"To była ustawka, ale nie nasza". Kamiński o incydencie w Gruzji z Lechem Kaczyńskim w 2008 roku

- Nie zgadzam się ze stwierdzeniem b. prezydenta Gruzji, że w Smoleńsku był zamach - powiedział Michał Kamiński w Radiu TOK FM. B. rzecznik Lecha Kaczyńskiego skomentował słowa Micheila Saakaszwilego, który uważa, że katastrofa z 10.04.2010 była zemstą Władimira Putina.

Były prezydent Gruzji niedawno był w Polsce. Micheil Saakaszwili, którego ojczyste władze oraz Ukraina, gdzie przez chwilę był gubernatorem Odessy, pozbawiły obywatelstwa, stwierdził, że katastrofa smoleńska była zemstą Władimira Putina na Lechu Kaczyńskim.

Zdaniem Saakaszwilego, rosyjski prezydent 10 kwietnia 2010 roku mścił się na prezydencie Polski za uratowanie państwowości gruzińskiej i próbę zmiany geopolityki regionu. - Myślę, że Rosjanie mieli zasoby techniczne, które pozwoliły na zniszczenie tego samolotu - powiedział polityk w TVP Info.

Pytany o te słowa Michał Kamiński, powiedział, że choć ceni Saakaszwilego, to się z nim nie zgadza.

- Obserwuję to, co się dzieje z Gruzją, a Saakaszwili zrobił wiele dobrego, także dla pamięci Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. Jest człowiekiem, który stawiał się rosyjskiemu imperializmowi. Jego pobyt polityczny na Ukrainie trudno uznać za udany, wszedł w konflikt ze szczerymi ukraińskimi patriotami - przypomniał poseł Europejskich Demokratów.

"W sposób oczywisty prezydent Saakaszwili zrobił ustawkę"

Wtedy Dominika Wielowieyska spytała gościa o okoliczności incydentu w Gruzji z 2008 roku, kiedy przy granicy z Osetią Płd. padły strzały.

Nie myśmy wywieźli prezydenta Kaczyńskiego w nieznany teren. Powiem szczerze, że sam byłem tym przerażony. W sposób oczywisty prezydent Saakaszwili zrobił ustawkę. Wtedy jeszcze tego nie wiedziałem. Myśmy wiedzieli, że kolejny minuty mijają, a z mojej wiedzy na temat geografii Gruzji wiedziałem, że już dawno powinniśmy być na miejscu

-  wspominał Michał Kamiński. - Później okazało się, że byliśmy na granicy (z Osetią Płd.- red.) - dodał.

Po wybuchu pięciodniowej wojny gruzińsko-rosyjskiej o kontrolę nad jej prorosyjską prowincją Osetią Południową, w listopadzie 2008 roku do Gruzji z wizytą przyleciał Lech Kaczyński. Prezydent Polski z Micheilem Saakaszwilim mieli pojechać z Tbilisi do jednego z osiedli przy granicy z Osetią Płd. Podczas przejazdu konwój samochodów został zatrzymany przy granicy prowincją. Wtedy padły strzały. Nikt nie odniósł obrażeń.

Prezydent Lech Kaczyński zachował się wtedy z dużą odwagą. Nie myślał o swoim bezpieczeństwie tylko o bezpieczeństwie tłumaczki. On się o nią przede wszystkim troszczył. To było niezwykle szlachetne

- opowiadał Kamiński. 

Polityk przyznał, że ostrzał na granicy to było przeżycie. - To była ustawka, ale nie nasza. Myśmy naprawdę o tym nie wiedzieli - dodał Michał Kamiński.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM