Biedroń: Wojewoda miał 80 km do epicentrum katastrofy, przyjechał po 3 dniach. Państwo w ruinie

- Państwo powinno szybko uczyć się, wyciągać wnioski i zapewnić coś na co umówiliśmy się z państwem, czyli poczucie bezpieczeństwo. A tak się nie stało - komentuje zbyt późną reakcję rządu na skutki nawałnicy prezydent Słupska.

Zdaniem Roberta Biedronia, gościa "Poranka w Radiu TOK FM", władze już dawno powinny wyciągnąć wnioski z podobnych katastrof z przeszłości. Jednak - jak twierdzi prezydent Słupska - ostatnie wydarzenia związane z nawałnicą w województwie pomorskim pokazują, że państwo wciąż jest nie sprawne.

- Beata Szydło miała rację, kiedy mówiła, że Polska jest w ruinie. Przewidziała, że Polska będzie w ruinie instytucjonalnej. No i dzisiaj tak się stało. I to jest ta laurka dla władzy po dwóch latach - ocenia Biedroń.

"Rozczarowującą" prezydent Słupska nazywa postawę Wojewody Pomorskiego, który nie dość, że nie pojechał od razu na miejsce kataklizmu, to jeszcze w skandaliczny sposób skomentował potrzebę wysłania wojska do regionu. Chodzi o słowa wojewody Dariusza Drelicha, który powiedział, że "do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będzie wzywać wojska".

Wojewoda Drelich to także mój wojewoda. Rozczarowujące komentarze, rozczarowująca reakcja. Jak można, żeby wojewoda, który ma 80 km do epicentrum tej katastrofy, przyjeżdża po trzech dniach w to miejsce? Kto jak nie on powinien tam być pierwszy? Powinien (wojewoda) natychmiast wsiąść w samochód i zobaczyć co tam się stało. On jest gospodarzem tego regionu

- przypomina samorządowiec ze Słupska. Biedroń dodaje, że w tej konkretnej sprawie stało się jeszcze coś bardzo złego z punktu widzenia mieszkańców.

Jako samorządowiec dostałem dzisiaj taki sygnał, że kiedy coś takiego wydarzy się u mnie i podniosę słuchawkę i zadzwonię do wojewody, to takiej pomocy od organów państwa szybko nie otrzymam. I to jest bardzo zły sygnał dla 2,5 tys. gmin w Polsce i ich mieszkańców

- ostrzega Robert Biedroń.

Prezydent Słupska przypomina, że jako samorządowiec wie, jak postępować w podobnych sytuacjach, bo ma centrum zarządzania kryzysowego i wie do jakiej jednostki wojskowej dzwonić. Jak mówi, wie też, że samorządowcy, którzy byli na miejscu już kilkanaście minut po tragedii, informowali władze centralne, że potrzebna jest pomoc, ale jej nie otrzymali.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Robert Biedroń: Beata Szydło miała rację. Polska jest dzisiaj w ruinie instytucjonalnej
Zaloguj się
 • poppers68

  Oceniono 43 razy 37

  Można było się zżymać na 8 lat rządów PSL-PO Można by uznać, iż " zegarek Nowaka" czy nagrane bajdury bez znaczenia w Sowa i Przyjaciele były ważniejsze niż rekordowo wysoki wynegocjowany przez Bieńkowską budżet dla Polski z UE czy każdorazowa i skuteczna walka ministra rolnictwa Sawickiego o dodatkowe fundusze dla polskiej wsi.
  Można też przyjąć, że w zamian mamy wyprzedaż koni w Janowie za 2 peso, że mamy z jednej strony wytrzebione lasy przez żywioły a z drugiej przez pazerność i małe interesiki ministerialne a zamiast śmigłowców dla naszych chłopaków z armii - monety okolicznościowe z wybitym ukochanym faworytem ministra. Można też już chyba spokojnie przyjąć , iż najbliższe negocjacje ws. budżetu okażą się zwycięską porażką negocjatorów polskich a kolejne wybory przyniosą kwiatki w postaci nowej arystokracji , która już na poziomie Wojewody nie sprząta liści a niebawem na poziomie gminy zacznie odtwarzać ukochane przez dziadów naszych Państwowe Gospodarstwa Rolne - słynące jako baza do wynoszenia przez pracowników wszystkiego co ma wartość w chłopskich chałupach i czworakach.
  Brawo Polacy - tego potrzebował ten kraj : kolejnego przykładu BEZROZUMNEGO wyboru Suwerena.

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 37 razy 31

  w razie katastrofy natychmiastowa pomoc jest niemozliwa bo kaczak spi zagrzebany w koldre jak w stanie wojennym a nikt inny decyzji nie podejmie.

 • rasta-mw

  Oceniono 36 razy 28

  Ta sytuacja udowodniła, że mamy teoretyczne państwo w ruinie, a miała być dobra zmiana.
  Jeszcze jedno smuci, uszkodzone domy są okradane! Na miejscu jest za mało policji. Błaszczak powinien podać się do dymisji, na miesięcznice bez trudu zwozi 2tys policjantów, a tam gdzie są potrzebni to ich nie ma.

 • linda7608

  Oceniono 34 razy 26

  PiS jak byl w opozycji, to na miejscach katastrof zjawial sie jeszcze tego samego dnia. Jak widac eksperyment z oderwaniem ich od law opozycji sie nie powiodl i nalezy zrobic wszystko, zeby do swojej dawnej roli jak najwszybciej powrocili.

 • spyderman2

  Oceniono 23 razy 19

  Ręce opadają.Ignorancja tego nierządu przerosła już wszelkie granice przyzwoitości. Traktują Polskę jak własny folwark,a właściwie to nie ma na to określenia,bo o folwark to dziedzic dbał,a nie rozkładał.Kiedy się to skończy?

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 18

  za mało ofiar, żeby się lansować po pis'owsku

 • boshary

  Oceniono 26 razy 18

  Panie Biedroń gospodarzem to jest Pan a on to namiestnik pani z broszką.

 • larsek

  Oceniono 28 razy 18

  Za demontaż państwa winni będą rozliczeni, ale przedstawiciele Watykanu, którzy najbardziej popierali ich, ponownie (jak w Targowicy) wyjdą bez winy?

 • anonim_ka

  Oceniono 19 razy 17

  Oj Panie Robercie , PiS nie będzie Pana lubił , jeśli jak " krowie na rowie " pokazuje Pan ich brak kompetencji , odpowiedzialności , mobilności o uczciwości i człowieczeństwie nie wspomnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX