Śledztwo ws. decyzji sądów. "Prezes zapowiedział 'różne wyroki', więc Ziobro musi mieć wyniki"

- Chodzi o to, by sędziów zastraszyć. By wiedzieli, jakich decyzji oczekuje min. Ziobro i takie decyzje podejmowali - uważa Renata Grochal. Prokuratora wszczęła śledztwo po tym, jak sędziowie odrzucili wnioski śledczych ws. aresztu dla b.kierownictwa Zakładów Chemicznych Police.

Sądy dwóch instancji uznały, że nie ma podstaw, by menadżerów wsadzić do aresztu. Teraz,  jak ustalił reporter Radia TOK FM, Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez sędziów.

- To jasne. Chodzi to by zastraszyć. By wiedzieli, jakich decyzji oczekuje min. Ziobro i takie decyzje podejmowali. Jeśli ktoś miał wątpliwości, dlaczego PiS tak bardzo forsuje zmiany w sądownictwie, to teraz to jest jasne. Chodzi o to, by decyzje sędziów były zgodne z tym czego oczekuje władza - komentowała w "Poranku Radia TOK FM" Renata Grochal.

Dziennikarka "Newsweeka" nie ma wątpliwości, jaki efekt chcą osiągnąć rządzący, wszczynając śledztwo w sprawie decyzji sędziów.

Mniej doświadczeni sędziowie i osoby z mniej twardym kręgosłupem będą starały się odczytywać intencje władzy

- uważa Grochal.

"Minister musi mieć wyniki"

Dziennikarka przypomniała, że już kilka miesięcy temu prezes Kaczyński zapowiedział "różne wyroki i różne postępowania pokazujące nadużycia w różnych dziedzinach życia”.

- I min. Zbigniew Ziobro musi mieć wyniki. Pewnie prokuratorzy będą instruowani, będą nacisk na sądy, by podejmować decyzje, które podobają się obecnej władzy - stwierdziła w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza z "Rzeczpospolitej", działania prokuratury ze Szczecina pokazują, że opozycja miała rację, ostrzegając przed zmianami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości.

Jeśli podobnych informacji, śledztw będzie więcej, to będzie to poparcie hipotezy opozycji. Że w całej sprawie dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości chodziło jedynie o to, by prokuratura był ręcznie sterowana przez PiS

- mówił w TOK FM dziennikarz "Rz".

Krajowa Rada Sądownictwa już zapowiedziała interwencję w sprawie śledztwa szczecińskiej prokuratury.

TOK FM PREMIUM