"To przeobrażanie się serialowego Adriana" - b. wiceszef MON o sporze Duda-Macierewicz

- Dotychczas prezydent nie miał siły i determinacji, by przeciwstawić się min. Macierewiczowi. Ale nie sądzę, by akceptował wszystkie decyzje - ocenia Czesław Mroczek (PO). Wg b. wiceszefa MON, obserwujemy "heroiczny, asertywny" okres prezydentury Andrzeja Dudy.

Prezydent zdecydował, że 15 sierpnia nie będzie uroczystego wręczenia nominacji generalskich. Na tak radykalny krok Andrzej Duda zdecydował się po raz pierwszy. Wcześniej ograniczał się do pisania listów do min. Antoniego Macierewicza. Np. w sprawie braku obsady w ataszatach wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii.

- Spór między Dudą i Macierewiczem pokazuje bardzo poważny problem w siłach zbrojnych - komentował w TOK FM Czesław Mroczek z PO.

Zdaniem byłego wiceministra obrony narodowej, decyzję prezydenta ws. nominacji generalskich trzeba łączyć z zawetowaniem przez Andrzeja Dudy dwóch ustaw dotyczących sądownictwa.

To jest proces przeobrażania się serialowego Adriana w prezydenta. Do podpisywania wszystkiego wystarczy Adrian, do wypełniania poważnych obowiązków potrzebny jest prezydent. Pan Andrzej Duda wszedł na ścieżkę wykonywania poważnych obowiązków

- ocenił Mroczek.

Iskrzyło od dawna

Według gościa 'Poranka Radia TOK FM", powstrzymywanie się prezydenta od spektakularnych działań w sprawie sytuacji w wojsku, nie oznacza, że Andrzej Duda akceptował działania min. Macierewicza.

-  Dotychczas nie miał siły i determinacji, by przeciwstawić się ministrowi. Ale  nie sądzę, by akceptował wszystkie decyzje. Iskrzenie było widać wcześniej. Jest pytanie, jak długo prezydent wytrzyma na ścieżce wykonywania obowiązków? A w moim przekonaniu Andrzej Duda z utęsknieniem czeka na jakąś formę ugody z PiS - ocenił Czesław Mroczek.

Poseł PO uważa, że jeśli do zbliżenia między prezydentem i obozem rządowym dojdzie, może skończyć się okres prezydentury, "który będzie nazywany heroicznym albo asertywnym".

"Premier interweniuje w sprawie sporu Duda-Macierewicz. Pisze o animozjach i nadmiernych emocjach">>>

DOSTĘP PREMIUM