"Nie ustępowałem, kiedy lufy były we mnie skierowane. Nie ustąpię i teraz"

- Będę 31 sierpnia składał kwiaty przed pomnikiem. Robię to od dawna. Składałem kwiaty, kiedy obecny szef "S" służył w ZOMO, będę składał i teraz - mówił w TOK FM Lech Wałęsa. B. prezydenta zapowiada walkę z tym, którzy oskarżają go o współpracę z komunistyczną SB. - Nie ustąpię przed grupą, która mnie obraża.

Pion śledczy IPN prowadzi, na polecenie min. Zbigniewa Ziobry, śledztwo przeciwko Lechowi Wałęsie; za składanie fałszywych zeznań.

Dla prawicy wszystkie wątpliwości dotyczące przeszłości byłego prezydenta są dawno rozwiane.

"Uczniowie w szkołach powinni uczyć się, że Wałęsa był 'Bolkiem'" - uważa poseł PiS i były szef "S" Janusz Śniadek.Pytany, czy "Wałęsie na starość odebrało rozum?" odpowiedział: "To jest mało powiedziane!". Z kolei Jan Pietrzak domaga się ukarania byłego prezydenta. "Trzeba ukarać zdrajcę" - stwierdził.

"Opluwać, niszczyć, kopać. Próba obalania symboli wydobywa z nas, to co najgorsze" - ocenia prof. Monika Płatek>>>

Mnie już nic nie zaskoczy. Walczyłem, walczę i będę walczy z ohydą i bezczelnością. Nigdy nikogo nie atakowałem, natomiast w obronie często stosuję Stary Testament, czyli zasadę ząb za ząb

- mówił Lech Wałęsa w "Poranku Radia TOK FM". I dodał, że nie ustąpi "przed grupą", która go obraża. - Nie ustępowałem, kiedy lufy były we mnie skierowane. Nie ustąpię i teraz.

"Nie ustąpię"

Były prezydent swoim przeciwnikom z "Solidarności" zagroził odebraniem prawa do używania "tego znaku".

- Ponieważ naciśnięto mi na odcisk, będę się starał zabrać im nazwę Solidarność. Jak będą mnie atakować, to będę się starał zebrać podpisy, by pozbawić Solidarności tego znaku, żeby nie hańbiła tamtej wielkiej Solidarności - zadeklarował w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Nie tylko Solidarność zasłużyła na specjalną uwagę ze strony Lecha Wałęsy.

- Panie Pietrzak, panu się wydaje, że pan jest inteligentny. Czy pan wie, że wszyscy, którzy pisali o Sierpniu'80 i o Wałęsie - w tym wszyscy historycy - zawsze zaznaczali, że w przypadku Lecha Wałęsy były podrabiane podpisy? Przyznali się do tego i funkcjonariusze i historycy IPN. Mam te teksty i je opublikuję - zapowiedział były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Zdaniem Lecha Wałęsy, ci którzy go atakują "pokazują moją wielkość". 

Nie wierzą, że mogłem tego wszystkiego dokonać. Prosty elektryk i poradził sobie, a oni sobie nie poradzili

- stwierdził.

Wałęsa złoży kwiaty

Tradycyjnie już Lech Wałęsa nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Decyzją wojewody pomorskiego prawo do organizacji uroczystości przed pomnikiem poległych stoczniowców ma tylko Solidarność.

KOD, który jako pierwszy złożył zawiadomienie o organizacji manifestacji, musiał zmienić plany. Demonstracja odbędzie się przed słynną Salą BHP Stoczni Gdańskiej.

Jakie plany na 31 sierpnia ma Lech Wałęsa? - Będę składał kwiaty przed pomnikiem. Robię to od dawna. Składałem kwiaty, kiedy obecny szef "S" służył w ZOMO, będę składał i teraz. A potem dam się wykorzystać, tam gdzie będzie potrzeba, gdzie będę zaproszony - mówił Lech Wałęsa w TOK FM.

Kim o teczkach "Bolka": Komuś zależało, żeby te dokumenty pojawiły się teraz. Gigantyczna nadgorliwość IPN

TOK FM PREMIUM