Ujazdowski krytykuje Szydło za słowa o zamachu: Radziłbym nie okazywać wyższości wobec Zachodu

- To nie jest tak, że gdyby dało się totalnie przymknąć granice UE, to zniknie źródło terroryzmu - mówił w TOK FM Kazimierz M. Ujazdowski. To odpowiedź b.posła PiS na wypowiedzi rządzących po ataku w Barcelonie.

Premier Beata Szydło, po czwartkowym zamachu w Barcelonie, nie ograniczyła się do wysłania depeszy kondolencyjnej. W wywiadzie dla TVP połączyła atak z kwestią napływu do Europy uchodźców. "Pani kanclerz Merkel zaprosiła do Europy tak wielu uchodźców, że skorzystali na tym ci, którzy sieją śmierć" - stwierdziła.

Radziłbym polskiemu rządowi nie okazywać wyższości wobec Europy Zachodniej, tylko wykorzystać moment, by podnieść profesjonalny poziom służb walczących z terroryzmem. I uformować więcej umiejętności w zakresie koordynacji, komunikacji z innymi państwami europejskimi

- komentował w TOK FM Kazimierz Michał Ujazdowski.

Beata Szydło nie pierwszy raz wykorzystuje zamachy w państwach UE do alki politycznej. W maju - dwa dni po zamachu w Manchester Arena - grzmiała w Sejmie:  Dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci!.

"Nie wystawiajmy cenzury"

Zdaniem Ujazdowskiego, nie ma prostej zależności między napływem do Europy uchodźców, a zamachami terrorystycznymi.

Radykalny islam ma oparcie w społeczności, która przyjechała do Europy kilka dekad temu/ Eksperci identyfikują zjawisko radykalizacji w drugim-trzecim pokoleniu. To nie jest tak, że gdyby dało się totalnie przymknąć granice UE, to zniknie źródło terroryzmu

- ocenił były poseł PiS, a dziś europoseł niezależny.

Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu nie spodoba się też zacytowana przez Dominikę Wielowieyską wypowiedź ks. Henryka Zielińskiego, na temat zamachów. Duchowny stwierdził w TVP Info, że "jednym z powodów ataków jest obrzydzenie niektórymi nurtami subkultury zachodniej, zwłaszcza rozwiązłości".

-  Nie bardzo rozumiem, co ta wypowiedź ma sugerować - przyznał Ujazdowski.

- Społeczeństwa Europy Zachodniej, choć reprezentują inny model kulturowy niż Polska, to są społeczeństwa dzielne, z dużym potencjałem kooperacji i zaufania. To nie jest świat chory. To dzielni ludzie. Ja bym nie wystawiał cenzury, tylko raczej zajmował się tym, by poprawić jakość polskiego państwa - podsumował były polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Ujazdowski nie pierwszy raz krytykuje polityków rządu za polityczną grę tematem uchodźców. "Nigdy nie zaakceptuję straszenia obcymi, kiedy takiego zagrożenia nie ma" - mówił w czerwcu w "Poranku Radia TOK FM".

TOK FM PREMIUM