"Min. Błaszczak ma temperament. Ale to nie czas na oskarżanie samorządów"

- Rząd ma wszystkie karty w ręku. Apeluję, by współpracować z samorządami - mówił w TOK FM prezydent Jacek Karnowski. W miejscowościach zniszczonych pomagają pilarze i pracownicy pomocy społecznej z Sopotu

Prezydent Sopotu nie ma wątpliwości, że samorządowcy w obliczu niszczycielskich burz stanęli na wysokości zadania. Dlatego oskarżenia, formułowane przez przedstawicieli rządu i powtarzane przez publiczne media, uważa za bezpodstawne. 

Nie czas na oskarżenia, tylko na współpracę. Marszałek pomorski był na miejscu już w sobotę, więc oskarżanie samorządów jest niepoważne

- ocenił Jacek Karnowski w "Poranku Radia TOK FM".

Sygnał do ataku na marszałka dał Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA  apelował w sobotę do Mieczysława Struka, by wziął się do pracy. "Jeżeli się pan już obudził pięć dni po nawałnicy, skoro jest już pan przytomny, do pracy" - mówił podczas wizyty w Chojnicach.

Wiem, że min. Błaszczak ma silny temperament i lubi drastyczne opowieści, np. o "totalnej opozycji", ale to czas by pojechać do potrzebujących i przeznaczyć jak najwięcej pieniędzy na pomoc

- komentował Karnowski.

'Podważono autorytet wojska"

Zdaniem prezydenta Sopotu, ze służb podległych rządowi, w walce ze zniszczeniami, sprawdzili się jedynie strażacy, którzy od piątku byli na terenach przez które przeszły nawałnice. Pozostali zawiedli.

Od takiego wielkiego kryzysu są służby wojewody i państwa.  Służby samorządowe są za słabe

- argumentował.

Według gościa "Poranka Radia TOK FM", w czasie akcji po przejściu nawałnic doszło do "podważenia autorytetu wojska".

- Żołnierzy najpierw nie było, a potem np. zaledwie ponad 60 pracowało przy udrażnianiu 14 km Brdy.Odbiór więc jest taki, że wojska nie ma... Szkoda, że podważa się autorytet wojska. Przepraszam za takie porównanie, ale czy jeśli ktoś napadnie na Polskę, to tez będziemy czekać do poniedziałku? - pytał prezydent Sopotu.

W województwie pomorskim burze, które przeszły blisko dwa tygodnie temu, największe spustoszenia poczyniły na Kaszubach i w Borach Tucholskich.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM