regionalnych biur partii znikły plakaty z kampanii prezydenckiej.

Ataków nie zmniejszyło nawet podpisanie przez Dudę nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, która radykalnie zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości.

Ale zdaniem gościa TOK FM, najgorsze dopiero przed Andrzejem Dudą.

Prezydent największą pułapkę sam na siebie zastawił, mówiąc że zaproponuje projekt ustawy o KRS i SN. Bo jeśli zaproponuje je w warunkach konfliktu ze swoją partią, to ona te ustawę mu poprawi. Te ustawy to  bardzo skomplikowany element gry między PAD a PiS

- mówił dr Matyja w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u".

I podkreślił, że PiS testuje "wytrzymałość i sprawność polityczną" Andrzeja Dudy i jego współpracowników.

- W takim konflikcie padają słowa, które zostają na długo w pamięci osób krytykowanych, obrażanych. To będzie trochę testowanie wytrzymałości psychicznej i sprawności politycznej ośrodka prezydenckiego. On nie jest przygotowany, by prowadzić wojnę pozycyjna z własnym obozem. To bardzo trudne. I to moim zdaniem, będzie polityczną treścią najbliższych tygodni - uważa dr Rafał Matyja.

Prezydent Duda ogłaszając decyzje o zawetowaniu ustaw o KRS i SN zapowiedział, że projekty nowelizacji chce przygotować w ciągu dwóch miesięcy.

"Oczekuję od prezydenta konkretów"

DOSTĘP PREMIUM