"Jeśli nie z Niemcami, trzeba być pod butem Rosji. Kaczyński i Macierewicz muszą to zrozumieć"

- Domaganie się odszkodowań 70 lat po wojnie nie ma najmniejszego sensu. A cały ten nonsens może jedynie prowadzić do psucia stosunków polsko-niemieckich - przekonywał na antenie TOK FM dr Kazimierz Wóycicki.
To absurd. Absurd totalny. Równie dobrze można by zapytać, czy Szwedzi mają nam wypłacać odszkodowanie za potop szwedzki. Ta sprawa jest zamknięta. W oczywisty sposób Niemcy muszą odmówić

- stwierdził dr Kazimierz Wóycicki, gość audycji Przemysława Iwańczyka. Historyk odniósł się w ten sposób do informacji, że Biuro Analiz Sejmowych bada możliwość domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec oraz słów ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Przypomnijmy, że minister stwierdził, że "to nie prawda, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam wobec Niemiec. [...] Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winny są Polsce reparacje".

"Nawet Orban nie chce z Warszawą kręcić"

- To nonsens, który może jedynie doprowadzić do psucia stosunków polsko-niemieckich. Z całą pewnością Niemcy nie będą płacić. Na to jest po prostu za późno - przekonywał dr Wóycicki. Historyk zwrócił uwagę, że w wyniku polityki zagranicznej PiS Polska jest coraz bardziej izolowana na arenie międzynarodowej. - Nawet Orban nie bardzo chce z Warszawą kręcić, bo to może być dla niego szkodliwe - stwierdził historyk.

To jest niszczenie samych podstaw polskiej polityki zagranicznej i naruszanie fundamentalnych interesów Polski. A jeżeli nie jest się z Europą i z Niemcami to trzeba być pod butem rosyjskim. I to panowie Kaczyński i Macierewicz powinni dobrze zrozumieć

- mówił dr Wóycicki. Przekonywał, że rozluźnienie więzów z Europą tą w Berlinie i w Paryżu oznacza, zwrot w stronę Rosji. - Taka jest Polska geopolityka - skwitował.

DOSTĘP PREMIUM