"Bubel prawny. Niedopuszczalne, by minister mógł politycznie rozgrywać emerytury"

- Prawo powinno być obiektywne, bez możliwości politycznej interpretacji. A ust. dezubekizacyjna daje politycznemu ministrowi polityczną możliwość rozgrywania sprawy emerytur - ocenił w TOK FM gen. Stanisław Koziej.

- To bardzo słaba ustawa, wręcz bubel prawny - tak ustawę dezubekizacyjną ocenił w TOK FM  gen. prof. Stanisław Koziej.

Ustawa oznacza niższe emerytury i renty dla około 50 tys. osób, które pracowały w służbach podległych MSW.

Jak ostrzega gen. Koziej, rządzący szykują ciąg dalszy zmian, czyli ustawę, która dotyczyć będzie osób pracujących w służbach podległych MON.

- Mam nadzieję, że może przy przyjmowaniu nowych regulacji zostaną wyciągnięte wnioski z obowiązującej już ustawy. Moim zdaniem systemowym wręcz błędem, czymś niewyobrażalnym jest to, że ustawa daje uprawnienia administracji - czyli ministrowi spraw wewnętrznych - by wedle własnej oceny mógł decydować, czy człowiek zasługuje na emeryturę czy nie - mówił w "Poranku Radia TOK FM" były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Minister może wszystko

Zdaniem szefa MSWiA przyjęcie przepisów dezubekizacyjnych to "akt sprawiedliwości społecznej".

- Sprawiedliwość, bo to on będzie decydował "sprawiedliwie", czy konkretna osoba ma dostać emeryturę czy nie. To niedopuszczalne, bo to daje politycznemu ministrowi polityczną możliwość rozgrywania tej sprawy. A prawo powinno być obiektywne, bez możliwości politycznej interpretacji - uważa gen. Stanisław Koziej.

Kto dobrze służył państwu?

Przygotowane przez PiS przepisy dotyczą osób związanych ze służbami podległymi MSWiA, którzy choć jeden dzień przepracowali w strukturach SB lub MSW w okresie PRL. Niższe świadczenia będą pobierać od d 1 października.

Przepisy dotyczą także osób, które zostały pozytywnie zweryfikowane po 1989 roku i pracowały w służbach demokratycznej Polski. To np. pani Anna, która karierę zawodową skończyła w Centralnym Biurze Śledczym

- Ugięły się pode mną nogi. Chyba czas na stryczek. Nie zasłużyłam na to. Jechałam do pracy o godzinie 5.06, jak wracałam nierzadko była 23. 21 lat przepracowałam w policji, były odznaczenia, artykuły w gazetach, podziękowania itp. Byłam na każde skinienie, każde zawołanie, ale nikomu krzywdy nie zrobiłam - mówiła w rozmowie z reporterką Radia TOK FM.

Zgodnie z przepisami niższą emeryturę może dostać 95-letni lekarz, który walczył w Powstaniu Warszawskim, a w czasach PRL pracował w przychodni MSW.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (111)
"Bubel prawny. Niedopuszczalne, by minister mógł politycznie rozgrywać emerytury"
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 40 razy 34

  A czy dezubekizacja obejmie też ubeków, esbeków i tajnych współpracowników, którzy są w PiS? Czy tak jak z tow. Piotrowiczem i innymi: Dobry komuch, bo nasz komuch???

 • biesczad1

  Oceniono 35 razy 29

  W demokracji z pewnością to niedopuszczalne, ale bolszewizm nie zna takiego pojęcia jak "bubel prawny"...

 • flymen22

  Oceniono 30 razy 24

  To nie tylko bubel prawny. To złamanie podstawowych praw konstytucyjnych. Po prostu Korea Północna i otwarcie puszki Pandory. PiS się na tym przejedzie.

 • spyderman2

  Oceniono 23 razy 19

  wszystko co tknie pisi nierząd totalny to bubel. TW "kałczyński" chce się zemścić na Polakach dopiero wtedy polegnie a jego siepacze korzystają z okazji by się teraz nachapać. tyle afer nigdy nie było.

 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 17

  Pełna zgoda, tylko że posiadając możliwość sterowania prokuraturą, sądami i Trybunałem Konstytucyjnym oraz mając większość parlamentarną i "swojego" prezydenta, można stanowić KAŻDE prawo, co pokazała Rewolucja Francuska a jeszcze mocniej Holokaust, bo przecież eksterminacja kilku milionów Żydów, nastąpiła w pełnym majestacie ustanowionego przez Niemców prawa...

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 16

  Ustawa dezubekizacyjna, była pijarowskim majstersztykiem znakomicie podnoszącym notowania PiS !

  Bo "Ciemny lud" jest ZBYT CIEMNY, by zagłębiać się w szczegóły i szczególiki. Jemu wystarczy "pokazówka", bo dla niego UB-ek, to UB-ek i kropka. A przecież maluczkiego polaczka NIC bardziej nie ucieszy, niż informacja, że komuś doyebano i na dodatek zabrano pieniądze. Więc jak się już to paliwo nieco wypali, to pozostanie jeszcze konfiskata majątków... :-))

 • pwiejacz

  Oceniono 20 razy 16

  A co z sytuacją kiedy milicjant odmówił strzelania do robotników, został za to wydalony ze służby a następnie represjonowany? Teraz go się ukarze za to że był w milicji?
  [To nie żart, był taki przypadek w rodzinie - tylko że zainteresowany na szczęście nie dożył obecnych haniebnych czasów.]

 • szumarek

  Oceniono 19 razy 15

  Zastępowanie sądów ustawą, złamanie umowy wobec zweryfikowanych, oszukanie wszystkich, których weryfikacja nie dotyczyła. To jest rewolucja o mentalności bolszewickiej.
  Każdy kiedyś będzie emerytem, każdemu się wydaje, że emerytura jest jego prawem.
  Ten rząd pokazuje, że emeryt to jest nikt, że można go z dnia na dzień bez żadnego powodu pozbawić środków na utrzymanie.
  Sprawiedliwość? To jest taka sprawiedliwość ze skrótu PiS, w normalnym słowniku oznacza cynizm.

 • janeq.bar

  Oceniono 11 razy 11

  a co z policjantami którzy inwigilują opozycję za obecnych rządów? czy stracą pracę lub emerytury po zmianie władzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX