Zapis o obowiązkowej religii w statucie szkoły. Odpowiedź kuratorium z Poznania? "Brak słów"

W statucie Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Bonum Futurum w Tulcach w Wielkopolsce znalazł się zapis "Religia w szkole jest przedmiotem obowiązkowym". To szkoła niepubliczna, ale o uprawnieniach szkoły publicznej. W sprawie zmiany statutu interweniowała Fundacja "Wolność od religii". Ale Kuratorium z Poznania problemu nie widzi.

Fundacja jeszcze w listopadzie 2016 roku wystosowała pismo do dyrekcji szkoły w Tulcach z wnioskiem o zmianę statutu szkoły - tak by statut był zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Przywołano przy tym m.in. Ustawę o Systemie Oświaty, ale też rozporządzenie MEN z 14.09.1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Rozporządzenie mówi m.in. o tym, że uczestniczenie lub nieuczestniczenie w lekcjach religii nie może być powodem dyskryminacji.

Szkoła fundacji nie odpisała, dlatego o sprawie powiadomiono Kuratorium Oświaty w Poznaniu, z prośbą o przeprowadzenie kontroli. Dziś do fundacji dotarła odpowiedź. - Brak słów - mówi Dorota Wójcik, prezeska Fundacji "Wolność od religii".

Kuratorium odpowiada: Zapis w statucie jest, ale...

Z pisma z Kuratorium Oświaty wynika, że owszem, w szkolnym statucie znalazł się zapis, że religia jest obowiązkowa, ale - jak wyjaśniła szkoła - wprowadzono go tylko po to, by... kontrowersji wśród rodziców nie budził np. symbol krzyża w klasach, czy aby nie było zastrzeżeń do organizacji rekolekcji oraz mszy świętych na początku i na zakończenie roku szkolnego. 

Odpowiedź Kuratorium z PoznaniaOdpowiedź Kuratorium z Poznania Fot. TOK FM

Dyrekcja szkoły wyjaśniła pracownikom kuratorium, że nikt nikogo do uczestnictwa w lekcjach religii nie zmusza. "Ustalono, że do szkoły przyjmowani są uczniowie, których rodzice złożą stosowny wniosek, bez względu na światopogląd, a lekcje religii organizowane są na zasadzie dobrowolnego wyboru" - czytamy w stanowisku podpisanym przez starszego wizytatora, Katarzynę Kujawę-Kruszewski.

Kuratorium problemu więc nie widzi, przywołuje przy tym odpowiedź MEN na jedną z interpelacji, z kwietnia 2017 roku: "Prawo oświatowe nie definiuje szkoły jako instytucji świeckiej. Instytucja szkoły określana jest jako szkoła publiczna, wspomagająca rodziców w ich funkcji wychowawczej. Przepis art. 53 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje rodzicom prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnego z ich przekonaniami".

Fundacja "Wolność od religii" obawia się, co będzie dalej

- Okazuje się, że w Polsce, w której rządzi PiS, w statutach szkół, można już wprowadzić zapis, że religia jest obowiązkowa, ponieważ w klasach wiszą krzyże, spowiedź jest organizowana w kantorku wuefistów, rekolekcje odbywają się w szkole zamiast normalnych lekcji, a katolicka msza na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego zawsze jest w sali gimnastycznej. Poza tym szkoły obchodzą Dni Papieskie, organizują pielgrzymki do Częstochowy, zamiast lekcji są próby do jasełek, ukrzyżowania lub komunii, w zależności od pory roku, konkursy pod nazwą „Wiara w Boga jedyną drogą do zbawienia” są premiowane na świadectwach, a religia zawsze jest pomiędzy językiem polskim a matematyką. Obowiązkowo - mówi Dorota Wójcik, prezeska fundacji.

W Sejmie debata o "Świeckiej szkole". Nagle poseł PiS: "Swąd Szatana roznosi się po tej izbie"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (162)
Zapis o obowiązkowej religii w statucie szkoły. Odpowiedź kuratorium z Poznania? "Brak słów"
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 43 razy 39

  "że nikt nikogo do uczestnictwa w lekcjach religii nie zmusza" tylko jest obowiązkowa.

 • walsmet

  Oceniono 33 razy 31

  Jeszcze portrety Kaczyńskiego powinni powiesić obok krzyża, tak dla porządku. Katoliban szkoda słów.

 • kemor234

  Oceniono 33 razy 29

  Brakuje jedynie obowiązkowej nauki pieśni chwalących Pana.
  Pana Kaczyńskiego, przede wszystkim, rzecz jasna. I innych "łaskawych panów".
  Oraz nauki wierszy o "mordach zdradzieckich".

 • Oceniono 28 razy 26

  Ja, jako pracodawca, zapytam aplikanta
  Co zdawał na maturze, (bo nie chcę ignoranta)
  A jeśli na świadectwie religia się pojawi
  Z ogromną przyjemnością go będę mógł odprawić

  I będę apelował do moich headhunterów
  By mi nie przysyłali protegowanych kleru
  A jeśli taki trend już na rynku się utrwali
  Religia na maturze? Ciemnota! Kraj się wali…

 • def11

  Oceniono 27 razy 25

  ale matematyka wkrótce nieobowiązkowa :) tak łatwiej się owieczki pasie :)

 • loginyzajete

  Oceniono 26 razy 24

  No i super. Róbcie tak dalej, a za lat 50 w kościołach będą jedynie centra handlowe i dyskoteki... Ludzie już Was coraz bardziej dosyć mają...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX