Sędzia ETS: Dalsza wycinka Puszczy, już po decyzji Trybunału, łamie zasadę równego traktowania

- Wycinka Puszczy Białowieskiej trwa. To pierwszy przypadek w historii, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości - przypomina prof. Marek Safjan, b. prezes TK, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu.

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że "prace w Puszczy Białowieskiej nie zostaną przerwane". To polska odpowiedź na postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał zaprzestanie prowadzenia wszelkich prac na terenie Puszczy Białowieskiej do czasu wydania ostatecznej decyzji.

Postanowienie zabezpieczające ws. wycinki Puszczy Białowieskiej 

- I tu zaczynają się schody. Toczy się postępowanie ws. Puszczy Białowieskiej o naruszenia prawa unijnego, i w ramach tego postępowania wydano postanowienie zabezpieczające, żeby to postępowanie mogło doprowadzić do skutku pozytywnego. Ono powinno zostać natychmiast wykonane. To nie przyzwoitość, to jest obowiązek państwa - przypomina prof. Marek Safjan w "Poranku Radiu TOK FM".

Sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zwraca uwagę, że to pierwszy przypadek w historii, kiedy państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości. Przypomina też, że podobne postanowienie było wydane wobec prac przy budowie trasy przez Dolinie Rospudy, kiedy to ówczesny rząd PiS zastosował się do decyzji ETS.

Polska mówiąc "nie" narusza zasadę równego traktowania

- Tego rodzaju sytuacja jest całkowicie niezgodna z postanowieniami traktatu akcesyjnego. Polska przystępując do traktatu unijnego jednocześnie zobowiązała się do przestrzegania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, który jest jedynym organem uprawnionym do interpretacji prawa unijnego i orzekania o jego zgodności z normami traktatowymi - mówi prof. Safjan. 

Polska mówiąc "nie" (wstrzymaniu wycinki - red.) narusza zasadę równego traktowania w stosunku do innych państw. Wyobraźmy sobie sytuację, w której np.  postanowienie zabezpieczające jest wydawane w stosunku do Niemiec o ochronę żywotnych interesów innych krajów członkowskich, w tym Polski, gdy chodzi o np. określone zasady swobodnego przepływu usług czy towarów. A Niemcy mówią "nie". My mamy zupełnie inne zdanie w tej sprawie. Jeżeli tego rodzaju zachowania państw członkowskich by się powtarzały, to można powiedzieć, że jest to koniec przestrzeni prawnej Unii Europejskiej

- ostrzega sędzia.

Pytany o to, co Polsce może grozić w związku z niezastosowaniem się do postanowienia ETS, prof. Marek Safjan przypomniał, że ostateczne postanowienie ws. wycinki Puszczy Białowieskiej będzie wydane pod koniec sierpnia, ale to nie zmienia w niczym faktu, że już dzisiaj to postanowienie obowiązuje i powinno być wykonywane. 

Sędzia nie odpowiada wprost na pytanie o konsekwencje. Jak tłumaczy, Trybunał przygotowuje odpowiedź, ale on sam - jako sędzia EST - musi być bardzo oszczędny w wypowiedziach na temat konsekwencji za odmowę wykonywania postanowienia zabezpieczającego.

Ostateczną decyzję w sprawie wstrzymania wycinki unijni sędziowie podejmą po zapoznaniu się z argumentami Polski. Ministerstwo Środowiska ma czas na ich przedstawienie do 4 sierpnia. Szef resortu zapewnił, że termin zostanie dotrzymany.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (97)
Puszcza Białowieska. "Dalsza wycinka łamie zasadę równego traktowania"
Zaloguj się
 • mr.creosote

  Oceniono 31 razy 25

  A kary będziemy płacić my wszyscy, a nie Szyszka. Dlaczego prawica z taką pogardą traktuje nasze dziedzictwo narodowe?

 • art_102

  Oceniono 28 razy 20

  Szyszko i jego kumple maja w du...ie kary, które mogą być nałożone na Polskę, bo te spłacimy my, a on ogłasza wszem i wobec, ze wycinki nie przerwie, bo ma jeszcze do wycięcia ponad milion drzew. On już za nie wziął kasę, wiec nie odpuści, nawet jakby cały kraj puścił z torbami, Co go to obchodzi? Ten przydupas Rydzyka modli sie do mamony, otacza bandziorami, i rżnie kilkusetletnie drzewa, zeby napchać własne koryto, jak reszta pisu, zresztą. Po nich choćby i potop, co ich to obchodzi, dorwali się jak do darmowej wyżerki i nie dopuszczą póki źródło nie wyschnie, a potem z nudów i dla pokazania swojej władzy, za pomocą kukizowej broni i uzbrojonych kiboli, będą nas "wyrzynać" jak te drzewa. I tak budyniowate sieroty klasowe zdewastują nasz kraj.

 • vaterlandnl

  Oceniono 21 razy 17

  Kazda zlotowka stracona przez Polske na kary powinna zostac pokryta z prywatnych zasobow pana szyszko. Jesli tak sie nie stanie to oczekuje, ze kilka organizacji zajmie sie pozwem bezposrednio przeciwko temu kryminaliscie.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 23 razy 15

  Postanowienie zabezpieczające ws. wycinki Puszczy Białowieskiej jest orzeczeniem sądu w sporze między Komisją Europejską a Polską. Z chwilą nie wykonania tego orzeczenia wchodzimy na grunt prawa karnego, gdyż jest przestępstwo przeciw wymiarowi sprawiedliwości a konkretnie naruszające art. 244 kk w związku z art. 232 § 2 kk, który mówi, że kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe sądu .... w tym, popełnionego na szkodę międzynarodowego trybunału karnego lub jego organu działającego na podstawie umowy międzynarodowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Oczywiście obowiązek ścigania spoczywa na stronie polskiej i dotyczy osób odpowiedzialnych za wykonanie tego postanowienia, a więc pani premier Szydło i pana ministra Szyszko.
  Elementem rozstrzygającym o ściganiu może być sformułowanie ' kto przemocą ...' gdyż w powszechnym rozumieniu przemoc utożsamiana jest z agresją, jednakowoż na gruncie prawnym przemoc rozumiana również bywa, jako zaniechanie obowiązku, które ma charakter intencjonalny, jest naruszeniem praw, w tym wypadku sądu (ETS) i istnieją szkody w postaci narusza zasadę równego traktowania.
  Jest to bardzo 'osobliwy', przypadek i dobrze by było aby Polska, która wywołała niechlubną 'osobliwość', zapisała się chlubnie w tworzeniu ładu prawnego Europy i wsadziła panią premier Szydło i pana ministra Szyszko do pudła .... najlepiej na 5 lat bez prawa przedterminowego zwolnienia.

 • def11

  Oceniono 15 razy 11

  Kary bulić będziemy jak za zboże, no ale przecież Szyszko nie płaci ze swoich, to co tam..
  "Sądy są dla słabych", a PiS przecież to bolszewicka potęga

 • Adam Sowa

  Oceniono 18 razy 10

  A gdzie jest tutaj premier Szydło??? To ona jest szefem rządu i Szyszko bezwarunkowo jej podlega !!! Czy Polska opuściła w wakacje struktury EU i UNESCO? Nie rozumiem na jakiej podstawie urzędnik Szyszko łamie na własną rękę postanowienia Trybunału Sprawiedliwości !!!

 • Emil Bonik

  Oceniono 17 razy 9

  70% Puszczy leży po stronie białoruskiej !!! Białoruś nie prowadzi żadnych wycinek w związku z kornikiem! Pytanie: jaki więc sens ma dewastacja Puszczy po polskiej stronie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX