Co nam zostanie po zrywie w obronie niezależnych sądów? "Trzeba się przekonać do polityki"
Demonstracje w obronie niezależności sądów to drugi, po Czarnym Proteście z jesieni 2016 roku, sukces ruchów obywatelskich.
Jak ocenia Jacek Żakowski, manifestacje pokazały słabość partii opozycyjnych. - Jeżeli nie będą w stanie przejść wewnętrznej przemiany, to staną się dysfunkcjonalnym ciężarem w procesie odbudowywania w Polsce demokratycznego państwa prawa, a nie stymulatorem tego procesu - uważa publicysta.
Ale wyzwania stoją nie tylko przed partiami opozycyjnymi. Także przed tymi, którzy odnieśli sukces stoi poważne zadanie.
- Warunkiem by to wszystko skończyło się sukcesem, jest zorganizowanie się. Ta codzienna, ciężka praca jest poważnym wyzwaniem. Trzeba zorganizować biura, zbierać pieniądze. Jeśli chodzi o ruchy społeczne to jest dużo trudniejsza faza - mówił w TOK FM prof. Jan Kubik z Uniwersytetu Londyńskiego.
"Trzeba przekonać się do polityki"
Niechęć wobec polityków nie jest w Polsce nowym zjawiskiem. Widać ją m.in. przy okazji wyborów. Przyzwyczailiśmy się już do niskiej frekwencji wyborczej.
Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Polityczna" zwraca uwagę na to, że "trzeba się przekonać do polityki". - By ci wszyscy ludzie, którzy protestowali, mieli na kogo głosować.
Jak przypomniała publicystka, przez "fazę zmiany społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwo polityczne" przechodziły np. bałkańskie ruchy obywatelskie.
- Był moment diagnozy, że "oni" w parlamencie nas nie reprezentują, musimy się zorganizować i znaleźć ludzi, którzy wystartują w wyborach. To moment kiedy obywatele i obywatelki muszą stracić tę cnotę obywatelskości i powiedzieć sobie, że decyzje podejmuje się też w czasie wyborów, w parlamencie - mówiła Wiśniewska w "Poranku Radia TOK FM".
"Nie oczekujmy, że natychmiast po protestach pojawią się nowe organizmy polityczne">>>
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
Nowa "wrzutka wyborcza" PiS z emeryturami. Ekspertka odsłania kulisy. "W strachu przed strajkami"
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie
- Franciszek po operacji. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża
- "Nie wiedzieli, co kradli". Z pociągu zniknęły cztery skrzynie z amerykańską amunicją, która miała trafić do Ukrainy
- Kolejny "występ" Adama Glapińskiego. Jak co miesiąc. O czym mówił szef NBP?