Kwaśniewski: "Nowa konstytucja? Prawo i Sprawiedliwość popełnia ciężki grzech krzywoprzysięstwa"

- Konstytucja nie dla elit? Hasło to wpisuje się w całą logikę PiS-u, który dzieli społeczeństwo: na różne sorty - mówił Aleksander Kwaśniewski w Radiu TOK FM.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego głównym powodem, dlaczego PiS podnosi kwestię zmiany konstytucji, jest taki, że nie stworzyła jej partia Jarosława Kaczyńskiego. - Chodzi tylko o jedno: oto, że konstytucja nie jest ich - ocenił polityk. A jak ocenia prezydenckie hasło: "konstytucja nie dla elit?" 

Wpisuje się w całą logikę PiS-u, który dzieli społeczeństwo: na różne sorty. Nazywam je kolejnym fundamentalnym kłamstwem, takim jak slogan "Polska jest w ruinie" czy stwierdzenie premier Szydło o milionie ukraińskich uchodźców.

"Niezwykle obywatelska"

W trakcie rozmowy z Piotrem Najsztubem były prezydent RP przypomniał również, w jaki sposób powstawała konstytucja z 1997 roku, którą Aleksander Kwaśniewski podpisał i zarządził jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Jej akty prawne powstawały przez wiele lat, w wyniku długotrwałego procesu i negocjacji. Była to konstytucja niezwykle obywatelska i wypracowana wokół kompromisu. Nie zwykle wzmacniająca prawa obywateli. Niektóre z nich zostały wówczas po raz pierwszy wprowadzone w system prawny Polski.

- przypomniał były prezydent. 

Nie zabrakło też mocnych słów adresowanych w stronę, m.in. Andrzeja Dudy, posłów i sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 

Mamy do czynienia z typowymi krzywoprzysięstwami. Z ludźmi, którzy ślubując przestrzeganie konstytucji i jej obronę, od pierwszego dnia władzy, starali się ją zdewaluować oraz łamać. Co jest już grubym grzechem.

Na miarę XIX wieku

Prezydent zwrócił też uwagę na to, że nadal nie wiadomo, jak ma wyglądać nowa polska konstytucja zaproponowana przez PiS.   

Konstytucję PiS-owską, tę niezwykle konserwatywną, antyobywatelską, póki co schowano gdzieś głęboko. Podejrzewam, że jak przyjdzie co do czego, to odnajdą się jej zakurzone projekty i będziemy mieli konstytucję rodem z XIX wieku, a nie na miarę XXI.

-  przewiduje były prezydent. 

Walka z ludźmi kompetentnymi?

Kwaśniewski dodał również, że oczekuje, że prezydent Duda nie będzie rozmawiał na temat kształtu nowej konstytucji jedynie w gronie "najbliższych zwolenników, ale rozszerzy debatę o specjalistów, którzy mają inne zdanie niż on sam". 

Jeżeli debata o konstytucji ma być poważna, to nie wyobrażam sobie, żeby odbyła się bez żyjących członków komisji konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, której przedstawicielami były również osoby desygnowane przez Solidarność.

- podkreślił, odpowiadając jednocześnie, dlaczego nie wziął udziału w gdyńskiej debacie inaugurującej kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmian w konstytucji. - Bo nie zostałem na nią zaproszony - przyznał. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (90)
Kwaśniewski: "Nowa konstytucja? Prawo i Sprawiedliwość popełnia ciężki grzech krzywoprzysięstwa"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 50 razy 42

  Jak powiedział klasyk "Prawo i Sprawiedliwość to dwa kłamstwa i spójnik".

 • pysio62

  Oceniono 30 razy 26

  Jak moga zmieniac Konstytucje ci ktorzy lamia aktualnie obowiazujaca Konstytucje i lamia takze prawo. PIS nie ma wiekszosci ktora pozwolilaby mu zmienic Konstytucje, wiec jak chca to oni zrobic w sposob legalny?

 • kat-kk

  Oceniono 30 razy 22

  Pan Andrzej , za Konstytucję będzie siedział ,nie wspominając Jarosława z kolegami.Nie damy zmienić Konstytucji ,nie mają siły, ani prawa,Będą siedzieć.Nie dajcie się ogłupiać .Ci ludzie, łamią podstawowe prawo Polski.

 • zyks

  Oceniono 22 razy 20

  Dudowsko - pisowsko - kukizowska konstytucja to kłamstwo, bzdura i totalna ściema. Ludzie, myślcie sami, nie ulegajcie ściemie.

 • ciemny_lud

  Oceniono 20 razy 16

  Proszę o wybaczenie, bo powinienem to pisać na portalu TVN24, czego nie mogę, jako świadomy nieużytkownik Facebooka.
  Byłem ciekaw dzisiejszej rozmowy z Kwaśniewskim w ."Kropce nad I" - i rzeczywiście Kwaśniewski mówił rozważnie i ciekawie. Niestety, wypoczęta po urlopie Monika Olejnik w zasadzie nie pozwalała mu skończyć żadnego wątku.
  Niech ktoś powie tej kobiecie, że to po prostu złe wychowanie.Treści też ubywa, przybywa bazaru.

 • johang28

  Oceniono 15 razy 15

  Ja cały czas uważam,że pisuary chcą wszystko zniszczyć,żeby postawić wszystko od nowa.Tylko oni nie umieją nic porządnego stworzyć,w zgodzie z prawem i konstytucją.Wśród nich prawie każdy jest prawnikiem,ale nikt z nich nie zna prawa, dyplomy zdobyli w Moskwie lub kupili je na bazarze. Kiedyś to wszystko pęknie i będzie wielki smród,będzie płacz i zgrzytanie zębów,nikt ich nie będzie żałował.

 • siekier35

  Oceniono 18 razy 14

  kwaczor i jego menażeria zrobią wszystko żeby nie przerżnąć następnych wyborów.
  obudzimy się w bantustanie

 • klikusy

  Oceniono 15 razy 11

  Kwaśniewski to doświadczenie i rozwaga, duduś i spółka to miernoty oszołomy i kłamcy. kolejny raz z narodu robią stado baranów. jestem za rozwagą i doświadczeniem.

 • bi1234

  Oceniono 10 razy 10

  Polityczni menele i tylko tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX