"Ugięły się pode mną nogi. Chyba czas na stryczek". Była policjantka po decyzji Błaszczaka

- Nie zasłużyłam na to. Jechałam do pracy o 5.06, wracałam o 23. Byłam na każde zawołanie, ale nikomu krzywdy nie zrobiłam - mówi w rozmowie z TOK FM pani Anna, emerytowana policjantka, która dostanie niższe świadczenie.

Pani Anna, która w latach 90. pracowała w drogówce, później zwalczała przestępczość zorganizowaną i pełniła służbę w Centralnym Biurze Śledczym, jest jedną z tych osób, które już w wolnej Polsce były pozytywnie zweryfikowane, a teraz zostały objęte ustawą dezubekizacyjną.

Jeden dzień służby i niższa emerytura

W myśl nowych przepisów, które obejmą blisko 50 tys. emerytów i rencistów służb mundurowych, którzy choć jeden dzień przepracowali w strukturach SB lub MSW w okresie PRL, od 1 października będą mieli obniżone świadczenia.

Była funkcjonariuszka, jak wielu byłych milicjantów i policjantów, skarży się, że wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka, a ustawa zrównała ich z esbekami.

"Przepracowałam 21 lat w wolnej Polsce" 

- Ugięły się pode mną nogi. Chyba czas na stryczek. Nie zasłużyłam na to. Jechałam do pracy o godzinie 5.06, jak wracałam nierzadko była 23. Byłam na każde skinienie, każde zawołanie, ale nikomu krzywdy nie zrobiłam. 21 lat przepracowałam w policji, były odznaczenia, artykuły w gazetach, podziękowania itp. - mówi była policjantka w rozmowie z TOK FM.

- Przez całe życie sama utrzymywałam dziecko, nie miałam alimentów, nie stać mnie było, żeby dziecko pojechało na zimowisko i na wakacje. Wtedy poszłam do pracy w Służbie Bezpieczeństwa (1987-1990), gdzie pracowałam jako maszynistka, na najniższym stanowisku, w służbie przygotowawczej. Gdy przeszłam do Komendy Głównej, to ślubowanie składałam już przed gen. Markiem Papałą - wspomina pani Anna.

Jak dodaje, jest załamana, bo nie wie, gdzie teraz w wieku 65 lat znajdzie pracę, by dorobić do emerytury, bo jak mówi - kraść nie będzie. Po ocięciu świadczenie pani Anny wyniesie 1700 zł [wcześniej była funkcjonariusza otrzymywała 4 tys. emerytury - red.] i na pewno nie starczy jej na czynsz, media i pożyczki, o zdrowiu nie wspominając.

Ktoś może powiedzieć, że 1700 złotych to niezłe świadczenie, ale jak mówi była policjantka, decyzja szefa MSWiA była dla niej wielkim zaskoczeniem - zatwierdzona w czerwcu, a od października już niższa emerytura.

Zdarzają się samobójstwa

- Wiem, że są osoby, które po otrzymaniu decyzji o obniżeniu emerytury odebrały sobie życie. Mam koleżankę, która ma niepełnosprawne dziecko i też jej obniżyli. Jest sama, mówi, że nie wie, jak przeżyje - mówi pani Anna.

W związku z informacjami o samobójstwach Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych chce zapewnić pomoc psychologiczną objętym ustawą byłym funkcjonariuszom i ich rodzinom.

"Niech biorą młodszych Misiewiczów. Kilka klas... na pewno w dyplomacji do czegoś się przydadzą"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (631)
"Ugięły się pode mną nogi. Chyba czas na stryczek". Była policjantka po decyzji Błaszczaka
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 94 razy 80

  Kobieto, podziękuj sąsiadom, rodzinie i znajomym którzy głosowali na Pisią sektę. Wylewanie żalu nic nie da. Takich oszołomów wybrał nasz kochany lud.

 • antonikarcz

  Oceniono 76 razy 72

  Ważne, że ZOMO-wcy, komunistyczni prokuratorzy skazujący niewinnych, nie podlegają ustawie dezubekizacyjnej, bo gro z nich to działacze PiS, a większość to PiSi suweren.

 • frantfrantiszek

  Oceniono 65 razy 57

  Za to swojacy i ulubieńcy rydzyków dostali emerytury specjalne (niezależnie od emerytur za pracę).
  O take Polskie .....

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 56 razy 50

  Hmmmm, zawsze uczono mnie, że człowiek jest winny jak jak zostanie skazany prawomocnie przez sąd. Zbiorowa odpowiedzialność w majestacie prawa to typowe dla faszyzmu, stalinizmu i innych reżimów totalitarnych.

  Oczywiście dla "swoich" esbeków PiS robi wyjątek. W końcu jak zwalczać komunę i esbecję nie mając w swoich szeregach byłych komuchów i esbeków? Prawda towarzyszu Piotrowicz???

 • xandx

  Oceniono 50 razy 46

  mam nadzieję że po zmianie rządu wszyscy pisfaszyści też dostaną ochłapy.... ich też to prawo powinno objąć bo przecież faszystom nie powinno się należeć....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX