"Błagam, mówmy prawdę. Jesteśmy w radiu" - Lizut nie wytrzymał słuchając posła od Kukiza

Czy poseł powinien znać odpowiedzi na pytania dziennikarza? Wojciech Bakun miał kłopoty z odpowiedziami. - W którym roku była ustawa lustracyjna? - wypytywał Mikołaj Lizut. A poseł Kukiz'15 się mylił.

Temat przepisów lustracyjnych pojawił się przy okazji rozmowy na temat tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Przepisy dotyczą ok. 50 tys. osób, pracowników służb podległych ministerstwu spraw wewnętrznych. Czeka ich obniżka emerytur i rent, jeśli "choć jeden dzień" pracowali w czasach PRL.

Dotyczy to zarówno funkcjonariuszy "rozpracowujących" opozycję jak i lekarza, który pracował w szpitalu podległym MSW.

- Zgadzam się, że troszeczkę kuriozalnym jest w 2017 roku walczenie z komuną - zaczął poseł Wojciech Bakun. I szybko dodał: Ale szanowni państwo, nie zostało to zrobione w latach poprzednich - mieliśmy "grubą kreskę".

- Błagam, mówimy prawdę. Jesteśmy w radiu - apelował Mikołaj Lizut. I zapytał, w którym roku Sejm przyjął ustawę lustracyjną.

- Jeszcze raz - prosił poseł Bakun.

- W którym roku była ustawa lustracyjna? - powtórzył gospodarz audycji "A teraz na poważnie".

Poseł Kukiz'15 stwierdził, że w 1991 roku. - W 1998 roku. Panie pośle, jestem odporny na argumenty, że coś "nie zostało zrobione". Otóż zostało zrobione - mówił Lizut.

Poseł i "niespójność przekazu"

Poseł Bakun pomyłką się nie przejął. Słynną uchwałę Sejmu dotyczącą "listy Macierewicza" nazwał ustawą. I nie dał się też przekonać dziennikarzowi.

- Pewne czystki zostały przeprowadzone. Ale bierzmy pod uwagę, że te wszystkie osoby, które w 1989 roku wylądowały przy Okrągłym Stole na cztery łapy, tworzyły struktury państwa przez kolejne lata. Osoby, które funkcjonowały w systemie komunistycznym nie zostały z tego rozliczone - stwierdził gość TOK FM.

Poseł Wojciech Bakun podał przykład szefa sejmowej komisji sprawiedliwości - Stanisława Piotrowicza, który za czasów PRL pracował w prokuraturze. Także w czasie stanu wojennego.

- Cała rzesza osób, które funkcjonowały w tamtym systemie, nie została rozliczona - przekonywał polityk Kukiz'15. Z z pasją zareagował na wtrącenie Mikołaja Lizuta "wszyscy funkcjonowaliśmy w tamtym systemie". - Ja nie funkcjonowałem. Żyłem przed osiągnięciem pełnoletniości - obwieścił poseł urodzony w 1981 roku.

"Piotrowicz zawsze czołgał się przed władzą"

TOK FM PREMIUM