Dymisji Szydło nie będzie: To słaby premier, ale podoba się wyborcom PiS

- Nie widzę powodu, by dymisjonować Beatę Szydło. To najmocniejsze ogniowo obozu PiS - mówiła w TOK FM Kamila Baranowska z "Do Rzeczy". O możliwym zastąpieniu Beaty Szydło przez Jarosława Kaczyńskiego informuje "Rz".

Według informacji "Rzeczpospolitej", przebudowa rządu odbędzie się jesienią. Poza wymianą kilku ministrów brana jest pod uwagę dymisja Beaty Szydło. Miałby ją zastąpić sam Jarosław Kaczyński.

Pozycję premier miała znacząco osłabić spóźniona reakcja na nawałnice, jakie przetoczyły się nad Wielkopolską i Pomorzem 10 dni temu.

Ustalenia "Rzeczpospolitej" nie przekonały komentatorów "Poranka Radia TOK FM". - Nie widzę powodu, by odwoływać Beatę Szydło. Zaraz po nawałnicach, w sobotę z urlopu wzięła udział w wideokonferencji. Nie było więc tak, że zupełnie znikła - komentowała Kamila Baranowska.

Zdaniem dziennikarki tygodnika "Do Rzeczy", nie ma żadnych politycznych ani "marketingowo-wizerunkowych", by zdymisjonować szefową rządu.

- Beata Szydło jest najmocniejszym ogniwem obozu PiS. Cieszy się bardzo dobrymi wynikami sondażowymi. Z punktu widzenia elektoratu, zupełnie niezrozumiałe byłyby zastępowaniem jej właśnie teraz Jarosławem Kaczyńskim- uważa Baranowska.

Premier tak zła, że aż dobra. Dla partii

O tym, że premier zachowa stanowisko przekonany jest też Paweł Wroński. Choć dziennikarz "Gazety Wyborczej" nie wyklucza, że do wymiany ministrów dojdzie.

- Szydło jest bardzo dobrze sformatowanym premierem - jest słabym szefem rządu, nie panuje nad Radą Ministrów. Ale ona odpowiada wyobrażeniem elektoratu PiS na temat tego, jak ma wyglądać premier. Że to ma być człowiek z ludu, ma słuchać Polaków. Ona została tak sprawnie ulepiona, że PiS nie chciałby formować nowego polityka w podobny sposób - ocenił w "Poranku Radia TOK FM".

Sławomir Sierakowski, przy okazji dyskusji o ew. dymisji Beaty Szydło, przypomniał popularne przed laty w polskiej polityce określenie "premier-zderzak".

- Taki premier miał pracować pewien czas, by przyjąć krytykę, przetrzymać jakiś rodzaj naporu politycznego. A potem się go wymieniało. Prawo i Sprawiedliwość można porównać do wozu terenowego. I taki "zderzak"  jak Beata Szydło trwa i trwa, może w niego uderzać wszystko a i tak przetrwa. Nie ma powodu, by była zmiana - mówił w TOK FM twórca "Krytyki Politycznej".

Beata Szydło od miesięcy plasuje się w trójce polityków, do którego Polacy mają największe zaufanie. W lipcowym badaniu CBOS, liderem zaufania był prezydent Duda. Drugie miejsce zajęła premier Szydło, a trzecie - Paweł Kukiz.

Ujazdowski krytykuje Szydło za wypowiedź ws. zamachu w Barcelonie. "Radziłbym nie okazywać polskiemu rządowi wyższości wobec Europy Zachodniej">>>

Biedroń: Beata Szydło miała rację. Polska jest dzisiaj w ruinie instytucjonalnej

TOK FM PREMIUM